Data publikacji: 15 grudnia 2015
Autor: Magda
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Pralka automatyczna – charakterystyka

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Pralki automatyczne to od wielu dziesięcioleci najbardziej popularny typ pralek w naszych domach. Producenci wciąż doposażają je w rozmaite technologie i funkcjonalności, które bardzo ułatwiają życie. Zastanawiałeś się kiedyś, co mają Ci do zaoferowania pralki automatyczne?

Pralka automatyczna – jej najważniejsza część

Sercem pralki niewątpliwie jest bęben, ale mózgiem – programator, czyli układ elektroniczny odpowiedzialny za pracę urządzenia. To dzięki niemu sprzęt w zautomatyzowany sposób wykonuje kolejno odpowiednie czynności, takie jak pranie wstępne, zasadnicze, płukanie i odwirowanie. Programator odpowiada za podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury, sterowanie pompą i silnikiem bębna. Zarządza on jednak coraz bardziej skomplikowanymi zadaniami.
 

Nowe funkcjonalności pralki automatycznej

Jakie to zadania? Oprócz standardowych programów, takich jak pranie wełny, pranie wstępne czy opóźnienie startu, pralki automatyczne mogą poszczycić się bardziej wymyślnymi funkcjami:

Ogromny wybór pralek automatycznych

Jeśli zamierzasz kupić pralkę zautomatyzowaną, masz z czego wybierać. Po pierwsze wielkość – pralki są dostępne w różnych rozmiarach. Rozmiar określisz, biorąc pod uwagę układ i powierzchnię swojej łazienki. Musisz jednak pamiętać, żeby pomiar zdjąć również z pralki w sklepie – ta może mieć bowiem dodatkowe elementy, takie jak odstające przyłącze wody. Przy małej łazience i wnękach każdy dodatkowy centymetr może się okazać kłopotliwy i zdecydować o tym, że sprzęt nie będzie pasował. Oto trzy podstawowe typy pralek:
 

Typ pralki Głębokość
Standardowa (ładowana od przodu) 50–65 cm
Slim (ładowana od przodu) 39,9–49 cm
Ładowana od góry 40–50 cm

Proponowane Towary:

Whirlpool AWOC74003PBL
Whirlpool AWE 70120
Electrolux EWS1266CI
Whirlpool TDLR 60113
Samsung AddWash Slim WW60K42109W

Oprócz tego musisz wziąć pod uwagę także własne potrzeby związane z tym, ile i jak często pierzesz. Jeśli jesteś singlem, będziesz potrzebował pralki o mniejszej pojemności niż czteroosobowa rodzina. To, jak dzielimy pralki ze względu na tzw. wsad, czyli ilość prania, pokazuje poniższa tabelka:

Dla kogo? Wsad
Dla singla Do 5 kg
Dla rodziny 2+1 6–7 kg
Dla rodziny 2+2 i większej

Powyżej 7 kg


Możesz również wybrać pralkę, biorąc pod uwagę kryterium prędkości wirowania. Z produktów dostępnych obecnie na rynku wyróżniamy urządzenia, które osiągają maksymalną prędkość wirowania między 800 a 1500 i więcej obrotów na minutę. Co przysłuży się najlepiej Twojej garderobie? Przyjmuje się, że najbardziej optymalna prędkość wynosi od 1000 do 1200 obrotów na minutę – z jednej strony porządnie odwiruje ubrania, ale z drugiej strony – nie pogniecie ich zanadto.  

Jeśli należysz do osób oszczędnych, weź pod uwagę ilość wody zużytej w trakcie jednego cyklu. Obecnie na rynku są dostępne pralki zużywające średnio w czasie jednego cyklu od 37 do 69 litrów wody. Im mniej urządzenie jej pobiera, tym lepiej, ponieważ więcej pieniędzy zostaje w Twojej kieszeni. Dlatego, gdy musisz wyprać zaledwie kilka rzeczy, które nie zapełnią bębna do końca, skorzystaj z programu 1/2 wsadu – programator odmierzy odpowiednią ilość wody, a Ty nie przepłacisz!

Jak już pewnie zauważyłeś, cena to tylko jedno z wielu kryteriów istotne przy zakupie pralki automatycznej. Rozmiar, pojemność, a także liczba dodatkowych funkcjonalności – to najważniejsze kwestie. Dzięki nim wybierzesz idealne urządzenie piorące. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pralkach – przeczytaj nasz poradnik o tym, jak wybrać najlepszą pralkę!

 


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
8 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jak oszczędzać energię elektryczną? Poznaj 10 prostych porad

 Zastanawiałeś się w jaki sposób wpłynąć na swoje finanse i zaoszczędzić prąd? Poznaj 10 prostych sposobów na to, by zaoszczędzić energię elektryczną.
Zobacz więcej   

Pralko-suszarka czy suszarka? Która zwycięży w pojedynku?

Suszenie ubrań spędza Ci sen z powiek i zabiera cenny czas? Masz malutkie dzieci, codziennie robisz pranie i chcesz, by ich ubranka były suche w krótkim czasie? Rozwiązanie jest prostsze i wygodniejsze niż myślisz. W zależności od Twoich potrzeb możesz wybrać pralko-suszarkę lub suszarkę. Sprawdź, które urządzenie będzie dla Ciebie lepsze.
Zobacz więcej   

Jak zadbać o ekspres do kawy? Czyszczenie ekspresu krok po kroku

Picie kawy – niezależnie od tego, czy robimy to rano, w ciągu dnia, czy wieczorem – jest pewnego rodzaju rytuałem, z którego trudno zrezygnować. Delektowanie się pysznym naparem wymaga jednak regularnego czyszczenia urządzenia, w którym go przyrządzasz. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas