Jaką pralkę kupić? Parametry, funkcje, programy

Konrad Ziółek

Bawełniane T-shirty, koronkowe bluzki, śpiochy niemowlęce, strój na trening, kostiumy kąpielowe, wełniane swetry, a do tego dżinsy, dresy, pościel, ręczniki i ukochane pluszaki. Można by tak wymieniać bez końca. I choć pranie to jedna z najbardziej nielubianych domowych czynności, to nie da się jej uniknąć. Wniosek nasuwa się sam: pralka jest niezbędna w każdym domu. W naszym poradniku podpowiadamy, jak wybrać pralkę – na które parametry sprzętu zwrócić szczególną uwagę, by urządzenie jak najpełniej zaspokoiło wasze potrzeby.

Zobacz także: Ranking najlepszych pralek

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Jakie są rodzaje pralek?
  2. Jaki silnik wybrać?
  3. Do czego służy bęben?
  4. Jak sprawdzić zużycie energii i wody?
  5. Jakie są rozmiary pralek i sposoby załadunku?
  6. Na jaką pojemność się zdecydować?
  7. Czy obroty mają znaczenie?
  8. Jaka to cicha pralka?
  9. Które funkcje i programy są niezbędne?
  10. Jakie zalety ma pralkosuszarka?

Pralka to sprzęt, bez którego nie wyobrażamy sobie funkcjonowania. Dzięki niej w szybki i łatwy sposób odświeżamy ubrania i pozbywamy się uciążliwych plam. Wybór nowego modelu powinien uwzględniać nasze potrzeby, musimy też wziąć pod uwagę kwestie, które będą miały znaczenie dla późniejszego użytkowania sprzętu. Najlepiej, by pralka pracowała szybko i cicho oraz w optymalny sposób korzystała z energii, wody i środków piorących. Istotne są także takie parametry, jak liczba osób, które będą z niej korzystały, miejsce, które mamy do dyspozycji, i pieniądze, które możemy przeznaczyć na zakup. Wybór pralki, choć może być czasochłonny, wcale nie musi być trudny. Jeśli nie wiecie, jaką pralkę kupić, poniżej kilka wskazówek, czym się kierować, by wybrać pralkę, która będzie idealna do waszego domu.

 

Wirnikowa czy automatyczna? Rodzaje pralek

Choć dla osób, które wychowały się w domach z pralkami automatycznymi, może to być zaskoczenie, to pralki, w których bęben się nie obraca, a za ruch prania odpowiedzialny jest wirnik, wcale nie zniknęły z rynku. To właśnie pralki wirnikowe zrewolucjonizowały pranie w wielu domach. I to nadal najtańszy i najprostszy rodzaj pralki. Urządzenia tego typu zazwyczaj nie oferują jednak żadnych funkcji dodatkowych, mają mały załadunek i niski poziom obrotów. Bęben należy napełnić wodą samodzielnie – bo pralka wirnikowa nie pobiera wody z sieci, nie ma też opcji płukania i wirowania – wrzucić pranie, a po zakończeniu pralkę należy opróżnić za pomocą węża, pranie zaś wyżąć – w oddzielnej lub wbudowanej wirówce. Podczas zakupu warto wybrać model z podgrzewaczem wody, wtedy nie trzeba tego robić samodzielnie i przelewać gorącej wody do urządzenia.

Pralki wirnikowe są lżejsze, zajmują mniej miejsca i są tańsze niż automatyczne. Poza tym dają możliwość prania bez połączenia z siecią wodociągową, co sprawia, że są dobrym rozwiązaniem np. do domku letniskowego. Jeśli jednak szukasz urządzenia do domu, zdecydowanie wybierz pralkę automatyczną.

W pralce automatycznej, jak sama nazwa wskazuje, wszystko odbywa się automatycznie. Wystarczy ją załadować, dodać detergent, wybrać program i wcisnąć przycisk „start”. Pralki automatyczne oprócz wyraźnie większego komfortu obsługi dają także zdecydowanie więcej możliwości i pracują samodzielnie. Pobierają wodę, odwirowują pranie, dzięki czemu szybciej schnie, mają programy odpowiednio dopasowane do potrzeb różnych tkanin. Programy automatyczne to duże udogodnienie, oszczędność czasu i uwolnienie głowy. Nie musimy ustawiać temperatury, prędkości obrotów, czasu prania i liczby płukań – parametry te są zaprogramowane fabrycznie.

Polecane pralki

 

Silnik szczotkowy czy inwerterowy?

Pralki są wyposażane w coraz bardziej zaawansowane technologicznie silniki. Przed podjęciem decyzji, jaką pralkę kupić, warto się zapoznać przynajmniej z podstawowymi informacjami na ten temat. Pralki automatyczne tradycyjnie wyposażane były w silniki szczotkowe. Specjalne elementy, zwane szczotkami, w wyniku ocierania się o ruchomą część silnika, wytwarzają ciepło i hałas. Tarcie powoduje też, że naturalnie się zużywają i potrzebują okresowej wymiany. Szczotki to nie tylko najbardziej awaryjny element silnika, ale także powodujący straty energii.

Silniki inwerterowe (bezszczotkowe) opierają się na innej zasadzie – do zamiany energii elektrycznej na mechaniczną używane są magnesy, działają więc w oparciu o indukcję magnetyczną. Dzięki wyeliminowaniu szybko zużywających się i powodujących awarie szczotek wyeliminowany jest też problem tarcia, a elementy silnika inwerterowego nie nagrzewają się podczas pracy – są trwalsze i mniej podatne na uszkodzenia. Nie powstaje też nadmierny hałas – silniki bezszczotkowe są ciche (docenią to z pewnością nie tylko osoby wychowujące małe dzieci). Pralki z silnikiem inwerterowym to jednak przede wszystkim niski pobór mocy, wzrost sprawności energetycznej i wydajności urządzeń, co w efekcie daje oszczędność prądu i pieniędzy. Jeszcze do niedawna urządzenia z silnikami inwerterowymi były wyraźnie droższe, ale obecnie pralkę z takim silnikiem można kupić już za mniej więcej 1200 zł.

Polecane pralki

 

Co może bęben?

W pralkach dostępnych na polskim rynku bębny montowane są pionowo i można się do nich dostać od frontu bądź od góry, w zależności od rodzaju pralki. Bęben powinien być wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, bo pracuje w środowisku wilgotnym, musi być odporny na korozję, mieć dobrą podatność na kształtowanie i dobre własności mechaniczne. Bęben ma pomagać w praniu i nie niszczyć tkanin. Właśnie dlatego producenci stale pracują nad nowymi technologiami i sposobami wykończenia bębnów oraz modyfikują dostępne rozwiązania – by bębny były jak najlepiej przystosowane do dbania o wszystkie tkaniny, by zmniejszyć prawdopodobieństwo uszkodzeń, zniwelować ocieranie się ubrań o bęben i zapewnić jak delikatniejsze pranie różnorodnych tkanin, a przy tym zapewnić jak najwyższą skuteczność czyszczenia.

 

Energia i woda – w stronę oszczędności

Dbanie o niskie zużycie wody i energii elektrycznej to już nie tylko kwestia oszczędności w domowym budżecie, ale także ekologii i przyszłości naszej planety. To także istotny parametr wpływający na ocenę sprzętu i decyzję, jaką pralkę wybrać do naszego domu. Podstawowe informacje dotyczące zużycia prądu i wody znajdują się na etykiecie energetycznej. By była ona bardziej zrozumiała i ułatwiała porównywanie produktów, od marca 2021 roku obowiązuje nowy jej wzór, na którym klasa efektywności energetycznej oznaczana jest na skali od A do G. Najbardziej efektywna, a zatem zapewniająca najniższe zużycie prądu, jest klasa A (zrezygnowano z oznaczeń z plusami). Zupełnie nowym elementem etykiet jest kod QR. Po jego zeskanowaniu smartfonem (za pomocą specjalnej aplikacji) użytkownik uzyska dodatkowe, niezależne informacje dotyczące oznaczeń. Ponadto na etykiecie podane są zużycie energii w kWh na 100 cykli prania oraz czas trwania cyklu w programie eko, który obecnie jest obowiązkowy dla wszystkich pralek. Wskazane są także poziom emitowanego hałasu i klasa emisji hałasu oraz klasa efektywności wirowania. Z etykiety dowiemy się również, jakie jest zużycie wody w cyklu w programie eko, wyrażone w litrach. Warto uważnie przyjrzeć się temu elementowi, bo zużycie wody może się zdecydowanie różnić w zależności od modelu.

 

Wielkość urządzeń i sposób załadunku

Do wyboru mamy dwa rodzaje pralek – ładowane od góry lub od przodu. Decyzję, jaką pralkę kupić, powinniśmy uzależnić głównie od dostępnego miejsca – musi być odpowiednia przestrzeń, by swobodnie otworzyć drzwi i załadować pralkę. Ponadto jest to także kwestia związana z naszymi przyzwyczajeniami i komfortem (dla osób starszych czy mających problem ze schylaniem się łatwiejsze może być załadowanie pralki od góry).

Zazwyczaj w domach czy mieszkaniach mamy ograniczone miejsce na ustawienie pralki i jej wielkość jest bardzo istotna. Pralki ładowane od góry w znacznej większości mają takie same wymiary, czyli głębokość 60 cm, szerokość 40 cm i wysokość około 90 cm, różnią się głównie ładownością (5–8 kg) i prędkością wirowania (1000–1500 obr./min). Dzięki temu dobrze odnajdą się w małych mieszkaniach i tych, w których nie ma wystarczająco dużo miejsca, by otwierać drzwi pralki od frontu. Niezbędne jest jednak pozostawienie wolnej przestrzeni nad pralką, by swobodnie ją otworzyć i napełnić bęben.

Polecane pralki

Pralki ładowane od przodu są większe (szersze), ale też łatwiej dopasować model do potrzeb użytkownika. Standardem są te o głębokości i szerokości do 60 cm oraz wysokości do 85 cm, jednak ich wymiary są o wiele bardziej zróżnicowane niż pralek ładowanych od góry. Modele dostępne na rynku mają głębokość, która zawiera się w przedziale 34–67 cm, szerokość – 50–60 cm, wysokość zaś jest najbardziej ujednolicona i wynosi zazwyczaj około 85 cm, choć można znaleźć modele o wysokości tylko 67 cm. Pralki ładowane od frontu oprócz większej elastyczności wymiarowej umożliwiają także zagospodarowanie strefy nad nimi, czy to na wygodny blat, przechowywanie, czy np. na ustawienie suszarki automatycznej, która zwiększy funkcjonalność domowej strefy prania.

Trzeba pamiętać, że podawane wymiary urządzeń nie uwzględniają wystających elementów pralki, takich jak pokrętła, drzwiczki, wypukła obudowa, czy elementów związanych z podłączeniem pralki. Wysokość zaś jest mierzona wraz z nóżkami.

Należy pozostawić wolne miejsce na złącza i przewody oraz na swobodne otwieranie drzwiczek. W przypadku pralki ładowanej od przodu warto też zwrócić uwagę na kierunek ich otwierania, by nie było problemów ze swobodnym wkładaniem i wyjmowaniem prania. Jeśli zamierzasz postawić pralkę np. w kuchni, dobrym wyborem będzie urządzenie do zabudowy pod blatem. Dzięki temu ustawisz je pod blatem roboczym i nie stracisz cennej przestrzeni do pracy.

Polecane pralki

 

Pojemność – jaką pralkę wybrać?

To ilość prania, które można uprać w czasie jednego cyklu. Podawana jest w kilogramach i dotyczy suchego wsadu. Warto dobrze się zastanowić, jaką pojemność wybrać. Niedoszacowanie tej wartości może skutkować koniecznością częstszego uruchamiania pralki, a z tym się wiążą wyższe koszty eksploatacji – im więcej prania można uprać w jednym cyklu, tym rzadziej pralka pracuje i tym mniej zużywa wody i energii. Lepiej wybrać pralkę o większej pojemności i zadbać o to, by miała funkcję dopasowania parametrów do wielkości wsadu. Dzięki temu pralka automatycznie dostosuje czas prania, temperaturę czy ilość wody, a nawet detergentów. Pralki ładowane od góry mają ładowność od 4 kg do nawet 8 kg. Pojemność urządzeń ładowanych od przodu zawiera się w przedziale od 3 kg do 14 kg. Pralki o dużej pojemności maksymalnej to modele największe, należy zatem przewidzieć odpowiednie miejsce na sprzęt. Jeżeli nie mamy pralni, a łazienka jest za mała, to możemy pralkę przenieść do kuchni lub ustawić ją w ciągu zabudowy w przedpokoju. Wtedy jednak należy doprowadzić odpowiednie instalacje do dodatkowego punktu poboru.

 

Wirowanie

Zwykle spotyka się prędkości od 600 do 1800 obrotów na minutę. Parametr ma wpływ na czas suszenia ubrań – im szybsze wirowanie, tym krótszy czas suszenia. Niestety wysokie obroty sprawiają także, że ubrania po praniu są bardziej pogniecione i trudniej je rozprasować. Istotne jest, żeby kupić sprzęt z możliwością regulacji obrotów wirowania, ponieważ różne tkaniny wymagają innej prędkości (a są urządzenia, w których prędkość wirowania jest ustawiona automatycznie). Dla wełny i materiałów delikatnych wystarczy 600–800 obr./min, tkanin syntetycznych – 800–1000 obr./min, bawełnianych do 1200–1400 obr./min, natomiast np. ciężkie ręczniki można wywirować na jeszcze wyższych obrotach.

 

Głośność pracy

To parametr bardzo istotny, niezależnie od umiejscowienia pralki. I naprawdę warto zwrócić na niego uwagę podczas decydowania, jaką pralkę kupić. Oczywiście pralka stojąca w oddzielnym pomieszczeniu pralniczym nie będzie tak uciążliwa jak ta ustawiona w kuchni czy łazience, która coraz częściej staje się domowym centrum odnowy biologicznej. Należy pamiętać, że głośność pracy urządzenia wzrasta podczas wirowania. Ciche urządzenia to takie, które w czasie standardowego prania pracują z głośnością na poziomie około 50 decybeli (w czasie wirowania wartość ta wzrasta do ponad 70 dB). Jeśli decydujemy się na pralkę do zabudowy, musimy pamiętać także o odpowiednim jej montażu, by nie obijała się o szafkę, co powoduje nie tylko nieprzyjemne odgłosy, lecz może także doprowadzić do uszkodzenia i sprzętu, i zabudowy.

 Mężczyzna obsługuje pralkę automatyczną, zagląda do wnętrza bębna

 

Programy prania i funkcje dodatkowe

Programy, które możemy znaleźć w pralce, to ważny element podczas wybierania urządzenia. Są to specjalnie dobrane i ustawione parametry prania – czas, temperatura wlewanej wody, sposób poruszania się bębna czy maksymalna prędkość wirowania. Każdy producent wprowadza nieco inne parametry programów, o których należy wiedzieć już na etapie podejmowania decyzji, jaką pralkę kupić. Dlatego przygotowując się do zakupu, warto określić, jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, i wybrać te, z których będziemy korzystać. Przed zakupem możemy zobaczyć instrukcję, w której znajduje się szczegółowy spis dostępnych programów. Wiele modeli pralek oferuje także możliwość konfiguracji własnego programu. Możemy ustawić czas prania, temperaturę, wirowanie. Wraz z postępem techniki na rynku pojawiły się modele pralek, które możemy obsługiwać zdalnie – za pomocą smartfona. Ta funkcja znacznie ułatwia korzystanie z urządzenia i pozwala na dokładne kontrolowanie działania sprzętu, nawet pod naszą nieobecność.

Wszyscy producenci pralek oferują podstawowe programy prania, typu pranie wstępne, pranie bawełny, tkanin syntetycznych, delikatnych, jak jedwab i koronki, wełny czy program eko, który – choć długi – to odbywa się w niższej temperaturze i gwarantuje niskie zużycie zarówno wody, jak i energii. W nowoczesnych urządzeniach mamy jednak coraz więcej programów wyspecjalizowanych, przeznaczonych do prania konkretnych ubrań, przykładem program do prania odzieży sportowej, program krótki do ubrań lekko zabrudzonych czy też programy specjalnie do prania ubranek dziecięcych lub antyalergiczne, w których płukanie trwa dłużej i środki piorące są lepiej usuwane. Przydadzą się także program codzienny, do prania – jak sama nazwa wskazuje – codziennego lekko zabrudzonej odzieży, i program odplamianie, umożliwiający usunięcie plam bez stosowania dodatkowych środków chemicznych.

Stały rozwój technologii sprawia, że producenci urządzeń piorących wyposażają sprzęty w coraz to nowsze funkcje pozwalające na znaczne rozszerzenie możliwości sprzętu. Poniżej kilka przykładów:

·         opóźnienie startu – umożliwia takie zaprogramowanie prania, by po jego skończeniu można było pralkę od razu wyłączyć, a nie trzymać w stanie czuwania, kiedy to następuje pobór prądu;
·         automatyczny dobór ilości wody – pralka sama dostosuje ilość wody do wielkości załadunku;
·         pranie parowe – odświeża lekko zabrudzone tkaniny, usuwa nieprzyjemne zapachy i dezynfekuje;
·         aktywny tlen/ozon – dociera do cząsteczek brudu i natychmiast je rozpuszcza, usuwa bakterie i nieprzyjemne zapachy.
·         automatyczne dozowanie środka piorącego – pojemniki na detergenty uzupełnia się co jakiś czas (starczają na mniej więcej 20 cykli), a pralka sama pobiera wystarczającą ich ilość;
·         możliwość dodawania kolejnych ubrań podczas prania – pozwala na dodanie ubrania w dowolnym momencie cyklu;
·         program zapobiegający gnieceniu się tkanin – ubrania będą delikatnie odwirowywane, a pod koniec cyklu dzięki odpowiednim ruchom bębna tkaniny zostaną rozłożone;
·         blokada rodzicielska – zablokowana jest możliwość zmiany parametrów w czasie prania i otworzenia drzwiczek;
·         zabezpieczenie przed zalaniem – dzięki odcięciu dopływu i przepływu wody w chwili wykrycia awarii;
·         czujnik ilości piany – zbyt duża ilość piany nie sprzyja efektywności prania.

 

A może pralkosuszarka?

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś, jaką pralkę wybrać, pralkosuszarka może być w sam raz dla ciebie. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Pralkosuszarka w oczywisty sposób łączy funkcje dwóch urządzeń w jednym i podczas jej wyboru warto się kierować tymi samymi kryteriami, które stosujemy podczas wyboru pralki. Pamiętać należy jednak o tym, że urządzenie ma oddzielną pojemność na pranie i oddzielną na suszenie, co oznacza, że jednorazowo wysuszymy mniej więcej połowę wsadu prania. Dodajmy też, że suszenie oddajemy urządzeniu elektrycznemu, co oznacza dodatkowe koszty. Tutaj jednak warto się zastanowić, co jest dla nas ważniejsze: wygoda czy codzienny slalom między suszarkami z rozwieszonym praniem.

Jeśli mamy taką możliwość, czyli odpowiednio dużo miejsca, warto rozważyć dokupienie oddzielnej suszarki automatycznej. Jeśli pojemność suszarki będzie odpowiednio dopasowana do pojemności pralki, cały wsad będziemy mogli przełożyć bezpośrednio z jednego urządzenia do drugiego. To duże ułatwienie i zdecydowane podniesienie komfortu. Zobacz, jak połączyć oba urządzenia w funkcjonalny zestaw.

Polecane pralko-suszarki

Jaką pralkę kupić? Podsumowanie

Pralka to obecnie obowiązkowy element wyposażenia każdego domu i trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez tego urządzenia. Różnorodność sprzętów, zarówno pod względem wymiarów, jak i funkcjonalności, sprawia, że z pewnością dopasujemy odpowiednie urządzenie do własnych potrzeb. Jeżeli masz mało miejsca, możesz wybrać wąską pralkę ładowaną od góry lub płytką pralkę typu slim lub superslim. Jeżeli nie ogranicza cię przestrzeń, wybierz pralkę o standardowych wymiarach i większej pojemności. Nowoczesne funkcje i stały rozwój technologii sprawiają zaś, że coraz łatwiej znaleźć urządzenie i ekonomiczne, i ekologiczne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!