Brita czy Aquaphor – który filtr do dzbanka warto wybrać?

Autor: Zosia

Coraz bardziej popularne stają się dzbanki, które filtrują wodę. Oznacza to, że usuwają z niej metale ciężkie, rdzę i inne składniki znacząco wpływające na smak oraz jakość. Przy wyborze dzbanka warto zwrócić uwagę na filtr. Nie wszystkie dostępne na rynku filtry spełniają bowiem wymogi oraz gwarantują wysoką wydajność. Które z nich są godne uwagi? Lepiej wybrać modele Brita czy Aquaphor?

Filtry od firmy Brita

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego warto korzystać z dzbanka filtrującego
  2. co odróżnia filtry Brita od Aquaphor
  3. jaki dzbanek filtrujący warto kupić

Dlaczego warto korzystać z dzbanka filtrującego?

Paczka 12 filtrów Brita Maxtra +

Największą zaletą dzbanka filtrującego jest stały dostęp do czystej, zdrowej wody do picia. Nie musimy ciągle kupować butelek, wystarczy przefiltrować wodę z kranu. Samo korzystanie z dzbanka jest niesamowicie proste, wszystko działa automatycznie. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, by woda, którą pijemy, nie zawierała substancji negatywnie wpływających na jej smak czy nasze zdrowie.

Podczas użytkowania dzbanka stopniowo zużywa się jego najważniejsza część, czyli filtr. Należy wobec tego pamiętać o regularnym wymienianiu go. Czas, po jakim należy to robić, różni się w zależności od modelu, z którego korzystamy. Zwykle tego typu informacje są podane przez producenta w instrukcji obsługi. W większości przypadków zakładanie nowego filtra raz na miesiąc jest w zupełności wystarczające. Niektóre modele mają jednak dłuższą żywotność. Tańsze rozwiązania bardzo często musimy wymieniać co 2 lub 3 tygodnie, ponieważ szybko zauważymy zmianę, chociażby w smaku przefiltrowanej wody.

Dzbanek filtrujący przydaje się w każdym domu. Gwarantuje dużą oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy. Nie musimy iść do sklepu po kolejną butelkę wody, wystarczy, że odkręcimy kran. Producenci najczęściej dodają do zestawu kilka wymiennych filtrów, kolejne musimy już jednak kupić osobno. Większość nie jest dużym wydatkiem, więc to znacznie tańsze rozwiązanie niż ciągłe kupowanie wody butelkowanej. Dodatkowo mamy pewność co do jakości spożywanych płynów.

  • 29 zł
  • 89 zł
  • 159 zł
  • 129 zł
  • 26,99 zł

Brita czy Aquaphor – które filtry są lepsze?

Dzbanek filtrujący wodę obok 2 kieliszków

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele dzbanków filtrujących. Różnią się one między sobą pojemnością, filtrami, designem, wskaźnikami wymiany czy możliwością mycia w zmywarce. Wśród producentów warto wyróżnić dwóch najpopularniejszych i najczęściej wybieranych, czyli Britę i Aquaphor. Większość dzbanków tych marek charakteryzuje się bardzo wysoką jakością zarówno wykonania, jak i filtracji. Możemy być pewni, że w wodzie, którą pijemy, nie ma żadnych niebezpiecznych lub niepożądanych substancji. Różnica między urządzeniami oferowanymi przez tych producentów tkwi głównie w cenie i wymiennych filtrach.

Skupiając się na dwóch modelach z podobnej półki cenowej, czyli Brita Marella Perfect Fit oraz Aquaphor Onyx, można w prosty sposób określić jakość każdego modelu. Pierwsza propozycja ma najpopularniejsze filtry na rynku, takie jak Brita Maxtra oraz Brita Maxtra Plus. W porównaniu do konkurencji są one stosunkowo drogie, jednak w zamian otrzymujemy gwarancję wysokiej jakości oraz dość długiego czasu eksploatacji. Dzbanek ma aż 2,4 litra pojemności całkowitej, przy czym po jednym filtrowaniu możemy uzyskać maksymalnie 1,4 litra wody gotowej do spożycia. Najważniejszy element, czyli filtr, zużywa się mniej więcej w ciągu 1,5 miesiąca, co jest bardzo dobrym wynikiem. Oczyszczenie całego zbiornika wody z niepożądanych substancji zajmuje około 2 minut. Warto zaznaczyć, że w dzbanku od Brity zaimplementowano elektroniczny wskaźnik zużycia oraz specjalną miarkę, tak by nie nalać zbyt dużo płynu.

Propozycja od firmy Aquaphor plasuje się delikatnie lepiej pod względem pojemności. Mamy tu do czynienia z większym zbiornikiem, ponieważ zmieści się tam aż 4,2 litra. Po jednym filtrowaniu jesteśmy w stanie uzyskać maksymalnie 2 litry czystej wody. Należy jednak pamiętać, że większy rozmiar sprzętu oznacza także większą jego wagę. Samo oczyszczanie trwa podobnie jak powyżej – około 2 minut. Żywotność również jest bardzo zbliżona. Akcesoria firmy Aquaphor są jednak znacznie tańsze, co wpływa na późniejsze koszty eksploatacji po zakupie dzbanka. Jest to więc znacznie lepszy wybór pod względem ceny. Dostępność akcesoriów tej firmy również jest ogromna, każdy sklep z artykułami AGD powinien mieć je w swoim asortymencie. Tutaj jednak zabrakło miarki do odmierzania wody, a wskaźnik zużycia to dość czytelne, mechaniczne pokrętło.

Ogółem, zarówno jedna, jak i druga marka nie pozostawia wiele do życzenia. Jakość i szybkość filtrowania jest praktycznie taka sama, podobnie żywotność sprzętu. Cenowo znacznie lepiej wypada Aquaphor, jednak pod względem designu i wygody korzystania lepiej prezentują się urządzenia firmy Brita.

Jaki dzbanek filtrujący warto kupić?

Na rynku znajdziemy wiele modeli różnych producentów. Warto zwrócić uwagę na sprzęt sprawdzony, z dobrymi opiniami. Oczywiście najlepiej kupić dzbanek, do którego filtry znajdziemy w dowolnym sklepie z artykułami AGD. Ich dostępność jest istotna, ponieważ musimy je wymieniać co jakiś czas, a w zestawie zwykle znajdziemy od 1 sztuki do maksymalnie 3.

Ciekawym rozwiązaniem w niskim przedziale cenowym wydaje się Brita Style, ponieważ spełnia wszystkie oczekiwania co do dzbanka filtrującego. Dodatkowo zastosowanie sprawdzonych filtrów Brita Maxtra oraz świetna jakość wykonania gwarantuje długie użytkowanie bez jakichkolwiek problemów. Warto zwrócić uwagę także na delikatnie droższe, lecz pod wieloma względami lepsze modele, takie jak Brita Flow oraz Aquaphor J.Shmidt 500. Wiele zależy od dostępnego budżetu i osobistych preferencji.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link