Bindownica termiczna czy drutowa? Wskazówki i proponowane produkty

Autor: Zosia

Bindownica to urządzenie biurowe, które umożliwia połączenie ryzy papieru grzbietem, dzięki czemu dokumenty wyglądają jak katalogi lub książki. Na rynku dostępne są różne rodzaje bindownic: termiczne, drutowe czy grzebieniowe.

Mężczyzna binduje strony

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje bindownic
 2. czy lepiej wybrać bindownicę termiczną, czy drutową
 3. gdzie kupić bindownicę

Jaką bindownicę wybrać? Rodzaje urządzeń

Introligator oprawia dokumenty

Bindownica to urządzenie, które w szybki i prosty sposób umożliwia oprawienie arkuszy papieru w specjalne grzbiety, dzięki czemu całość prezentuje się jak książka lub katalog. Taka forma jest zdecydowanie atrakcyjniejsza dla klientów, a dla pracowników biur bardziej funkcjonalna, ponieważ pojedyncze kartki mogą się zgubić. Na rynku dostępne są następujące rodzaje bindownic:

 • bindownice drutowe – mocne urządzenia, które umożliwiają trwałe zbindowanie kartek w elegancki sposób;
 • bindownice termiczne – umożliwiają stworzenie książki z pliku kartek, co jest bardzo funkcjonalne;
 • bindownice grzebieniowe – są zdecydowanie najbardziej popularne i stosunkowo tanie, wykorzystują grzebienie plastikowe.

Wybierając bindownicę, warto zwrócić uwagę na to, ile kartek można za jednym razem zbindować. Zwykle w przypadku tańszych urządzeń liczba ta jest ograniczona, co może spowodować problemy w codziennej pracy. Dobrze jest zwrócić uwagę na rączkę, która służy do przyciskania kartek. Dużo wygodniejsza jest szeroka rączka na całej długości bindownicy.

Polecane drukarki laserowe
 • 849 zł
 • 899 zł
 • 799 zł
 • 979 zł
 • 869 zł

Bindownica termiczna czy drutowa?

Mężczyzna używa bindownicy

W przedsiębiorstwach najpopularniejsza jest uniwersalna oprawa grzebieniowa, która umożliwia zbindowanie kartek, a następnie ich rozłączenie. Na drugim miejscu pod względem popularności znajdują się bindownice drutowe, które pozwalają na połączenie kartek grzbietami metalowymi. Należy pamiętać, że w tym wypadku oprawa jest trwała i nie można jej zmienić – jeśli użytkownik zdecyduje się na wyjęcie kartek, to grzbiet zostanie zniszczony. Proces działania bindownicy termicznej jest nieco inny, ponieważ po włożeniu kartek do urządzenia rozgrzewa się klej i papier jest związany z grzbietem. Zdecydowanie jest to jeden z najprostszych sposobów na oprawienie dokumentów, a czas bindowania to tylko kilkadziesiąt sekund. Warto pamiętać, że dokumenty połączone za pośrednictwem bindownicy drutowej są trwalsze niż w przypadku urządzenia termicznego. Właśnie dlatego drugi rodzaj polecany jest do tych dokumentów, które są rzadko używane. Z drugiej strony bindownice termiczne umożliwiają zbindowanie większej liczby dokumentów za jednym razem, ponieważ w wielu modelach można połączyć razem nawet 300 kartek. Są więc funkcjonalne i przyspieszają pracę. Wśród najważniejszych zalet związanych z korzystaniem z bindownicy termicznej wyróżnia się szybkość pracy, oszczędność czasu i precyzję, natomiast jeśli chodzi o bindownicę drutową, jest to rozwiązanie dla tych, którym zależy na wytrzymałości dokumentów oraz na estetycznym ich wyglądzie. Bindownice drutowe umożliwiają połączenie maksymalnie 150 stron, a ich wadą jest brak możliwości zmiany kolejności stron lub dodania nowych kartek. W takim razie, czy lepiej zdecydować się na bindownicę drutową, czy termiczną? Tak naprawdę trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od preferencji oraz potrzeb użytkownika lub całego biura. Osoby, którym najbardziej zależy na trwałości dokumentów, powinny raczej zdecydować się na bindownicę drutową, natomiast ci, którzy muszą bindować razem wiele stron i chcą zaoszczędzić czas, mogą wybrać bindownicę termiczną.

Proponowane modele bindownic

Wśród proponowanych modeli bindownic można wyróżnić:

 • Peach PB200-70 – to bindownica termiczna, która pozwala na oprawienie na raz 300 kartek. Urządzenie jest bardzo nowoczesne i funkcjonalne, a także łatwe w obsłudze. Bindownica daje sygnał w postaci zielonego światła, gdy jest gotowa do pracy, a użytkowanie jest proste i intuicyjne. Masa urządzenia to tylko 950 g, dzięki czemu z łatwością można je przenieść z jednego miejsca na drugie;
 • Peach PB200-09, czyli bindownica grzebieniowa z plastikowym grzebieniem, która pozwala na oprawienie 50 kartek. Urządzenie nadaje się przede wszystkim do małych biur, a jego zaletą jest blat roboczy z wygodną miarką. Bindownica ma także ogranicznik papieru, który ułatwia precyzyjne ułożenie kartek;
 • Peach Starbinder Pro PB200-30 – bindownica grzebieniowa, z grzebieniem plastikowym, która umożliwia oprawę maksymalnie 350 kartek. Zaletą tego urządzenia jest długa dźwignia dziurkowania, która pozwala na szybkie i sprawne dziurkowanie stosu kartek bez znacznego wysiłku. Bindownica ma kompaktowy rozmiar i specjalną szufladkę na ścinki, jest łatwa do czyszczenia. Warto dodać, że urządzenie umożliwia na zbindowanie zarówno stron w formacie A4, jak i A5, co jest znacznym ułatwieniem dla pracowników biurowych.

Bindownice to urządzenia szczególnie potrzebne w tych biurach, w których często pojawia się konieczność oprawienia dokumentów, papierów. Obecnie, mimo że w wielu firmach dominują elektroniczne zapisy, czasami przydają się także dokumenty lub katalogi w formie papierowej, na przykład dla klientów. Wybierając bindownicę, warto zastanowić się nad dokładnym przeznaczeniem urządzenia oraz nad tym, ile stron będzie oprawianych za jednym razem.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link