Test telewizora Samsung Q77B

Piotr Gmerek

Idealny telewizor ze średniej półki cenowej? To może być ten model! Samsung kontynuuje w 2022 roku bardzo udaną serię Q77, która znalazła swoje miejsce w domach bardzo wielu miłośników filmów, seriali, sportu oraz graczy. Jej najnowszy przedstawiciel – Q77B – jawi się jako odpowiedni wybór do większości zastosowań, i to za relatywnie niewielkie pieniądze. Co takiego czyni go produktem, który zwyczajnie trzeba rozważyć, gdy szukasz nowego telewizora? Sprawdź!

SPIS TREŚCI:

  1. Design – średnia półka, ale wykonanie topowe
  2. Ekran 4K QLED z kropką kwantową – czerń, kontrast i kolory na bardzo dobrym poziomie
  3. Świetna wiadomość dla fanów sportu, czyli odświeżanie 120 Hz
  4. Porty HDMI 2.1 – gratka dla miłośników grania na konsolach i PC
  5. Czy Samsung Q77B jest zgodny ze standardami DVB-T2/HEVC?
  6. System multimedialny Tizen z dostępem do najlepszej rozrywki
  7. Tryb Ambient, który zamienia telewizor w obraz i komponuje go z otoczeniem
  8. Solidny poziom dźwięku, kilka zaawansowanych technologii i bezprzewodowe Dolby Atmos z soundbarem
  9. Test Samsung QLED Q77B – podsumowanie

 

Design – średnia półka, ale wykonanie topowe

Za telewizorem Q77B stoi oczywiście globalna, uznana marka Samsung. Jednak w obliczu rosnącej w siłę konkurencji w postaci szeregu chińskich producentów i ich konkurencyjnych modeli sam logotyp nie wystarczy. W przypadku Q77B to na szczęście nie wszystko, co przyciąga wzrok. Trzeba bowiem przyznać, że jak na sprzęt ze średniej półki jest to telewizor wykonany naprawdę nowocześnie i pieczołowicie. Po prostu widać, że producent zastosował materiały wysokiej jakości – wszystko dobrze tu do siebie pasuje.

Ekran jest płaski, a podstawa elegancka i minimalistyczna, co gwarantuje, że Q77B zmieści się w dowolnej wybranej przez użytkownika przestrzeni. Panel kryjący porty umiejscowiony został jednak na plecach telewizora, więc trzeba brać to pod uwagę podczas planowania instalacji. Przewidziano tu jednak specjalne wgłębienia w obudowie na kable, aby łatwiej było je ukryć i wyprowadzić bezpośrednio przy podstawie.

Do telewizora dołączony jest innowacyjny pilot SolarCell, który na tle sprzętów dostępnych z modelami innych producentów wyróżnia obecność... panelu fotowoltaicznego!



Dzięki takiemu rozwiązaniu baterie stają się zbędne. Pilot naładujemy energią słoneczną lub za pomocą portu USB-C. Bardzo wygodne!

 

Ekran 4K QLED z kropką kwantową – czerń, kontrast i kolory na bardzo dobrym poziomie

Telewizory z matrycami QLED mają tę przewagę nad bardziej tradycyjnymi wyświetlaczami LCD, że stosuje się w nich kropkę kwantową poszerzającą pokrycie szerokiej palety barw. W przypadku tego modelu po pomiarach wynosi ono 91% przestrzeni DCI-P3. W praktyce więc widzimy na ekranie w filmach czy grach Ultra HD bardziej nasycone i wyraziste kolory, których jest zwyczajnie więcej, niż można zaprezentować na innym typie panelu. Matryca QLED oraz jej typ – VA – gwarantuje także dobre poziomy czerni i kontrastu.


Treści HDR wyświetlane na tym telewizorze odznaczają się wyraźnie lepszą jakością w stosunku do SDR, a to właśnie dzięki głębi uzyskiwanej w ciemnych obszarach ekranu oraz szerokiemu zakresowi kontrastu podbijającemu również jasność. Telewizor Samsung QLED Q77B nie prezentuje wprawdzie jakiegoś rekordowego poziomu jasności, ale zmierzone w profesjonalnym teście 515 nitów w HDR to solidny wynik jak na produkt z tej półki cenowej. Szkoda tylko, że nie ma obsługi Dolby Vision. Telewizor wspiera za to rozszerzony standard HDR – HDR10+ – który sprawia, że uzyskujemy jeszcze lepsze rezultaty.

Samsung Q77B będzie zatem bardzo dobrym wyborem do filmów i seriali w serwisach streamingowych takich jak Netflix, Disney+ czy HBO Max, ale również do codziennej telewizji! Jasność zastosowanego przez producenta ekranu wynosi bowiem przy sygnale SDR 490 nitów (po wcześniejszej profesjonalnej kalibracji) – to naprawdę dobry wynik pozwalający na w miarę komfortowe oglądanie telewizji nawet w bardzo nasłonecznionym pomieszczeniu.

Wyświetlacz modelu Q77B ma jednak także swoje wady. Matryca VA, mimo że zapewnia dobre poziomy czerni i kontrastu, nie ma szczególnie imponujących kątów widzenia. Seans filmowy w większym gronie, gdzie część widzów spogląda na ekran pod sporym kątem, nie będzie zatem idealnym pomysłem – oczywiście głównie przy największych przekątnych. Q77B pozbawiony jest też strefowego podświetlenia, więc w treściach HDR da się również zauważyć pewne niedociągnięcia w precyzji reprodukcji ciemnych fragmentów poszczególnych scen. Jeżeli jest to istotna cecha w przypadku wyboru telewizora, warto się zainteresować modelem o oczko wyższym, czyli Q80B.

 

Świetna wiadomość dla fanów sportu, czyli odświeżanie 120 Hz

Matryca zastosowana w telewizorze Samsung Q77B ma jeszcze jedną cechę, która sprawia, że jest to tak wszechstronny model. Chodzi o częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz, czyli o naprawdę wysoką płynność obrazu!



Taki wynik gwarantuje, że dynamiczne treści będą wyświetlane bez niepotrzebnego efektu poklatkowego i widocznego zacinania. W praktyce najlepiej sprawdza się to w przypadku treści sportowych, na przykład meczu piłkarskiego. Zawodnicy i piłka krążący po boisku poruszają się płynnie, co jest bardzo przyjemne dla naszych oczu.

By się upewnić, że dowolne materiały wyświetlane na telewizorze Q77B będą się cechować jak najlepszą płynnością, Samsung dodatkowo oddał w ręce użytkowników narzędzie w postaci własnego upłynniacza obrazu. Po aktywowaniu tej funkcji można precyzyjnie dostosować parametry ruchu odwzorowywanego na ekranie – płynność i ostrość. Model Q77B z czystym sumieniem można zatem zarekomendować użytkownikom chcącym na nim oglądać różne dyscypliny sportowe.

Polecane telewizory

 

Porty HDMI 2.1 – gratka dla miłośników grania na konsolach i PC

Samsung wyraźnie zadbał w modelu Q77B o graczy, którzy w tegorocznym modelu znajdą aż cztery porty HDMI w standardzie 2.1. Oznacza to, że do telewizora można bez problemu jednocześnie podłączyć wykorzystujące zalety tego formatu konsole 9. generacji – PlayStation 5 i Xbox Series X/S – oraz komputer osobisty. Co zapewnia HDMI 2.1 graczom? Przede wszystkim obsługę sygnałów 4K z płynnością 120 Hz, co jest tu możliwe dzięki wspomnianej już matrycy o tak wysokiej płynności.

Dzięki telewizorowi Q77B skorzystamy też z zalet technologii VRR (Variable Refresh Rate – zmienna częstotliwość odświeżania eliminująca gwałtowne spadki klatek i rwanie obrazu) oraz ALLM (Auto Low Latency Mode – automatyczna aktywacja trybu gry z niskim opóźnieniem sygnału). Dodatkowo Samsung zadbał o obsługę Freesync Premium Pro i aktywację własnego systemu Motion Plus Gra – kolejnych dwóch technologii, które poprawiają płynność podczas rozgrywki.

Co z opóźnieniem sygnału? To bardzo ważny dla graczy parametr, bo w wielu tytułach liczy się szybkość reakcji na wydarzenia. Minimalne zawahanie lub właśnie opóźnienie po stronie matrycy może zniwelować wypracowaną wcześniej przewagę. Z Q77B nie ma obaw o takie zjawiska – zmierzony w teście input lag dla sygnału 60 Hz wyniósł 14 ms, a dla sygnału 120 Hz – 8 ms. To wartości praktycznie nie do zauważania przez ludzkie oko i gwarantujące niezakłóconą zabawę na najwyższym poziomie.

Dodatkowym ułatwieniem jest funkcja Dynamiczny Korektor Czerni, która podnosi jasność najbardziej ciemnych obszarów w grze, dzięki czemu więcej zobaczymy podczas nocnych wyścigów czy strzelanek.

Graczy decydujących się na zakup telewizora Samsung Q77B z pewnością ucieszy też obecność autorskiego Panelu Gracza, czyli podręcznego interfejsu, który można aktywować bezpośrednio w grze. Na belce wyświetlanej w dolnej części ekranu znajdują się kluczowe informacje, takie jak rodzaj sygnału, aktywny tryb obrazu zależny od gatunku gry i informacje dotyczące płynności i VRR. Takie rozwiązanie oddaje w ręce gracza pełną kontrolę nad wyświetlanym obrazem, a wszystkie kluczowe funkcje i ustawienia są dostępne w mgnieniu oka.

 

Czy Samsung Q77B jest zgodny ze standardami DVB-T2/HEVC?

Z końcem czerwca telewizja naziemna w Polsce przeszła na nowy standard nadawania DVB-T2. Wraz z jego nadejściem nadawcy mogą dostarczać widzom większą liczbę kanałów oferujących treści w rozdzielczości HD, a nawet 4K. Do niedawna ten obszar pozostawał nieco archaiczny w zestawieniu z wysokiej jakości treściami w sieciach cyfrowych czy streamingu, ale teraz właśnie się to zmienia. Tym bardziej warto odnotować, że telewizor Samsung Q77B – podobnie jak wszystkie modele z kilku poprzednich roczników – oferują pełne wsparcie dla DVB-T2 oraz kodeka HEVC, który jest niezbędny do odbioru kanałów nowej telewizji naziemnej po zmianach.

Ponadto telewizor Q77B został też wyposażony we wsparcie formatu HDR HLG, który może być wykorzystywany przez nadawców drogą naziemną. Dobrym przykładem takiego zastosowania jest kanał TVP 4K, który podczas piłkarskiego Euro 2020 nadawał naziemnie sygnał 4K z HDR, a jesienią bieżącego roku powróci, by nadawać w topowej jakości wszystkie mecze mistrzostw świata Katar 2022. W połączeniu z płynnością 120 Hz model Q77B może się okazać idealnym wyborem właśnie na nadchodzący mundial!

 

System multimedialny Tizen z dostępem do najlepszej rozrywki

Telewizory marki Samsung wyposażone są w jeden z najlepszych i najbardziej docenianych systemów multimedialnych na rynku. Tizen, który jest oczywiście dostępny również na pokładzie nowego modelu Q77B, doczekał się właśnie istotnego odświeżenia i nowych funkcji! Przebudowano główny interfejs, który prezentuje się przejrzyście i intuicyjnie. Zajmuje cały ekran i mieści znacznie więcej treści niż wcześniej. W jego obrębie z łatwością można uzyskać szybki dostęp do najlepszych filmów i seriali na dowolnej wybranej platformie VoD. Co ważne, na Q77B każdy może dostosować tę przestrzeń wedle własnego gustu i potrzeb.

W ramach aktualizacji pojawiła się też przydatna funkcja Multi View, która pozwala na przykład na jednoczesne granie na konsoli i oglądanie treści wideo w YouTube (np. poradnik do gry) albo wyświetlenie ekranu swojego smartfona podczas oglądania telewizji.

Poza tym system Tizen dostępny na Q77B oferuje w zasadzie wszystko, co potrzebne dziś każdemu konsumentowi treści w streamingu. Mamy tu zatem dostęp do wszystkich czołowych platform, takich jak Netflix, Disney+, HBO Max, Canal+, Amazon Prime Video, Viaplay, Rakuten, Apple TV, YouTube czy PolsatBox GO.

 

Tryb Ambient, który zamienia telewizor w obraz i komponuje go z otoczeniem

Jest jeszcze jednak cecha ekranu Samsung Q77B, która zdecydowanie powinna zostać wymieniona jako duży plus tego telewizora. Elementem systemu Tizen jest od jakiegoś czasu tryb Ambient, który zamienia wyłączony akurat odbiornik stanowiący czarny prostokąt w twór na kształt obrazu lub aktualne centrum informacji. To przydatna rzecz szczególnie dla tych, którzy chcą wykorzystać swój telewizor jako coś więcej niż narzędzie do oglądania telewizji, treści VoD czy do grania w gry.

Jak to działa? Tryb Ambient dostosowuje wyświetlany na ekranie materiał do koloru ściany za jego plecami. Wystarczy wykonać fotografię otoczenia, by system sam precyzyjnie dobrał paletę kolorów. Ponadto w trybie Ambient można wyświetlić na ekranie nieużywanego telewizora pakiet ważnych informacji, takich jak aktualna godzina, prognoza pogody czy najważniejsze wiadomości. Do zarządzania jego elementami można pobrać specjalną aplikację, za pomocą której wygodnie dostosujemy wszystkie elementy. Co ważne, to ciekawe rozwiązanie nie wpłynie znacząco na rachunki za zużycie energii elektrycznej. Samsung zapewnia, że tryb Ambient zużywa zaledwie 40% prądu, który wykorzystujemy podczas normalnego korzystania z telewizora.

 

Solidny poziom dźwięku, kilka zaawansowanych technologii i bezprzewodowe Dolby Atmos z soundbarem

Dziś nawet telewizory ze średniej półki cenowej potrafią imponować jakością dźwięku, ale prawdziwą rzadkością jest tak duże nagromadzenie zaawansowanych systemów audio w odbiorniku z tej półki cenowej! Q77B Samsung wyposażył bowiem w kilka sprytnych technologii, które niektórych użytkowników mogą nawet odwieść od pomysłu dokupienia soundbara. Samsung Q77B czerpie w tym obszarze inspirację z najwyżej pozycjonowanych modeli Neo QLED, co samo w sobie brzmi bardzo, bardzo pozytywnie w kontekście średniopółkowego przecież modelu.

Same głośniki wbudowane w Q77B mają łączną moc na poziomie 20 W, nie są więc szczególnie głośne. Grają jednak bardzo poprawnie, przy czym nie uświadczymy tu wyrazistych basów. Miłośników szerokiej sceny dźwiękowej i mocniejszego uderzenia zachęcić trzeba zdecydowanie do sięgnięcia po dodatkowe sprzęty audio. W Q77B świetną robotę robią jednak wspomniane wyżej autorskie technologie Samsunga – na przykład mechanizm nazwany Aktywny Wzmacniacz Głosu. Funkcja ta podwyższa poziom głośności w sytuacji, w której w okolicy głośno pracuje pralka, suszarka, czajnik, odkurzacz czy mikrofala. To zwalnia nas z konieczności manualnego dostosowywania dźwięku pilotem. W praktyce ta technika sprawdza się naprawdę dobrze, a po wyłączeniu źródła hałasu telewizor sam przywraca poprzedni poziom dźwięku.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup soundbara do pary z Q77B, to warto odnotować, że Samsung oddaje w ręce jego posiadaczy opcję bezprzewodowego przesyłania dźwięku w Dolby Atmos we współpracy z soundbarem tej samej marki! Tu dodatkowo przyda się też technologia Q-Symphony, która aktywuje głośniki telewizora i soundbara jednocześnie, dodatkowo poszerzając efekt dźwięku przestrzennego w pomieszczeniu.

Polecane telewizory

 

Test Samsung QLED Q77B – podsumowanie

Model Q77B z portfolio Samsunga na 2022 rok to rzeczywiście telewizor niezwykle wszechstronny. Zdaje się bardzo dobrze trafiać w gusta większości statystycznych użytkowników ekranów 4K, widzów telewizji, miłośników streamingu, sportu i wreszcie fanów gamingu. Za bardzo rozsądne pieniądze plasujące ten model na średniej półce cenowej można się stać posiadaczem odbiornika, który wprawdzie nie bije rekordów jakością obrazu, ale garściami czerpie z technologii Samsunga implementowanych w znacznie wyżej pozycjonowanych modelach – w tym tych high-endowych! Gwarancją solidnej wydajności jest w tym przypadku spuścizna w postaci ubiegłorocznego modelu Q70A, który wyraźnie wytyczył kierunek na sport i gaming. To w tych sektorach Q77B szczególnie błyszczy w swojej klasie cenowej.

Środowisko testowe:

•          Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes

•          Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80

•          Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)

•          Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)

•          Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR

•          Kable HDMI 2.1: MagicLink


Piotr Gmerek, HDTVPolska

Założyciel i redaktor naczelny HDTVPolska. Największego w Polsce fachowego portalu testującego telewizory, monitory i projektory na najwyższym światowym poziomie. Należy do grupy ekspertów Europejskiego Stowarzyszenia Obrazu i Dźwięku EISA w kategorii Home Theatre Display & Video. Posiada też certyfikaty THX level 3 oraz ISF level 2, świadczące o wysokiej wiedzy w zakresie kalibracji ekranów. Prywatnie pasjonat i kolekcjoner konsol oraz gier.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!