ZNAJDŹ
W
Data publikacji: 31 lipca 2013
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jaką nawigację do samochodu kupić? Wybierz najlepszy GPS!

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Jeżeli jadąc samochodem miałeś problem z dotarciem do celu, pomimo że korzystałeś z dobrej mapy, z pewnością docenisz zalety nawigacji samochodowej GPS. Dzięki niej bez problemu trafisz pod każdy adres w swoim mieście, a także w odległej miejscowości w Polsce i zagranicą. Nie musisz wozić ze sobą map i sprawdzać drogi, bo urządzenie poprowadzi Cię do wskazanego miejsca, biorąc pod uwagę Twoje preferencje dotyczące czasu i trasy przejazdu. 

Najważniejszą cechą zestawu GPS jest zestaw zainstalowanych map. Im bardziej szczegółowe mapy, tym lepiej wyznaczona będzie trasa i dokładniej zostaniesz doprowadzony do punktu docelowego. Jeżeli chcesz wykorzystać GPS podczas zagranicznych podróży, wybierz model z odpowiednimi krajami. Mogą to być różne państwa Europy, a także Stany Zjednoczone, Kanada, Australia. Dużym udogodnieniem jest zainstalowana baza obiektów publicznych (tzw. POI), funkcja ”go home” z dowolnego punktu oraz planowanie trasy wg wymaganego czasu przybycia. Więcej na ten temat >>

Zwróć uwagę na wyświetlacz, jego wielkość, rozdzielczość i liczbę wyświetlanych kolorów. Dobrym wyborem jest wyświetlacz, który ma przekątną przynajmniej 3,5 cala, rozdzielczość 320 x 240 pikseli i 65 tys. kolorów. Lepsze modele mają rozdzielczość 480 x 272 pikseli i przekątną powyżej 4 cali. Więcej na ten temat >>

Nawigacja samochodowa GPS może posiadać wbudowany odtwarzacz MP3 lub odtwarzacz MP4. Wybierz taki model, jeżeli podczas jazdy samochodem chcesz słuchać ulubionych utworów, a nie masz odtwarzacza MP3 w radioodtwarzaczu samochodowym. Jeżeli chcesz mieć możliwość oglądania filmów i zdjęć na wyświetlaczu, wybierz odtwarzacz plików MP4. Zwróć uwagę na funkcje, które zwiększają komfort obsługi, na przykład automatyczny kontrast wyświetlacza i menu w języku polskim. Więcej na ten temat >>

Podstawowe cechy nawigacji samochodowej

Nawigacja samochodowa działa w oparciu o satelitarny system GPS (Global Positioning System). Wyświetla z odbiornika GPS pozycję geograficzną na mapie zawierającą niezbędne informacje nawigacyjne. Dzięki temu wiesz, gdzie dokładnie jesteś (miasto, dzielnica, nazwa ulicy, numeru budynku). Dlatego dobra nawigacja samochodowa GPS to przede wszystkim dokładna, szczegółowa mapa.

Prowadząc samochód widzisz powiększony fragment mapy, dzięki temu możesz ocenić, co czeka Cię na drodze w najbliższym czasie, na przykład jak ostry jest zakręt, jakie znaki drogowe obowiązują. Ułatwia to jazdę szczególnie nocą lub podczas mgły. 

Nawigacja samochodowa GPS podaje na wstępie informacje dotyczące czasu, jaki jest potrzebny na pokonanie trasy. W czasie podróży czas dotarcia do celu jest na bieżąco aktualizowany na podstawie danych o przejechanych kilometrach i prędkości samochodu. Dzięki temu jesteś w stanie dosyć dokładnie określić, o której godzinie będziesz na miejscu. 

Każdy model w naszej ofercie to zestaw samochodowy z możliwością przenoszenia i wbudowaną anteną GPS. Przyczepia się go za pomocą uchwytu montażowego z przyssawką na przedniej szybie. Pamiętaj, że wyświetlacz nie może ograniczać widoczności. Funkcja łatwej instalacji pozwala na szybkie zdemontowanie urządzenia, gdy wysiadasz z samochodu. Dzięki mocowaniu za pomocą przyssawki odbiornik nawigacji można umieścić w takim miejscu, by nie zasłaniał widoczności.

Zestawów GPS z naszej oferty możesz także używać poza samochodem, na przykład podczas wycieczek, dłuższych spacerów, a po dokupieniu odpowiedniego uchwytu, także jeżdżąc na rowerze. Niektóre modele, oprócz planowania tras dla samochodu, posiadają profile tras dla motocykli, rowerzystów lub pieszych. Każdy z profili uwzględnia drogi odpowiednie dla sposobu poruszania.

Zwróć uwagę na wielkość i rozdzielczość wyświetlacza oraz liczbę wyświetlanych kolorów. Urządzenia są wyposażone w wyświetlacze LCD o przekątnej od 2,7 do prawie 5 cali (od około 7 do około 13 cm) oraz rozdzielczości od 240 x 320 pikseli do 272 x 480 pikseli. Wielkość w połączeniu z rozdzielczością decyduje o szczegółowości wyświetlanych informacji, na lepszym zobaczysz więcej informacji i będą one bardziej czytelne. Wszystkie wyświetlacze są kolorowe, mają od 32 tys. do 16 mln kolorów. Im więcej kolorów, tym lepsza jakość obrazu, jest on czytelniejszy. Dobrym wyborem jest wyświetlacz, który ma przekątną przynajmniej 3,5 cala, rozdzielczość 240 x 320 pikseli oraz 65 tys. kolorów. 

 

 

Duży kolorowy wyświetlacz znacznie ułatwia korzystanie z nawigacji samochodowej.
Nawigacja samochodowa

Zdecydowana większość urządzeń sterowana jest w sposób dotykowy. Wystarczy lekkie dotknięcie palcem lub rysikiem zaznaczonych pól wyświetlacza, aby wywołać określoną funkcje. Dzięki temu zmiana parametrów, ustawień trasy jest łatwiejsza i trwa krócej niż w przypadku klasycznych przycisków. Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest sterowanie głosowe. W takim przypadku zwróć uwagę na język wydawanych komend. 

Istotnym parametrem jest czas pracy na wbudowanym akumulatorze, który wynosi od 2 do nawet 8 godzin. Im dłuższy, tym mniej zależny jesteś od zewnętrznego zasilania. Jest to szczególnie istotny parametr, jeżeli planujesz korzystać z nawigacji poza samochodem, na przykład podczas wycieczek rowerowych. W samochodzie masz zwykle możliwość podłączenia zestawu przez ładowarkę samochodową do gniazda zapalniczki. Urządzenie możesz ładować w domu wykorzystując ładowarkę sieciową.

Parametrem różnicującym między sobą poszczególne modele nawigacji samochodowej GPS jest wbudowany procesor oraz pojemność pamięci RAM. Im większa prędkości procesora i większa pojemność pamięci (przy porównywalnej wielkości map i zastosowaniu zbliżonego do siebie oprogramowania), tym nawigacja GPS działa szybciej. Krócej trwa uruchomienie urządzenia, obliczanie parametrów trasy lub wytyczanie trasy alternatywnej w trakcie nawigowania.

Funkcje nawigacyjne i zestaw map

Nawigacja samochodowa GPS nie tylko podaje lokalizację, ale umożliwia planowanie trasy z miejsca, w którym się znajduje, do wybranego punktu na mapie. Wystarczy wpisać adres punktu docelowego i wybrać rodzaj trasy. Możesz wybrać na przykład trasę najkrótszą, o najmniejszej długości, ale prowadzącą przez drogi gruntowe, przeprawy promowe lub trasę najszybszą, po dobrych drogach (autostrady, drogi szybkiego ruchu), którymi teoretycznie powinieneś dojechać do celu najszybciej.  Niektóre modele pozwalają na planowanie trasy z pominięciem dróg płatnych, przepraw promowych, miejsc niebezpiecznych, korków, wybranych lokalizacji. Przydatną funkcją jest również możliwość ręcznego określenia punktów przelotowych.

W trakcie pokonywania drogi urządzenie pokazuje Ci na mapie punkt, w którym aktualnie się znajdujesz, dalszą trasę oraz daje Ci wskazówki, jak jechać. Wskazówki te mają postać komunikatów na wyświetlaczu i/lub komend głosowych. Komendy głosowe docenisz zwłaszcza podróżując nocą, gdy w samochodzie jest ciemno. Gdy źle zareagujesz na polecenie, nie martw się. Urządzenie zmodyfikuje przyjętą wcześniej trasę i wskaże nową drogę do wybranego punktu.

 

Wskazówkom wyświetlanym na ekranie urządzenia mogą towarzyszyć komendy głosowe wypowiadane przez lektora.
Nawigacja samochodowa

Jak wspomnieliśmy, najważniejszą składową nawigacji samochodowej GPS jest zestaw zainstalowanych map. Im bardziej szczegółowe mapy, tym dokładniej określisz położenie punktu docelowego i trasę dojazdu. Im więcej dróg jest oznaczonych na mapie, tym większe możliwości wyboru trasy, na przykład podrzędnych dróg asfaltowych lub dróg gruntowych. W dobrej mapie znajdziesz małe wsie, nazwy osiedlowych uliczek i dokładną numerację budynków. Jeżeli poruszasz się głownie po obszarach miejskich, sprawdź, czy mapy zawierają szczegółowe plany większych miast.

W każdym modelu z naszej oferty zainstalowana jest mapa Polski. Jeżeli chcesz wykorzystać GPS podczas podróży zagranicę, wybierz model z mapami odpowiednich krajów. Mogą to być różne państwa Europy, a także Stany Zjednoczone, Kanada, Australia. 

Trudno porównać mapy i ocenić, która jest najlepsza, ponieważ producenci stale je poprawiają, zwiększając dokładność i szczegółowość. Trudno porównywać nawet te same modele, do urządzeń wyprodukowanych w różnym czasie mogą być dołączone inne wersje map.

Większość producentów systemów nawigacji samochodowej GPS na swoich stronach internetowych udostępnia zaktualizowane wersje map i oprogramowania dla danego modelu, skąd, najczęściej za opłatą, można je pobrać i wgrać do swojego sprzętu.

Instalacja nowej wersji mapy lub oprogramowanie może być przewodowa, po podłączeniu do złącza USB komputera, lub wygodniejsza bezprzewodowa, z wykorzystaniem łącza podczerwieni, Bluetooth lub WiFi. Dzięki systematycznemu wygrywaniu nowych wersji mapy będą aktualne i coraz bardziej szczegółowe. Obecnie większość modeli nawigacji GPS ma możliwość aktualizacji przewodowej.

Mapa może mieć różne wizualizacje. Każda jest dwuwymiarowa, widzisz plan drogi z lotu ptaka. Jeżeli urządzenie posiada funkcję wizualizacji trójwymiarowej, zobaczysz drogę z perspektywy kierowcy samochodu, jest to bardziej komfortowe, ponieważ przypomina rzeczywisty widok.

 

Podstawowy sposób wizualizacji to widok z lotu ptaka na dwuwymiarową mapę.
Nawigacja samochodowa

 

Wizualizacja 3D zawiera dodatkowo trójwymiarowy widok ważniejszych budynków, niekiedy również ukształtowanie terenu.
Nawigacja samochodowa

Dużym udogodnieniem jest zainstalowana baza obiektów użyteczności publicznej (tzw. POI). W modelach z tą funkcją możesz odnaleźć interesujące Cię obiekty nawet, gdy nie znasz ich adresu, na przykład w obcym mieście szukasz bankomatu. W najlepszych modelach zainstalowane są informacje o bankomatach, hotelach, kinach, teatrach, miejscach wartych obejrzenia, punktach usługowych, restauracjach, sklepach, muzeach, stacjach benzynowych, dworcach kolejowych, szpitalach itd. W niektórych modelach jest także baza numerów telefonów do obiektów, dzięki czemu możesz przed dojazdem na miejsce zarezerwować nocleg, stolik w restauracji lub bilety do kina.

 

Baza obiektów użyteczności publicznej POI ułatwi nam odnalezienie najbliższej stacji benzynowej.
Nawigacja samochodowa

W wielu modelach istnieje możliwość rozbudowy bazy obiektów o własne adresy i ważne miejsca. Urządzenia różnią się liczbą adresów i miejsc docelowych, które możesz zapisać w pamięci, może ich być nawet kilkaset.

Jeżeli chcesz, aby programowanie tras przebiegało szybciej, wybierz model z funkcję ”go home” z dowolnego punktu. Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, a urządzenie automatycznie wytyczy trasę pomiędzy punktem, w którym się znajdujesz, a zaprogramowanym adresem docelowym. Funkcja planowanie trasy wg wymaganego czasu przybycia, umożliwi Ci, po wprowadzeniu punktu docelowego, profilu, rodzaju trasy i godziny przybycia, ustalenie optymalnej drogi, dodatkowo urządzenie zaproponuje teoretyczny czas wyjazdu. Jeżeli urządzenie ma funkcję nawigacji wg kodu pocztowego, po wprowadzeniu kodu zawężasz rejon, gdzie chcesz dojechać. To przydatna funkcja, gdy nie pamiętasz dokładnego adresu lub gdy jesteś za granicą i masz problem z poprawną pisownią nazw, a znasz okolicę i po dojechaniu do dzielnicy trafisz na miejsce.

Jeżeli posiadasz ulubione trasy, możesz wybrać model z możliwością zapisywania ich w pamięci. Dzięki temu zapiszesz wybrane, wypróbowane trasy, na przykład z domu do pracy przez okolicę, gdzie znajduje się przedszkole dziecka lub z domu na działkę pod miastem z ominięciem korków.

Wygodną funkcją są raporty pogodowe i informacje o korkach w czasie rzeczywistym. Aby móc skorzystać z tych funkcji wybrany przez Ciebie model musi mieć możliwość współpracy z anteną TMC. Może być ona wbudowana w urządzenie lub zewnętrzna, dołączona do zestawu. W Polsce komunikaty TMC funkcjonują od Maja 2010 roku.

Jeżeli urządzenie ma informacje o znakach drogowych, trasa wytyczona jest dokładniej i precyzyjniej, dzięki uwzględnieniu na przykład ograniczeń prędkości, zakazów wjazdu, dróg jednokierunkowych. Dodatkowo, informacje o znakach drogowych mogą być pokazywane na wyświetlaczu, co jest ważne w nocy, gdy są gorzej widoczne.

Każdy model z naszej oferty w dostępnych językach nawigacji głosowej ma przynajmniej jednego lektora polskiego. Oprócz tego mogą być lektorzy angielscy, niemieccy. W niektórych modelach masz możliwość wyboru spośród kilku lektorów danego języka, w zależności od preferencji może to być głos damski lub męski. Pamiętaj, że mówione komunikaty będziesz słyszeć przez całą podróż bardzo często, dlatego ważne, aby głos był wyraźny i przyjemny dla ucha.

Funkcje dodatkowe

Nawigacje samochodowe GPS mogą mieć szereg dodatkowych funkcji, które poszerzają ich możliwości i ułatwiają obsługę. Zwrócimy uwagę na niektóre z nich.

Każdy model posiada antyodblaskowe pokrycie wyświetlacza, dzięki któremu słońce nie zakłóca czytelności informacji na wyświetlaczu. Jeżeli podróżujesz na długich trasach lub w nocy, zwróć uwagę na automatyczny kontrast wyświetlacza. Dzięki niemu, gdy robi się ciemno, jasność obrazu na wyświetlaczu dostosowuje się do otoczenia.  Jeżeli urządzenie nie ma tej funkcji, masz zawsze możliwość przełączenia na tryb nocny, który jest w każdym modelu GPS, co spowoduje maksymalne ściemnienie się wyświetlacza.

Menu w języku polskim ułatwi Ci poznanie wszystkich możliwości urządzenia. Pamiętaj, że nawet dla osoby, która dobrze zna język angielski, część użytych technicznych zwrotów może być niezrozumiała. Przydatną funkcją jest wyjście słuchawkowe, zwłaszcza jeżeli będziesz korzystać z zestawu GPS podczas pieszych lub rowerowych wycieczek. Przyda się ono równie gdy urządzenie ma wbudowany odtwarzacz plików MP3 lub MP4. Części modeli posiada możliwość przeglądania zdjęć oraz oglądania filmów na wyświetlaczu. Ta ostatnia funkcja zwykle jest blokowana, gdy samochód się przemieszcza.

Nawigacja samochodowa GPS może mieć także wbudowane radio, dzięki któremu możesz nie tylko słuchać muzyki, ale także wiadomości i ulubionych audycji. Jeżeli chcesz, aby na wyświetlaczu pojawiały się informacje tekstowe nadawane przez stację (np. nazwa utworu, wykonawcy), radio musi mieć funkcję RDS. Działa ona tylko w przypadku fal FM.

Pamiętaj, że oprogramowanie i mapy instalowane są w pamięci urządzenia. Może to być pamięć flash lub karty pamięci danego typu. Jeżeli planujesz odtwarzać pliki MP3 lub oglądać zdjęcia, zwróć uwagę na pojemność pamięci i możliwość jej rozbudowy. Dobrym rozwiązaniem jest, gdy pamięć flash przeznaczona jest dla map, natomiast masz też możliwość rozszerzenia jej przez karty pamięci, na których będziesz przechowywać inne dane, na przykład pliki muzyczne lub zdjęcia. Każdy model posiada złącze USB. Dzięki niemu możesz podłączyć urządzenie kablem do komputera, aby aktualizować mapy lub wgrywać materiał do odtwarzacza. W niektórych modelach złącze to wykorzystywane jest do ładowania akumulatora GPS. 

 

Gniazda kart pamięci (po lewej) oraz USB (po prawej) przydatne są, gdy zajdzie potrzeba aktualizacji oprogramowania.
Gniazda kart pamięci

Jeżeli chcesz, aby połączenie było bezprzewodowe, wybierz model ze złączem Bluetooth. Dzięki temu podłączysz GPS do komputera lub do telefonu bez użycia kabli, co jest wygodne. Możesz wykorzystać głośniki zamontowane w zestawie GPS do rozmowy przez telefon komórkowy, staną się wtedy samochodowym "zestawem głośnomówiącym". Wystarczy tylko posiadać telefon ze złączem Bluetooth.

Jeżeli dużo podróżujesz, ważną funkcją jest wbudowana baza fotoradarów. W urządzeniu będą wpisane miejsca, w których znajdują się fotoradary, GPS będzie ostrzegał przed nimi. Ważna jest też możliwość przygotowania bazy ostrzegającej przed fotoradarami. Dzięki niej możesz zebrać doświadczenia własne lub znajomych i do pamięci GPS wprowadzić dodatkowe punkty, gdzie występują fotoradary.

Popularni producenci nawigacji samochodowych:

 

jaką nawigację kupić, jaką nawigację samochodową wybrać, jak wybrać gps, jaka nawigacja do auta, jaką samochodową nawigację polecacie, jaką wybrać nawigację, najlepsze nawigacje samochodowe, najlepsza nawigacja do auta, dobry gps, jaka nawigacja najlepsza, którą nawigację wybrać
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
1 0
Podziel się:
Zgłoś błąd na stronie

Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu

Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać

Napisz recenzje

a my ją opublikujemy
Dowiedz się więcej

Znajdź nas

 
 
 
 

RTV EURO AGD © 2009 Wszystkie prawa zastrzeżone, powielanie informacji zawartych na tej stronie zabronione.

Właściciel serwisu: Euro-net sp. z o.o., ul. Muszkieterów 15, 02-273 Warszawa

Wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies) oraz podobne technologie w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. Więcej w Polityce prywatności.