Data publikacji: 28 maja 2015
Autor: Ania S.
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jaką pralkę kupić? Wybierz najlepszą!

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Na co zwrócić uwagę, kupując pralkę? Pierwszym kryterium, nad którym należy się zastanowić, przed zakupem pralki automatycznej jest sposób załadunku. Zobacz, jakie inne jeszcze parametry urządzenia są ważne przy zakupie pralki.

Wybierasz nową pralkę? Na początku wybierz rodzaj urządzenia: pralka ładowana od góry czy od przodu?


Rodzaje pralek:

 Kolejnymi istotnymi parametrami w podejmowaniu decyzji, jak kupić dobrą pralkę są:

 • rodzaje i liczba programów prania – dostępność wielu programów pozwala na wykonanie skutecznego oraz bezpiecznego prania różnego rodzaju tkanin – od bawełnianej bielizny po wełniane swetry.
 • prędkość wirowania – z pralki, której bęben wiruje powyżej 1000 obrotów na minutę wyciągniesz niemal suche pranie, jednak bardzo wymięte. Pamiętaj, że nie każdą tkaninę można tak szybko odwirowywać.
 • funkcje dodatkowe
 • klasa energetyczna urządzenia – najoszczędniejsze i najlepsze pralki mają klasę energetyczną prania i wirowania oznaczoną literą A+ lub wyższą.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też pralko-suszarki. Mają one wszystkie funkcje pralki oraz dodatkowo umożliwiają wysuszenie prania. Obecnie pralko-suszarki dostępne są w wersjach ładowanych od przodu. 


Proponowane Towary:

Amica EMAWP 8143 LSLDW
Miele WKH 130 WPS
Hoover DXC 58A/1-S
Hotpoint-Ariston AQ83D 29 EU
Candy simplyFi GSF 138TWC3

Rodzaje pralek, ich pojemność i rozmiary


Nie wiesz, jaką pralkę wybrać? Do wyboru masz: pralki ładowane od góry  pralki ładowane od przodu.


Pralka ładowana od góry


Pralka tego typu zajmie mniej miejsca, dzięki czemu będzie odpowiednia do małej lub trudno ustawnej łazienki. Pralka ładowana od góry może stać tyłem lub bokiem przy ścianie. Zmieści się również w wąskiej i głębokiej wnęce, na przykład pomiędzy ścianą a wanną. Niektóre modele mają kółka ułatwiające wysunięcie pralki z wnęki. Każdy model ma zbliżone wymiary: około 40 cm szerokości, 60-64 cm głębokości i 85-90 cm wysokości. Pomimo małych rozmiarów wszystkie urządzenia mają duży załadunek bębna - w zależności od modelu  - 4,5-6 kg suchego prania. 

Pamiętaj, że nad pralką ładowaną od góry potrzebna jest wolna przestrzeń około 60 cm (145-150 cm od podłogi), umożliwiająca swobodne otwarcie pokrywy. Dlatego takiej pralki nie ustawisz  pod skosem na poddaszu, jak również nie powiesisz nad nią głębokiej szafki.
 

Pralki ładowane od góry pozwalają na dużą oszczędność miejsca
Pralka ładowana od góry

Popularne modele pralek ładowanych od góry:Pralka ładowana od przodu

Pralka ładowana od przodu przy tradycyjnej głębokości 50-60 cm zajmie więcej miejsca niż model ładowany od góry. Szerokość większości modeli wynosi około 60 cm, głębokość 33-65 cm, a wysokość 82-85 cm. Z wielkością pralki łączy się wielkość bębna, dlatego im głębsza pralka, tym większy  jej załadunek. Wynosi on przeważnie od 3,5 do 8 kg suchego prania.

Typowa pralka ładowana od przodu ma przeszklone drzwiczki, przez które można śledzić postępy prania.
Pralka ładowana od przodu

W pralkach ładowanych od przodu na froncie urządzenia znajdują się okrągłe, najczęściej przeszklone drzwiczki, przez które widać prane rzeczy oraz pracę bębna. W większości drzwiczki otwierają się  z prawej strony na lewą. Zaletą pralek ładowanych od przodu jest to, że blat pralki możesz wykorzystać jako powierzchnię roboczą lub półkę na kosmetyki, przybory toaletowe, ręczniki. Możesz też zabudować pralkę razem z szafkami pod wspólnym blatem. Wybierz model ze zdejmowaną górną pokrywą, aby zmieścić pralkę pod blatem o typowej wysokość 85 cm.

Jeżeli jesteś zdecydowany na pralkę ładowaną od przodu, musisz wybrać jej głębokość. Najpopularniejsze są tradycyjne pralki, których głębokość wynosi 45-65 cm. Zajmują więcej miejsca, natomiast ich zaletą jest duży załadunek bębna - od 5 do 8 kg suchego prania.Popularne modele pralek ładowanych od przodu: 
Płytkie pralki, tzw. „slim” o głębokości 33-44,9 cm zajmą mniej miejsca, co może być szczególnie istotne w niewielkiej łazience. Zazwyczaj zmieścisz w nich mniej prania (od 3,5 do 6 kg). Dlatego jeżeli często pierzesz, wzrosną koszty związane z praniem, ponieważ pralki te nie są oszczędniejsze od tradycyjnych. Poza tym modele „slim” nie różnią się od głębszych i mogą mieć identyczne programy prania oraz dodatkowe funkcje.

Pralki typu slim mają identyczne funkcje co ich pełnowymiarowe odpowiedniki.
Pralka typu slim

 

  Pralki ładowane od góry   Pralki ładowane od przodu
tradycyjne płytkie (slim)
Typowe wymiary Szerokość: 40 cm Szerokość: 60 cm Szerokość: 60 cm
Głębokość: 60-64 cm Głębokość: 45-65 cm Głębokość: 33-44,9 cm
Wysokość: 85-90 cm Wysokość: 82-85 cm Wysokość: 82-85 cm
Maksymalna wielkość załadunku Od 4,5 do 6 kg suchego prania Od 5 do 8 kg suchego prania Od 3,5 do 6 kg suchego prania
Zalety Dają oszczędność miejsca przy dużym załadunku. Mogą stać tyłem lub dowolnym bokiem przy ścianie, we wnęce, przez co nadają się do małych albo trudno ustawnych łazienek. Wybrane modele, dzięki kółkom mogą być przesuwane, wyciągane. Możesz wybrać pralkę o bardzo małym lub dużym załadunku w zależności od potrzeb i miejsca, jakim dysponujesz. Gdy drzwiczki są przeszklone, widzisz przez nie pracę bębna. Możesz wykorzystać blat pralki na półkę, możesz umieścić pralkę pod blatem.
Wymagania Potrzebna przestrzeń około 60 cm nad pralką, aby otworzyć pokrywę (145-150 cm od podłogi). Miejsce przed pralką około 50-60 cm potrzebne, aby otworzyć drzwiczki pralki.
Kolor  Biały Przeważnie biały. Dostępne są też modele w kolorze srebrnym, stalowym.
 Cena Nieco droższe w porównaniu do modeli ładowanych od przodu. Płytsze pralki są przeważnie trochę droższe od podobnych modeli o standardowej głębokości.

 Jeżeli szukasz pralki o nietypowym załadunku, na przykład bardzo małym (około 3 kg )lub bardzo dużym (powyżej 8 kg ), znajdziesz pojedyncze modele wśród pralek ładowanych od przodu. Pralka o bardzo małym załadunku jest dużo mniejsza od tradycyjnej i zazwyczaj powinna zmieścić się pod umywalką. Szczegóły dotyczące wymiarów podajemy w danych technicznych sprzętu w sklepie internetowym lub na opisach cenowych. 

 

Przy licznej rodzinie można zastanowić się nad pralką o bardzo dużym załadunku.
Pralka o bardzo dużym załadunku

Prędkość wirowania pralki

Jednym z najważniejszych parametrów pralki jest prędkość wirowania – to ona decyduje o stopniu namoczenia tkanin po zakończeniu prania. Określana jest przez liczbę obrotów bębna na minutę podczas odwirowywania. Im większa ich liczba, tym suchsze pranie wyjmiemy. Dobrze odwirowują pranie pralki o prędkości około 1000 obrotów na minutę. Niektóre modele oferują nawet 1600 obrotów na minutę. W najprostszych pralkach prędkość wirowania wynosi 600 (te są już rzadko spotykane) lub 800 obrotów. Prędkość wirowania ma wpływ na cenę pralki. Im więcej obrotów, tym wyższa cena urządzenia.
Przed zakupem sprawdź, czy pralka ma możliwość regulacji prędkości wirowania. Regulacja może być płynna lub skokowa. Przy płynnej nie będzie dużych różnic pomiędzy wartościami obrotów i lepiej dopasujesz je do oczekiwanego efektu wirowania. Upewnij się także, czy w pralce jest możliwość całkowitego wyłączenia wirowania.

Programy prania

Kupując pralkę, zwróć uwagę na liczbę i rodzaj dostępnych programów prania. Najczęściej określane są nazwami tkanin, do których są przeznaczone - bawełna, wełna, syntetyki, jedwab. Programy informują także o charakterze prania - pranie ręczne, wstępne. Cykl prania w każdym programie dostosowany jest tak, aby najefektywniej wyprać daną tkaninę. Zaprogramowana jest temperatura wody, kierunek i sposób ruchów bębna, czas prania oraz parametry wirowania. Dzięki temu ubrania po praniu nie są  sfilcowane, zmechacone czy odkształcone oraz zachowują swój naturalny kolor i kształt. Im więcej jest dostępnych programów, tym lepiej możesz dopasować sposób prania do rodzaju pranych materiałów.

 

Im więcej  programów prania, tym łatwiej i skuteczniej wypierzesz różne rodzaje tkanin.
Programator

Elektroniczny programator

Sprawdź, czy pralka ma elektroniczny programator. Dzięki niemu urządzenie będzie łatwiejsze w obsłudze i pozwoli na bardziej precyzyjne ustawienie wszystkich parametrów prania. Pralki z programatorem elektronicznym są droższe od urządzeń z programatorem mechanicznym, ale mają więcej funkcji dodatkowych.

Wyświetlacz elektroniczny

Wyświetlacz elektroniczny pozwala na szybką i dokładną kontrolę przebiegu cyklu prania, ponieważ wyświetlane są na nim wszystkie informacje dotyczące pracy urządzenia, na przykład temperatura i liczba obrotów podczas wirowania. Pralka z wyświetlaczem może mieć także wskaźnik czasu pozostałego do zakończenia programu i wskaźnik przebiegu programu. Dzięki nim kontrolujesz przebieg programów, wiesz, jak długo jeszcze będzie trwać pranie, a dzięki temu możesz lepiej zaplanować czas. Opóźnienie startu to funkcja, która pozwala na opóźnienie momentu rozpoczęcia prania o kilka lub kilkanaście godzin (nawet do 24 h).

Regulacja temperatury prania

Warto także zwrócić uwagę, czy będziesz miał wpływ na cykl prania przez regulację temperatury prania. Jest to rozwiązanie, które pozwala oszczędzić czas i energię, ponieważ mniej zabrudzoną odzież wypierzesz krócej w niższej temperaturze niż jest to przewidziane na przykład w programie bawełna. Temperaturę możesz regulować za pomocą oddzielnego pokrętła lub elektronicznego wyświetlacza.

 

Elektroniczny panel pozwala wygodnie sterować wszystkimi funkcjami pralki.
Elektroniczny panel

Dobór wody w pralce

Istotną funkcją pralki jest dobór wody do ilości załadunku. W większości modeli odbywa się przez włączenie przycisku ½ wsadu. Funkcję tę wykorzystasz, gdy rzeczy do wyprania nie zapełniają całego bębna pralki. Najlepiej, gdy dobór ilości wody odbywa się w sposób automatyczny. Niektóre pralki pokazują na wyświetlaczu, jaka jest potrzebna ilość proszku do wyprania załadowanych ubrań. Gdy pralka posiada funkcję równomiernego rozłożenia wsadu generuje mniej hałasu i wibracji towarzyszących praniu.

Pralka z systemem zraszania posiada w bębnie zbieraki, które podczas ruchów bębna przenoszą wodę spod niego i zraszają bieliznę od góry. Powoduje to szybsze nawilżenie, nasycenie detergentem bielizny oraz płukanie. Pralka z tym systemem jest ekonomiczna, ponieważ może prać w mniejszej ilości wody.

Funkcje dodatkowe: płukanie i kontrola piany

Jeżeli zależy Ci na bardzo dokładnym płukaniu, ponieważ masz małe dzieci lub któryś z Twoich domowników jest alergikiem, wybierz model z funkcją dodatkowe płukanieKontrola piany powoduje, że po automatycznym rozpoznaniu zbyt dużej ilości piany, uruchamiane jest dodatkowe płukanie. Dzięki temu nawet, jeżeli użyjesz zbyt dużo detergentu, zostanie on skutecznie wypłukany. 

Klasa energetyczna pralki

Każda pralka ma informację dotyczącą jej klasy energetycznej. Najoszczędniejsze są pralki w klasie A+ lub wyższej, a najmniej oszczędne w klasie C. Analogicznymi klasami oznaczone są także inne parametry urządzeń. Są to klasa prania i klasa wirowania. Klasy są podawane w przedziale od A do G, gdzie litera A oznacza najlepsze wyniki prania lub wirowania, a litera G najmniej efektywne.

 

Etykieta energetyczna pozwala łatwo porównywać parametry różnych pralek.
Etykieta energetyczna

 

 Funkcje blokad, zwiększające bezpieczeństwo użytkowania

Najczęściej spotykaną funkcją, gwarantującą bezpieczeństwo użytkowania, jest blokada przedwczesnego otwarcia drzwi. Dzięki niej po zakończonym cyklu prania przez kilka minut nie można otworzyć drzwiczek do pralki. Otwierają się, dopiero wtedy, gdy bęben jest już nieruchomy i bezpiecznie możesz wyjąć pranie.

Jeżeli masz w domu małe dziecko sprawdź, czy pralka ma blokadę dostępu do panelu sterowania i blokadę przypadkowego włączenia. Niektóre modele wyposażone są w mechaniczne zabezpieczenie, które dodatkowo zabezpiecza przed zamknięciem drzwiczek.

Zabezpieczenie przed zalaniem w większości modeli dostępne jest w postaci zaworu przy wężu dopływowym, który podczas awarii urządzenia lub pęknięcia węża, odcina dopływ wody. Droższe modele pralek mogą posiadać funkcję powodującą wypompowanie wody z urządzenia i wyłączenie go. W zaawansowanych modelach zabezpieczenie dodatkowo obejmuje elektryczną blokadę drzwi i blokadę dopływu wody do bębna.

Pralko-suszarki – co to takiego?

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się pralko-suszarki. Mają one wszystkie funkcje pralki oraz dodatkowo umożliwiają wysuszenie prania.

Obecnie pralko-suszarki dostępne są w wersjach ładowanych od przodu. Maksymalny załadunek bębna podczas prania wynosi zazwyczaj 5-6 kg. Pojawiają się pojedyncze modele, które upiorą jednorazowo 8 kg. Musisz jednak pamiętać, że jednorazowy wsad podczas suszenia jest mniejszy niż maksymalny załadunek prania i wynosi 2,5-4 kg. Coraz częściej jednak pojawiają się pojedyncze modele, w których załadunek prania i suszenia jest taki sam. 

Pralko-suszarka zazwyczaj ma przeszklone drzwiczki, podobnie jak pralka ładowana od przodu.
Pralko-suszarka

Aby wysuszyć pranie musisz najpierw nastawić funkcję prania lub wyprać je ręcznie, a następnie zmniejszyć wielkość prania o maksymalny załadunek dla odpowiedniego programu suszenia i włączyć suszarkę. Przez ustawienia czasu suszenia możesz wpływać na stopień suszenia. Pralko-suszarki ze względu na duże zużycie energii i wody mają przeważnie klasę energetyczną B lub C.

Masz pytania? Skorzystaj z zakładki "Pytania i odpowiedzi"!

Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.


Przydatne akcesoria do pralki

 

Środek czyszczący przed pierwszym praniem

Umożliwia  dokładne wypłukanie wszystkich fabrycznie zabrudzonych smarami elementów. Warto stosować go regularnie, aby wyczyścić i odkazić urządzenia.

Środek do okamienienia

Pozwala na lepsze wykorzystanie środków piorących i zapobiega osadzaniu się kamienia, co wydłuża żywotność urządzenia i zmniejsza zużycie energii.

 

Środek odkamieniający zwiększa żywotność pralki.
Środek odkamieniający

Worki do prania o różnej pojemności

Możesz w nich umieścić drobne części garderoby. Dzięki temu łatwiej odnajdziesz je w bębnie i posegregujesz do suszenia. Co równie ważne zapobiegną uszkodzeniu bębna pralki.

 

Dostępne są różne rodzaje worków na pranie, m.in. na buty.

Worek na pranie

 

Najwyżej oceniane modele pralek ładowanych od przodu:

 • Pralka Samsung WF60F4E32W
 • Opinie Klientów Euro.com.pl o tej pralce:
  „Bardzo dobry zakup. pralka super pierze, posiada duzo programów prania i menu dodatkowych ustawien. jest tak fajna, ze mąż zaczął robić pranie!! Polecam
  „Pralka rewelacyjna, funkcji mnóstwo. Cicha, wiruje spokojnie, nie chodzi po całej łazience. POLECAM.”

 • Pralka Indesit IWUSC51052C ECO
 • Opinie Klientów Euro.com.pl o tej pralce:
  „Naprawdę godna polecenia pralka za niewielką cenę.”

  „Wszystko śmiga jak należy. Łatwa w obsłudze, jakość prania i odwirowania bardzo dobra, i zdecydowanie dużo bardziej cicha niż poprzednia 'staruszka'...na początku zaglądałam do łazienki czy w ogóle działa bo nic nie słyszałam...a mieszkanie małe ;) Polecam!

Najwyżej oceniane modele pralek ładowanych od góry:

 • Pralka Polar PTL 1019
 • Opinie Klientów Euro.com.pl o tej pralce:
  "Bardzo fajna pralka do małych łazienek bo nie zajmuje dużo miejsca. Program szybki gwarantujący sprawne wypranie mniejszej ilości rzeczy. Ponadto pralka ekonomiczna energetycznie."

  "Pralka dobrze się sprawuje. Wszystko jest czyściutkie i pachnące. Ma dużo opcji programowania co uważam za duży plus."
   

 • Pralka Whirlpool AWE 73360P
 • Opinie Klientów Euro.com.pl o tej pralce:
  "Ta pralka jest już drugim modelem firmy Whirlpool jaki posiadam. Kolejny dobry zakup. Dobrze dopiera ubrania. Bardzo łatwa w obsłudze. Sporo programów do wyboru. Wyświetlacz, który pokazuje czas do zakończenia pracy. Wszystko co trzeba jest, bez zbędnych bajerów. Bardzo jestem zadowolony z wyboru i szczerze polecam ten model."

  "Cicha, stabilna,mnóstwo praktycznych i prostych w obsłudze programów,zajmuje mało miejsca."

Popularni producenci pralek automatycznych:


jaka pralkę kupić, kupuję pralkę, najlepsza pralka, dobra pralka, jaka pralka, jak wybrać pralkę, która pralkę kupić, którą pralkę wybrać, pralki opinie, pralki ceny, pralka jaka, jaką pralkę polecacie, jaką wybrać pralkę, najlepsze pralki, jaka pralka najlepsza

 Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
37 2
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać

Ostatnio

dodane artykuły

Kod rabatowy 100 zł na kolejne zakupy w Euro.com.pl


Zobacz więcej   

Sprawdź kupon rabatowy na ten produkt


Zobacz więcej   

Odkrywaj smak pełną parą!

Szefowie kuchni najlepszych restauracji na świecie od dawna wykorzystują parę do wydobywania z potraw głębokiego smaku. Teraz możemy korzystać z podobnych rozwiązań we własnym domu.

 
Zobacz więcej   

Znajdź nas

 
 
 
 

RTV EURO AGD © 2009 Wszystkie prawa zastrzeżone, powielanie informacji zawartych na tej stronie zabronione.

Właściciel serwisu: Euro-net sp. z o.o., ul. Muszkieterów 15, 02-273 Warszawa

Wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies) oraz podobne technologie w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. Więcej w Polityce prywatności.

Do góry