Bindownica drutowa czy grzebieniowa? Jaka jest najlepsza?

Autor: Zosia

Każda działalność, w której codziennie przygotowuje się sterty dokumentów, wymaga obecności sprzętów ułatwiających archiwizację Jednym z nich jest bindownica, służąca do porządkowania dużych plików papieru, w tym faktur, licencji i ważnych umów. Jest to również urządzenie niezbędne do oprawiania prac dyplomowych czy referatów.

Mężczyzna wykorzystuje bindownice grzebieniową do sparowania dokumentów

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. do czego służy bindownica
 2. na co powinno się zwracać uwagę, wybierając bindownicę
 3. jakie są rodzaje bindownic

Czym jest bindownica?

Mężczyzna wykorzystuje profesjonalnej bindownicy do archiwizacji dokumentów

Rozproszenie dokumentów i bałagan w nich znacznie utrudniają pracę w kancelarii, sekretariacie czy biurze. Aby praca przebiegała płynnie i była uporządkowana, konieczne jest wyposażenie stanowiska pracy w urządzenia biurowe. Do podstawowego wyposażenia zaliczyć można: drukarki, gilotyny, niszczarki, laminatory, papiery do drukarek i bindownice.

Bindownica to urządzenie, który pozwala scalić luźne kartki w jeden plik. Oprócz tego, za jej pomocą możliwe jest oprawianie prac. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bindownic, różniących się nie tylko budową, ale i funkcjonalnością.

Polecane niszczarki
 • 129 zł
 • 259 zł
 • 758 zł
 • 39,99 zł
 • 199 zł

Jakie są rodzaje bindownic?

Plik dokumentów gotowych do zbindowania

Dostępne na rynku bindownice różnią się przede wszystkim możliwościami łączenia różnych objętości dokumentów oraz rodzajem oprawy. Najtańszą formą są zatem grzebieniowe oprawy plastikowe. Najczęściej maksymalna ilość kartek papieru, które można złączyć za pomocą tego rodzaju bindownicy, wynosi 500 sztuk (uwzględniając gramaturę 80g/m²). Sam proces oprawiania papieru jest szybki i prosty. W każdym modelu bindownicy grzebieniowej znajduje się regulator szerokości marginesu, który pozwala na ustalenie dokładnej odległości między krawędzią kartki a dziurkami. Jednorazowo można dziurkować nimi do 10 kartek papieru. Podstawowe bindownice, idealne dla małego biura, posiadają jedną dźwignię. Bardziej zaawansowane modele bindownic grzebieniowych wyposażone są w dwie dźwignie, co umożliwia otwieranie grzbietu, a następnie dziurkowanie kartek.

Bindownica drutowa jest nieco bardziej nowoczesnym rodzajem bindownicy w porównaniu z grzebieniową. Za jej pomocą można połączyć maksymalnie do 150 kartek papieru. Są to na ogół urządzenia zajmujące dużo miejsca, dlatego są też bardziej wytrzymałe i prezentują się estetycznie. Obsługa tego rodzaju bindownicy jest nieco trudniejsza i wymaga wprawy. Całość wyposażona jest w dwie dźwignie – jedną do dziurkowania, a drugą do zaciskania grzbietów. Tym, co wyróżnia bindownicę drutową, jest otwarta oprawa.

Bindownica spiralowa jest rozwiązaniem dla osób posiadających doświadczenie w łączeniu kartek. Jest to bowiem znacznie trudniejsze i bardziej czasochłonne niż praca z bindownicą grzebieniową czy drutową. Ten rodzaj urządzenia umożliwia obrót kartek o 360 stopni. Wadę stanowi niemożność wymiany lub dodawania pojedynczych stron.

Ostatnio rosnącą popularnością cieszą się termobindownice. Są one niewielkich rozmiarów i łatwe w obsłudze. Efektem jest uzyskanie oprawy przypominającej książkę. Kartki papieru wprowadzone w odpowiedni otwór zostają pokryte warstwą topliwego kleju. Najczęściej jednorazowo za pomocą termobindownicy można oprawić 400 kartek. Czynność wykonuje się bardzo szybko, do kilkudziesięciu sekund. Poleconym modelem jest termobindownica Peach PB200-70. Jest to najłatwiejsza forma uporządkowania pliku kartek. Wada tego rozwiązania to jednak mniejsza odporność na rozkładanie. Dlatego też rekomenduje się, aby scalać za jej pomocą dokumenty, które chcemy oddać do archiwizacji.

Bindownice kanałowe wykorzystywane są przede wszystkim w profesjonalnych punktach ksero i bindowania. Okładka pliku kartek spięta jest za pomocą metalowego kanału. Ten rodzaj bindownicy pozwala złączyć ok. 300 kartek. W związku z tym używa się jej głównie do opracowania prac dyplomowych, w tym licencjackich czy magisterskich. Często znajduje się również na wyposażeniu szkół. Aby jednak cieszyć jej płynną pracą, należy posiadać także debinder. Jest to urządzenie niezbędne przy otwieraniu metalowego grzbietu. Okładki pliku złączonego za pomocą bindownicy kanałowej, podobnie jak termobindownicy, są zintegrowane z całością.

Jak wybrać dobrej jakości bindownicę?

Wybierając bindownicę, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, w tym:

 • rozmiar,
 • łatwość czyszczenia,
 • liczbę dźwigni,
 • liczbę dziurkowanych kartek,
 • liczbę oprawianych kartek,
 • rodzaj obudowy.

Najtańsze urządzenia można nabyć za około 100–200 złotych. Wybór zależy także od indywidualnych potrzeb. Najbardziej uniwersalne są bindownice grzebieniowe. To one znajdują szerokie zastosowanie zarówno w oprawie dokumentów firmowych, jak i prac naukowych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link