Data publikacji: 28 maja 2014
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jaką pralkę kupić? Wybierz najlepszą pralkę!

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Na co powinno się zwrócić uwagę kupując pralkę?

Pierwszym kryterium, nad którym trzeba zastanowić się przed zakupem pralki automatycznej jest rodzaj urządzenia: pralka ładowana od góry czy od przodu?


Rodzaje pralek:

 Kolejnymi istotnymi parametrami w podejmowaniu decyzji jak kupić dobrą pralkę są:

 • rodzaje i liczba programów prania – dostępność wielu programów pozwala na wykonanie szybkiej przepierki ubrań oraz bezpieczne pranie różnego rodzaju tkanin – od bawełnianej bielizny po wełniane swetry.
 • prędkość wirowania –pralki, w której bęben wiruje powyżej 1000 obrotów na minutę wyciągniesz pranie niemal suche, jednak bardzo wymięte. Jednak należy pamiętać, że nie każdą tkaninę można tak szybko odwirowywać.
 • funkcje dodatkowe
 • klasa energetyczna urządzenia – najoszczędniejsze i najlepsze pralki mają klasę energetyczną prania i wirowania oznaczoną literą A+.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też pralko-suszarki. Mają one wszystkie funkcje pralki oraz dodatkowo umożliwiają wysuszenie prania. Obecnie pralko-suszarki dostępne są w wersjach ładowanych od przodu. 


Proponowane Towary:

Miele WDA 210 WPM Classic
Pralki

Miele WDA 210 WPM Classic

3 999 zł 3 799 zł
Zobacz więcej   
Miele WKR 570 WPS
Electrolux EWC1350
Candy GV 139D3
Samsung WF1802XEC
Pralki

Samsung WF1802XEC

2 399 zł 2 249 zł
Zobacz więcej   

Rodzaje pralek, ich pojemność i rozmiary


Chcesz kupić pralkę ładowaną od góry, czy pralkę ładowaną od przodu (od frontu)?Pralka ładowana od góry


Pralka tego typu zajmie mniej miejsca, przez co będzie dobrym wyborem do małej lub trudno ustawnej łazienki. Pralka ładowana od góry może stać tyłem lub bokiem przy ścianie. Może także stać w wąskiej i głębokiej wnęce, na przykład pomiędzy ścianą a wanną. Niektóre modele mają kółka ułatwiające wysunięcie pralki z wnęki. Każdy model ma zbliżone wymiary: około 40 cm szerokości, 60-64 cm głębokości i 85-90 cm wysokości. Pomimo małych rozmiarów, wszystkie mają duży załadunek bębna, w zależności od modelu będzie to 4,5-6 kg suchego prania. 

Pamiętaj jednak, że nad pralką ładowaną od góry potrzebna jest wolna przestrzeń około 60 cm (145-150 cm od podłogi), umożliwiająca otwarcie pokrywy. Nie może przez to stać pod skosem na poddaszu, nie możesz też powiesić nad nią głębokiej szafki.

Pralki ładowane od góry pozwalają na dużą oszczędność miejsca.
Pralka ładowana od góry

Popularne modele pralek ładowanych od góry:


 Pralka ładowana od przodu

Z kolei pralka ładowana od przodu przy tradycyjnej głębokości 50-60 cm zajmie więcej miejsca, będzie można wykorzystać jej blat jako półkę na kosmetyki, ręczniki itp. W większości modeli szerokość ich wynosi około 60 cm, głębokość 33-65 cm, a wysokość 82-85 cm. Z wielkością pralki łączy się wielkość bębna, dlatego im głębsza pralka, tym większy jest jej załadunek. Wynosi on przeważnie od 3,5 do 8 kg suchego prania.

Typowa pralka ładowana od przodu ma przeszklone drzwiczki, przez które nadzorować można postępy prania.
Pralka ładowana od przodu

W pralkach ładowanych od przodu na froncie urządzenia znajdują się okrągłe, najczęściej przeszklone drzwiczki, przez które widać prane rzeczy oraz pracę bębna. W zdecydowanej większości otwierają się one z prawej strony na lewą. Zaletą pralek ładowanych od przodu jest to, że blat pralki możesz wykorzystać jako powierzchnię roboczą lub półkę na kosmetyki, przybory toaletowe, ręczniki. Możesz też zabudować pralkę razem z szafkami pod wspólnym blatem. Wybierz model ze zdejmowaną górną pokrywą, aby zmieścić pralkę pod blatem o typowej wysokość 85 cm.

Jeżeli jesteś zdecydowany na pralkę ładowaną od przodu, musisz wybrać jej głębokość. Najpopularniejsze są tradycyjne pralki, których głębokość wynosi 45-65 cm. Zajmują więcej miejsca, natomiast ich zaletą jest duży załadunek bębna, który wynosi od 5 do 8 kg suchego prania.Popularne modele pralek ładowanych od przodu: 
Płytkie pralki, tzw. „slim” o głębokości 33-44,9 cm, zajmą mniej miejsca, co może być szczególnie istotne w niewielkiej łazience. Jednak zazwyczaj zmieścisz w nich mniej prania (od 3,5 do 6 kg). Jeżeli dużo i często pierzesz, wzrosną koszty związane z praniem, ponieważ pralki te nie są oszczędniejsze od tradycyjnych. Poza tym pralki „slim” nie różnią się od głębszych modeli, mogą mieć identyczne programy prania i dodatkowe funkcje.

Pralki typu slim mają identyczne funkcje co ich pełnowymiarowe odpowiedniki.
Pralka typu slim

 

  Pralki ładowane od góry   Pralki ładowane od przodu
tradycyjne płytkie (slim)
Typowe wymiary Szerokość: 40 cm Szerokość: 60 cm Szerokość: 60 cm
Głębokość: 60-64 cm Głębokość: 45-65 cm Głębokość: 33-44,9 cm
Wysokość: 85-90 cm Wysokość: 82-85 cm Wysokość: 82-85 cm
Maksymalna wielkość załadunku Od 4,5 do 6 kg suchego prania Od 5 do 8 kg suchego prania Od 3,5 do 6 kg suchego prania
Zalety Dają oszczędność miejsca przy dużym załadunku. Mogą stać tyłem lub dowolnym bokiem przy ścianie, we wnęce, przez co nadają się do małych albo trudno ustawnych łazienek. Wybrane modele, dzięki kółkom mogą być przesuwane, wyciągane. Możesz wybrać pralkę o bardzo małym lub dużym załadunku w zależności od potrzeb i miejsca, jakim dysponujesz. Gdy drzwiczki są przeszklone, widzisz przez nie pracę bębna. Możesz wykorzystać blat pralki na półkę, możesz umieścić pralkę pod blatem.
Wymagania Potrzebna przestrzeń około 60 cm nad pralką, aby otworzyć pokrywę (145-150 cm od podłogi). Miejsce przed pralką około 50-60 cm potrzebne, aby otworzyć drzwiczki pralki.
Kolor  Biały Przeważnie biały. Dostępne są też modele w kolorze srebrnym, stalowym.
 Cena Nieco droższe w porównaniu do modeli ładowanych od przodu. Płytsze pralki są przeważnie trochę droższe od podobnych modeli o standardowej głębokości.

 Jeżeli szukasz pralki o nietypowym załadunku, na przykład bardzo małym (około 3 kg załadunku) lub bardzo dużym (powyżej 8 kg załadunku), znajdziesz pojedyncze modele wśród pralek ładowanych od przodu. Pralka o bardzo małym załadunku jest dużo mniejsza od tradycyjnych, zazwyczaj powinna zmieść się na przykład pod umywalką. Szczegóły dotyczące wymiarów podajemy w danych technicznych sprzętu w sklepie internetowym lub na opisach cenowych. 

 

Przy licznej rodzinie można zastanowić się nad pralką o bardzo dużym załadunku.
Pralka o bardzo dużym załadunku

Prędkość wirowania pralki

Jednym z najważniejszych parametrów pralki jest prędkość wirowania – to ona decyduje o stopniu namoczenia tkanin po zakończeniu prania. Określana jest przez liczbę obrotów bębna na minutę podczas odwirowywania. Im większa liczba, tym suchsze pranie wyjmiemy. Dobrze odwirowują pranie pralki o prędkości około 1000 obrotów na minutę, ale niektóre modele oferują nawet 1600 obrotów na minutę. Niektóre tkaniny po takim odwirowaniu możesz od razu prasować i po chwili zakładać. W najprostszych modelach pralek prędkość wirowania wynosi 600 (te są już rzadko spotykane) lub 800 obrotów. Prędkość wirowania ma wpływ na cenę pralki. Im więcej obrotów, tym wyższa cena urządzenia.

Programy prania

Kupując pralkę powinieneś zwrócić uwagę na liczbę i rodzaj dostępnych programów prania. Najczęściej określane są nazwami tkanin, do których są przeznaczone, na przykład bawełna, wełna, syntetyki, jedwab. Programy informują także o charakterze prania, na przykład pranie ręczne, wstępne. Cykl prania w każdym programie dostosowany jest tak, aby najefektywniej wyprać daną tkaninę. Zaprogramowana jest temperatura wody, kierunek i sposób ruchów bębna, czas prania i parametry wirowania. Dzięki temu ubrania po praniu nie są zniszczone: sfilcowane, zmechacone, odkształcone. Zachowają naturalny kolor i kształt. Im więcej jest dostępnych programów, tym lepiej możesz dopasować sposób prania do rodzaju pranych materiałów.

 

Im więcej dostępnych jest programów prania, tym lepiej możesz dopasować sposób prania do rodzaju pranych materiałów, a eksploatacja pralki będzie oszczędniejsza.
Programator

Elektroniczny programator

Sprawdź, czy pralka ma elektroniczny programator. Dzięki niemu urządzenie będzie łatwiejsze w obsłudze i oszczędniejsze – precyzyjnie ustawisz wszystkie parametry prania. Pralki z programatorem elektronicznym są droższe od urządzeń z programatorem mechanicznym, ale mają więcej funkcji dodatkowych.

Wyświetlacz elektroniczny

Wyświetlacz elektroniczny ma także inne zalety – pozwala na szybką i dokładną kontrolę przebiegu cyklu prania, ponieważ wyświetlane są na nim wszystkie informacje dotyczące pracy urządzenia, na przykład temperatura, liczba obrotów podczas wirowania. Pralka z wyświetlaczem może mieć także wskaźnik czasu pozostałego do zakończenia programu i wskaźnik przebiegu programu. Dzięki nim kontrolujesz przebieg programów, wiesz, jak długo jeszcze będzie trwać pranie i możesz lepiej zaplanować swój czas. Opóźnienie startu to funkcja, dzięki której opóźniasz moment rozpoczęcia prania o kilka lub kilkanaście (nawet do 24) godzin.

Regulacja temperatury prania

Warto także zwrócić uwagę, czy będziesz miał wpływ na cykl prania przez regulację temperatury prania. Jest to rozwiązanie, które pozwala oszczędzić czas i energię, ponieważ mniej zabrudzoną pościel możesz prać krócej w niższej temperaturze niż jest to przewidziane na przykład w programie bawełna. Temperaturę możesz regulować za pomocą oddzielnego pokrętła lub elektronicznego wyświetlacza.

 

Elektroniczny panel pozwala wygodnie sterować wszystkimi funkcjami pralki.
Elektroniczny panel

Dobór wody w pralce

Istotną funkcją pralki jest dobór wody do ilości załadunku. W większości modeli pralek odbywa się przez włączenie przycisku ½ wsadu. Funkcję tę wykorzystasz, gdy rzeczy do wyprania nie zapełniają całego bębna pralki. Najlepiej, gdy dobór ilości wody odbywa się w sposób automatyczny. Niektóre pralki pokazują na wyświetlaczu, jaka jest potrzebna ilość proszku do wyprania załadowanych ubrań. Gdy pralka posiada funkcję równomiernego rozłożenia wsadu mniejsze są hałas i wibracje towarzyszące praniu.

Pralka z systemem zraszania posiada w bębnie zbieraki, które podczas ruchów bębna przenoszą wodę spod niego i zraszają bieliznę od góry. Powoduje to szybsze nawilżenie, nasycenie detergentem bielizny oraz płukanie. Pralka z tym systemem jest ekonomiczna, ponieważ może prać w mniejszej ilości wody.

Funkcje dodatkowe: płukanie i kontrola piany

Gdy zależy Ci na bardzo dokładnym płukaniu ponieważ masz małe dzieci lub któryś z domowników jest alergikiem wybierz model z funkcją dodatkowe płukanieKontrola piany powoduje, że po automatycznym rozpoznaniu zbyt dużej ilości piany uruchamiane jest dodatkowe płukanie. Dzięki temu nawet, jeżeli użyjesz zbyt dużo detergentu, zostanie on skutecznie wypłukany. Załadowanie i rozładowanie pralki ustawionej w słabo oświetlonym pomieszczaniu ułatwi  oświetlenie bębna.

 

Oświetlenie bębna ułatwi załadowanie i rozładowanie pralki ustawionej w słabo oświetlonym pomieszczaniu.
Oświetlenie bębna

Powinieneś sprawdzić, czy pralka ma możliwość regulacji prędkości wirowania. Regulacja może być płynna lub skokowa. Przy płynnej nie będzie dużych różnic pomiędzy wartościami obrotów i lepiej dopasujesz je do oczekiwanego efektu wirowania. Sprawdź także, czy w pralce jest możliwość całkowitego wyłączenia wirowania.

Klasa energetyczna pralki

Każda pralka ma informację dotyczącą jej klasy energetycznej. Najoszczędniejsze są pralki w klasie A+, najmniej oszczędne w klasie C. Analogicznymi klasami oznaczone są także inne parametry urządzeń, aby łatwo je porównać. Są to klasa prania i klasa wirowania. Klasy są podawane w przedziale od A do G, gdzie litera A oznacza najlepsze wyniki prania lub wirowania, a litera G najsłabsze.

 

Etykieta energetyczna pozwala łatwo porównywać parametry różnych pralek.
Etykieta energetyczna

Decydując się na pralkę ładowaną od góry sprawdź funkcje dostępne jedynie w tych modelach:

 • miękkie otwieranie drzwi to specjalna konstrukcja drzwiczek bębna oraz zawiasów; sprawia, że drzwiczki podczas otwierania nie uderzają w obudowę,
 • kółka ułatwiające wysunięcie pralki będą przydatne, gdy zechcesz wysunąć urządzenie, aby posprzątać za nim,
 • pozycjonowanie bębna do otwarcia – dzięki tej funkcji po skończonym praniu bęben powraca do pozycji wyjściowej i łatwo go otworzyć, po otwarciu pokrywy masz od razu dostęp do drzwiczek bębna.

 Funkcje blokad, zwiększające bezpieczeństwo użytkowania

Najczęściej spotykaną funkcją, gwarantującą bezpieczeństwo użytkowania, jest blokada przedwczesnego otwarcia drzwi. Dzięki blokadzie po zakończonym cyklu prania przez kilka minut nie można otworzyć drzwiczek do wnętrza pralki. Otwierają się, dopiero wtedy, gdy bęben jest już nieruchomy i bezpiecznie możesz wyjąć pranie.

Jeżeli masz w domu małe dziecko sprawdź, czy pralka ma blokadę dostępu do panelu sterowania i blokadę przypadkowego włączenia. Niektóre modele wyposażone są w mechaniczne zabezpieczenie, które dodatkowo zabezpiecza przed zamknięciem drzwiczek.

Zabezpieczenie przed zalaniem w większości modeli dostępne jest w postaci zaworu przy wężu dopływowym, który podczas awarii urządzenia lub pęknięcia węża odcina dopływ wody. W droższych modelach pralek może występować funkcja powodująca dodatkowo wypompowanie wody z urządzenia i wyłączenie go. W zaawansowanych modelach pralek zabezpieczenie dodatkowo obejmuje elektryczną blokadę drzwi i blokadę dopływu wody do bębna.

Pralko-suszarki – co to takiego?

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się pralko-suszarki. Mają one wszystkie funkcje pralki oraz dodatkowo umożliwiają wysuszenie prania.

Obecnie pralko-suszarki dostępne są w wersjach ładowanych od przodu. Maksymalny załadunek bębna podczas prania wynosi zazwyczaj 5-6 kg. Pojawiają się pojedyncze modele, które upiorą jednorazowo 8 kg. Musisz jednak pamiętać, że jednorazowy wsad podczas suszenia przeważnie jest mniejszy niż maksymalny załadunek prania i wynosi 2,5-4 kg. Są już pojedyncze modele, w których załadunek prania i suszenia jest taki sam. 

Pralko-suszarka zazwyczaj ma przeszklone drzwiczki, podobnie jak pralka ładowana od przodu.
Pralko-suszarka

Aby wysuszyć pranie musisz najpierw nastawić funkcję prania lub wyprać je ręcznie, a następnie zmniejszyć wielkość prania o maksymalny załadunek dla odpowiedniego programu suszenia i włączyć suszarkę. Przez ustawienia czasu suszenia możesz wpływać na stopień dosuszenia. Pralko-suszarki, ze względu na duże zużycie energii i wody, mają przeważnie klasę energetyczną B lub C.

Masz pytania? Skorzystaj z zakładki "Pytania i odpowiedzi"!

Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.


Przydatne akcesoria do pralki

 

Środek czyszczący przed pierwszym praniem

Umożliwia on dokładne wypłukanie wszystkich fabrycznie zabrudzonych smarami elementów. Możesz stosować go co pewien czas, aby wyczyścić i odkazić urządzenia.

Środek do okamienienia

Pozwala to na lepsze wykorzystanie środków piorących i zapobiega osadzaniu się kamienia, co wydłuża żywotność urządzenia i zmniejsza zużycie energii.

 

Środek odkamieniający zwiększa żywotność pralki.
Środek odkamieniający

Worki do prania o różnej pojemności

Możesz w nich umieścić drobne części garderoby. Dzięki temu łatwiej będzie je odnaleźć w bębnie i posegregować do suszenia.

 

Dostępne są różne rodzaje worków na pranie, m.in. na buty.

Worek na pranie

 

Najwyżej oceniane modele pralek ładowanych od przodu:

 • Pralka Samsung WF60F4E32W
 • Opinie Klientów Euro.com.pl o tej pralce:
  „Bardzo dobry zakup. pralka super pierze, posiada duzo programów prania i menu dodatkowych ustawien. jest tak fajna, ze mąż zaczął robić pranie!! Polecam
  „Pralka rewelacyjna, funkcji mnóstwo. Cicha, wiruje spokojnie, nie chodzi po całej łazience. POLECAM.”

 • Pralka Indesit IWUSC51051C
 • Opinie Klientów Euro.com.pl o tej pralce:
  „Bardzo ładnie wygląda, spora ilość programów, dość cicho pracuje. Zajmuje niewiele miejsca.”

  „Mogę z czystym sumieniem polecić pralkę. Jakość wykonania jest dobra. Mogę powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni z tego zakupu.”

Najwyżej oceniane modele pralek ładowanych od góry:

 • Pralka Polar PTL 1019
 • Opinie Klientów Euro.com.pl o tej pralce:
  "Bardzo fajna pralka do małych łazienek bo nie zajmuje dużo miejsca. Program szybki gwarantujący sprawne wypranie mniejszej ilości rzeczy. Ponadto pralka ekonomiczna energetycznie."

  "Pralka dobrze się sprawuje. Wszystko jest czyściutkie i pachnące. Ma dużo opcji programowania co uważam za duży plus."
   

 • Pralka Whirlpool AWE 73360P
 • Opinie Klientów Euro.com.pl o tej pralce:
  "Ta pralka jest już drugim modelem firmy Whirlpool jaki posiadam. Kolejny dobry zakup. Dobrze dopiera ubrania. Bardzo łatwa w obsłudze. Sporo programów do wyboru. Wyświetlacz, który pokazuje czas do zakończenia pracy. Wszystko co trzeba jest, bez zbędnych bajerów. Bardzo jestem zadowolony z wyboru i szczerze polecam ten model."

  "Cicha, stabilna,mnóstwo praktycznych i prostych w obsłudze programów,zajmuje mało miejsca."

Popularni producenci pralek automatycznych:


jaka pralkę kupić, kupuję pralkę, najlepsza pralka, dobra pralka, jaka pralka, jak wybrać pralkę, która pralkę kupić, którą pralkę wybrać, pralki opinie, pralki ceny, pralka jaka, jaką pralkę polecacie, jaką wybrać pralkę, najlepsze pralki, jaka pralka najlepsza

 Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
30 2
Podziel się:
Zgłoś błąd na stronie
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać

Znajdź nas

 
 
 
 

RTV EURO AGD © 2009 Wszystkie prawa zastrzeżone, powielanie informacji zawartych na tej stronie zabronione.

Właściciel serwisu: Euro-net sp. z o.o., ul. Muszkieterów 15, 02-273 Warszawa

Wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies) oraz podobne technologie w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. Więcej w Polityce prywatności.

Do góry