Płacimy za Ciebie pierwszą ratę! Sprawdź
Data publikacji: 15 grudnia 2015
Autor: Magda
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Pralka automatyczna – charakterystyka

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Pralki automatyczne to od wielu dziesięcioleci najbardziej popularny typ pralek w naszych domach. Producenci wciąż doposażają je w rozmaite technologie i funkcjonalności, które bardzo ułatwiają życie. Zastanawiałeś się kiedyś, co mają Ci do zaoferowania pralki automatyczne?

Pralka automatyczna – jej najważniejsza część

Sercem pralki niewątpliwie jest bęben, ale mózgiem – programator, czyli układ elektroniczny odpowiedzialny za pracę urządzenia. To dzięki niemu sprzęt w zautomatyzowany sposób wykonuje kolejno odpowiednie czynności, takie jak pranie wstępne, zasadnicze, płukanie i odwirowanie. Programator odpowiada za podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury, sterowanie pompą i silnikiem bębna. Zarządza on jednak coraz bardziej skomplikowanymi zadaniami.
 

Nowe funkcjonalności pralki automatycznej

Jakie to zadania? Oprócz standardowych programów, takich jak pranie wełny, pranie wstępne czy opóźnienie startu, pralki automatyczne mogą poszczycić się bardziej wymyślnymi funkcjami:

Ogromny wybór pralek automatycznych

Jeśli zamierzasz kupić pralkę zautomatyzowaną, masz z czego wybierać. Po pierwsze wielkość – pralki są dostępne w różnych rozmiarach. Rozmiar określisz, biorąc pod uwagę układ i powierzchnię swojej łazienki. Musisz jednak pamiętać, żeby pomiar zdjąć również z pralki w sklepie – ta może mieć bowiem dodatkowe elementy, takie jak odstające przyłącze wody. Przy małej łazience i wnękach każdy dodatkowy centymetr może się okazać kłopotliwy i zdecydować o tym, że sprzęt nie będzie pasował. Oto trzy podstawowe typy pralek:
 

Typ pralki Głębokość
Standardowa (ładowana od przodu) 50–65 cm
Slim (ładowana od przodu) 39,9–49 cm
Ładowana od góry 40–50 cm

Proponowane Towary:

Amica AWB510L
Bosch Serie 6 VarioPerfect WLT24460PL
Indesit IWSC 51052 C ECO PL
Samsung WF70F5E0W2W
Bosch Serie 4 VarioPerfect WLG2426KPL

Oprócz tego musisz wziąć pod uwagę także własne potrzeby związane z tym, ile i jak często pierzesz. Jeśli jesteś singlem, będziesz potrzebował pralki o mniejszej pojemności niż czteroosobowa rodzina. To, jak dzielimy pralki ze względu na tzw. wsad, czyli ilość prania, pokazuje poniższa tabelka:

Dla kogo? Wsad
Dla singla Do 5 kg
Dla rodziny 2+1 6–7 kg
Dla rodziny 2+2 i większej

Powyżej 7 kg


Możesz również wybrać pralkę, biorąc pod uwagę kryterium prędkości wirowania. Z produktów dostępnych obecnie na rynku wyróżniamy urządzenia, które osiągają maksymalną prędkość wirowania między 800 a 1500 i więcej obrotów na minutę. Co przysłuży się najlepiej Twojej garderobie? Przyjmuje się, że najbardziej optymalna prędkość wynosi od 1000 do 1200 obrotów na minutę – z jednej strony porządnie odwiruje ubrania, ale z drugiej strony – nie pogniecie ich zanadto.  

Jeśli należysz do osób oszczędnych, weź pod uwagę ilość wody zużytej w trakcie jednego cyklu. Obecnie na rynku są dostępne pralki zużywające średnio w czasie jednego cyklu od 37 do 69 litrów wody. Im mniej urządzenie jej pobiera, tym lepiej, ponieważ więcej pieniędzy zostaje w Twojej kieszeni. Dlatego, gdy musisz wyprać zaledwie kilka rzeczy, które nie zapełnią bębna do końca, skorzystaj z programu 1/2 wsadu – programator odmierzy odpowiednią ilość wody, a Ty nie przepłacisz!

Jak już pewnie zauważyłeś, cena to tylko jedno z wielu kryteriów istotne przy zakupie pralki automatycznej. Rozmiar, pojemność, a także liczba dodatkowych funkcjonalności – to najważniejsze kwestie. Dzięki nim wybierzesz idealne urządzenie piorące. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pralkach – przeczytaj nasz poradnik o tym, jak wybrać najlepszą pralkę!

 


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
8 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jakie są zalety i wady laptopów 2 w 1?

Laptopy hybrydowe i konwertowane łączą cechy laptopa i tabletu. Opisujemy wady i zalety tego rozwiązania, najciekawsze modele i doradzamy na co zwracać uwagę kupując tego typu urządzenie.
Zobacz więcej   

Ranking TOP laptopów Premium

Myślisz o zakupie naprawdę dobrego laptopa do pracy? Zapoznaj się z rankingiem najlepiej ocenianych laptopów premium w naszym sklepie.
Zobacz więcej   

Recenzja: For Honor - ad mortem, inimicus!

For Honor to dynamiczna rozrywka, oferująca niezapomniane i wymagające starcia podczas wielkich bitew, jak i pojedynków jeden na jeden. Jedna z niewielu, która daje tak wielką satysfakcję z walki bronią białą - Paweł recenzuje grę For Honor.
Zobacz więcej   

Znajdź nas