Data publikacji: 27 listopada 2015
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Najczęściej zadawane pytania odnośnie zmywarek

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Ewa, 43-letnia księgowa od dłuższego czasu zastanawia się nad kupnem zmywarki. Wraz z przeprowadzką i remontem kuchni postanowiła, że to właśnie ten moment będzie doskonały na wprowadzenie sprzętu w życie jej rodziny. Zanim jednak zdecyduje się na konkretny model, chce poznać odpowiedzi na najbardziej nurtujące ją pytania z tego zakresu. 
1. Czy zmywarka jest rzeczywiście lepszym rozwiązaniem niż ręczne mycie naczyń?
 
Tak. Zmywarki mogące pomieścić do nawet 15 kompletów naczyń zużywają przeciętnie 10 litrów wody na cykl. Z kolei myjąc naczynia ręcznie i przyjmując, że w domu zmywa się je przynajmniej 2-3 razy dziennie, zużywamy do tego celu średnio 50 litrów wody.
 
2. Ile litrów wody rocznie można zaoszczędzić dzięki korzystaniu ze zmywarki?
 
Zmywarki o niskim zużyciu wody pozwalają na zaoszczędzenie do nawet 11 tysięcy litrów wody. Z kolei przekładając zmywanie na dni – zyskamy ich rocznie około 20. Należy jednak pamiętać, by używać zmywarki z głową. Najlepiej, by włączyć ją dopiero wtedy, gdy będzie pełna. W sytuacji, gdy nie jest do końca wypełniona naczyniami warto skorzystać z funkcji połowy załadunku.
 
3. Jaką zmywarkę wybrać – wolnostojącą czy do zabudowy?
 
Jeśli nie zamierzamy w przyszłości remontować kuchni i wybieramy model do obecnej aranżacji, warto postawić na zmywarkę wolnostojącą. Jeśli jednak jesteśmy w trakcie remontu i wyposażamy kuchnię od zera, warto kupić zmywarkę do zabudowy, która będzie prostsza do wpasowania w otoczenie i sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać wyjątkowo i elegancko.
 
4. Jaką szerokość posiadają zmywarki? Ile wolnego miejsca muszę przeznaczyć na sprzęt?
 
Jeszcze do niedawna zmywarki posiadały 2 rodzaje szerokości - 45 lub 60 cm. Obecnie, wymiary te są nieco bardziej zróżnicowane. Dzięki temu można idealnie dobrać szerokość modelu do wolnego miejsca w naszej kuchni. Warto tu jednak zaznaczyć, że modele o szerokości ok. 45 cm mają mniejszą pojemność – do 10 kompletów naczyń, podczas gdy zmywarki o szerokości ok. 60 cm są bardziej pojemne – niektóre modele mogą pomieścić do aż 15 kompletów naczyń.
 
5. Czym są zmywarki kompaktowe?
 
Zmywarki kompaktowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób mieszkających samotnie lub we dwoje. Zmywarki te są o połowę mniejsze niż standardowe modele i wyglądem przypominają mikrofalówki. Ich pojemność sięga 4-6 kompletów naczyń. Ich zaletą jest zajęcie małej powierzchni w kuchni, dzięki czemu są idealne do niewielkich pomieszczeń.
 


6. Do czego podłączana jest zmywarka?
 
Zmywarka musi mieć dojście do ujścia wody, ujścia kanalizacyjnego oraz do gniazdka elektrycznego.
 
7. Czym różni się odkryty panel od zintegrowanego?
 
Zintegrowany panel jest dobrym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi. Wynika to z sytuacji umieszczenia wszystkich przycisków na górnej krawędzi drzwiczek. Tym samym, gdy zmywarka pracuje, nie ma do nich dostępu. Z kolei panel odkryty to nic innego jak panel z umieszczonymi przyciskami sterowania w widocznym miejscu z przodu urządzenia.
 

Proponowane Towary:

Bosch SKS51E22EU
Amica ZWM 468 IED
Candy CDPM 77883X
Candy CDPM 77735X
Whirlpool ADPF 883 IX
8. Skąd mam wiedzieć, jaką pojemność zmywarki wybrać? Co składa się na komplet naczyń, według którego określana jest pojemność sprzętu?
 
Za komplet uważa się zastawę dla jednej osoby, w skład której zazwyczaj wchodzą po jednym talerzu głębokim, płytkim i deserowym, filiżanka, szklanka, kieliszek do wina oraz komplet sztućców: widelec, łyżka, nóż i łyżeczka. Dla przeciętnej 3-4-osobowa rodziny zmywarka o szerokości 45 cm i pojemności ok. 8-10 kompletów powinna być wystarczająca. 
 
9. Czego nie należy myć w zmywarce?
 
W zmywarce nie należy myć głównie drewnianych akcesoriów kuchennych (klejonych lub barwionych), wyrobów ze srebra lub posrebrzanych oraz naczyń ceramicznych.
 
10. Czy w zmywarce mogę myć delikatne kieliszki?
 
Jeśli zmywarka posiada system ochrony szkła to bez obawy można myć nawet najdelikatniejsze kieliszki oraz porcelanę.
 
11. Jakie czynności pielęgnacyjne muszę wykonywać przy użytkowaniu zmywarki?
 
W celu zapewnienia jak najlepszej kondycji zmywarki przez długi czas, należy stosować płyn do mycia zmywarki ok. raz w miesiącu. Usunie on nagromadzony tłuszcz. Ważne jest również okresowe czyszczenie filtra zmywarki. Dodatkowo, by uchronić zmywarkę przed osadzaniem się kamienia należy używać soli, która bierze udział w procesie zmiękczania wody. Gwarantuje to brak osadzania się jonów wapnia na naczyniach oraz we wnętrzu urządzania.
 
12. Jakich środków czyszczących powinnam używać w zmywarce?
 
Wiele modeli posiada możliwość zastosowania zarówno tabletek wieloskładnikowych, jak i 3 składników osobno, czyli proszku, soli oraz nabłyszczacza. Stosując tabletki pamiętajmy o uzupełnieniu soli w zmywarce.
 
13. Czy zmywarka jest higienicznym rozwiązaniem?
 
Oczywiście. Zmywarka zabija dużo więcej zarazków niż ma to miejsce przy tradycyjnym zmywaniu. Co więcej, modele z systemem RealLife Cleaning pozwalają na dotarcie do najbardziej niedostępnych miejsc w zmywarce, dzięki czemu naczynia będą dokładnie umyte z każdej strony.
 
14. Czy jest różnica między funkcją połowy załadunku a zmywaniem w górnym koszu?
 
Tak. Przy funkcji połowy załadunku naczynia można ułożyć w obu koszach. Z kolei przy zmywaniu w górnym koszu, naczynia ułożone w koszu dolnym nie zostaną domyte.
 


15. Czy można zabudować pod blatem zmywarki wolnostojące?
 
Tak, jest to możliwe. Ze względu na regulację wysokości zmywarki, można je ustawić pod blatem. Niektóre zmywarki posiadają także możliwość demontażu blatu górnego.
 
16. Co oznaczają kolejne litery AAA, AAB, ABA itp?
 
Te trzy litery to oznaczanie poszczególnych klas: energetycznej, efektywności zmywania oraz suszenia. Oznaczenia A są najwyższą i najlepszą możliwością.
 
17. Do jakiej wody należy podłączyć zmywarkę?
 
Do zmywarki doprowadza się z reguły zimną wodę. W niektórych modelach można podłączyć do niej również ciepłą wodę. Ważne jest jednak, by nie przekraczała temperatury 60°C. Podłączenie ciepłej wody jest o tyle dobrym rozwiązaniem, iż w ten sposób ograniczana jest energia elektryczna potrzebna do jej podgrzania.
 
18. Jakie programy warto mieć w zmywarce?
 
Przydatnymi funkcjami w zmywarce są:
  • funkcja połowy załadunku,
  • funkcja Variospeed, dzięki której czas zmywania będzie o połowę krótszy,
  • system ochrony szkła,
  • system Easy Lock, za sprawą którego wygodnie zamyka się i otwiera drzwi zmywarki.
 Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
69 5
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jak oszczędzać energię elektryczną? Poznaj 10 prostych porad

 Zastanawiałeś się w jaki sposób wpłynąć na swoje finanse i zaoszczędzić prąd? Poznaj 10 prostych sposobów na to, by zaoszczędzić energię elektryczną.
Zobacz więcej   

Pralko-suszarka czy suszarka? Która zwycięży w pojedynku?

Suszenie ubrań spędza Ci sen z powiek i zabiera cenny czas? Masz malutkie dzieci, codziennie robisz pranie i chcesz, by ich ubranka były suche w krótkim czasie? Rozwiązanie jest prostsze i wygodniejsze niż myślisz. W zależności od Twoich potrzeb możesz wybrać pralko-suszarkę lub suszarkę. Sprawdź, które urządzenie będzie dla Ciebie lepsze.
Zobacz więcej   

Jak zadbać o ekspres do kawy? Czyszczenie ekspresu krok po kroku

Picie kawy – niezależnie od tego, czy robimy to rano, w ciągu dnia, czy wieczorem – jest pewnego rodzaju rytuałem, z którego trudno zrezygnować. Delektowanie się pysznym naparem wymaga jednak regularnego czyszczenia urządzenia, w którym go przyrządzasz. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas