Nocna promocja! Ponad 1000 produktów w niższych cenach. Sprawdź!
Data publikacji: 29 lipca 2013
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI

GPS - nawigacja sportowa i turystyczna

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Zbliżają się wakacje, a w związku z tym wkrótce przyjdzie nam zaplanować wyjazd. Podczas urlopu nawet najwięksi plażowicze zapoznają się z najbliższą okolicą spacerując i zwiedzając. By się w takiej sytuacji nie zgubić, warto przemyśleć zakup urządzenia które zadba, by nie było to możliwe - pieszej lub sportowej nawigacji GPS.

 


Jednak szeroki wachlarz zastosowań i ogrom zalet tego typu produktów docenią przede wszystkim osoby lubujące się w wędrówkach - od pieszych aż po motocyklowe. Sportowe i turystyczne odbiorniki GPS mają nieco inną charakterystykę niż tradycyjne nawigacje. Przede wszystkim muszą sprawdzać się w terenie, nierzadko w trudnych warunkach. Kurz, błoto czy deszcz to tylko pierwsze zagrożenia które przychodzą na myśl, a którym nie dałoby rady urządzenie skonstruowane w sposób tradycyjny. Są one zatem zdecydowanie bardziej odporne i szczelne, jednak to nie wszystko. Liczy się również kształt. Kiedy nawigacja samochodowa działa zazwyczaj w położeniu horyzontalnym, tak modele turystyczne są przystosowane do pokazywania okolicy w pionie. Wiąże się to przede wszystkim z wygodą zastosowań - w takim położeniu łatwiej urządzenie przymocować do ramy pojazdu (roweru bądź motoru), wygodniej też trzyma się je w dłoni i operuje. W tej sytuacji warto też sprawdzić przed zakupem, czy ekran jest wystarczająco czuły na dotyk w rękawiczkach - amatorzy rowerowych i motorowych wędrówek na pewno coś na ten temat wiedzą.

Równie istotne jest oprogramowanie, które zarządza pracą urządzenia. Producenci dbają, by było ono jednocześnie jak najprostsze i jak najbardziej użyteczne. Taka kombinacja sprawia, że zyskujemy natychmiastowy dostęp do najważniejszych funkcji, a nam nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się okolicznymi widokami. By jednak trafić w odpowiednie miejsce, musimy mieć pewność, że producent często aktualizuje swoje mapy. W przeciwnym razie może się okazać, że skuteczność nawigacji będzie daleka od oczekiwanej. Jedną z najbardziej uznanych firm dostarczających nawigacje wraz z wygodnym oprogramowaniem jest Garmin. Topowe modele charakteryzują się świetną jakością wykonania, solidnymi uchwytami, czułym, kolorowym ekranem oraz obudową odporną na ciecze. Mapy są z kolei na tyle dokładne, że na ekranie urządzenia znajdziemy informacje dotyczące szlaków turystycznych (pieszych i rowerowych) czy też granic Parków Narodowych oraz pełną topografię terenu, która oznaczona jest w sposób na tyle przystępny, że nie sprawi trudności nawet laikowi.

Wielką zaletą niektórych nawigacji jest również możliwość połączenia odbiornika z innymi urządzeniami przenośnymi - wtedy bez problemu jesteśmy w stanie przenieść dane na przykład na dysk twardy komputera i wykorzystać je dalej, choćby po to, żeby dodatkowo upamiętnić trasę wakacyjnej wędrówki. Część modeli jest także wyposażona w przydatne podczas dłuższych wypraw funkcje dodatkowe - kompas czy też barometr. Ostatnią bardzo ważną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu jest rodzaj zasilania oraz pojemność akumulatora. Niektóre nawigacje zasilane są z poziomu tradycyjnych baterii - jest to rozwiązanie o tyle komfortowe, że mając w plecaku zapas popularnych 'paluszków' całkowicie uniezależniamy się od zewnętrznych źródeł energii. Alternatywą przy zakupie urządzenia z akumulatorem może być zakup jednego dodatkowego; niemniej warto przed każdą wyprawą szczegółowo zaplanować sobie kwestię zasilania.
Kwestie nawigacji pieszej można rozwiązać w jeszcze jeden sposób - wiele osób nosi urządzenie zdolne do generowania szczegółowych map okolicy w kieszeni, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Dobrej klasy smartfon, wyposażony w odpowiednią aplikację nie pozwoli nam się zgubić w większych miastach. Niemniej to jest główny problem tego typu rozwiązań - sprawdzają się znakomicie w metropoliach, jednak poza ich granicami sytuacja wygląda różnie.


Na koniec warto dodać jeszcze jedno - przy zakupie urządzeń satelitarnych nie warto oszczędzać. Doświadczeni piesi wędrownicy wiedzą, że czasem o utratę orientacji w terenie łatwo, a odnalezienie odpowiedniej ścieżki powrotnej często graniczy z cudem. O takich historiach miło opowiada się patrząc nań z perspektywy czasu, jednak nikt nie chciałby ponownie znaleźć się w takiej sytuacji, gdzie niepewność i zdenerwowanie niebezpiecznie miesza się ze zmęczeniem. Wątpliwej jakości urządzenia mogą nam jednak przysporzyć więcej złości niż radości, zatem przed zakupem upewnijmy się, że charakteryzuje się ono wszystkimi wyżej wymienionymi cechami - wtedy śmiało możemy zapuszczać się w nieznane.

 


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
3 1
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Magia fotografowania, czyli jaki prezent dla miłośnika zdjęć

Jeśli Twój przyjaciel kocha fotografię i w wolnym czasie robi bardzo dużo zdjęć lub nagrywa filmy, ale ma już dość słabej jakości przestarzałego aparatu czy smartfonu, pomyśl o naprawdę wartościowym prezencie pod choinkę. Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzeń fotograficznych.
Zobacz więcej   

12 pomysłów na jakościowy prezent (powyżej 1000 złotych)

Poszukujesz wartościowego prezentu gwiazdkowego dla swoich bliskich? Nie musisz się ograniczać, jeśli chodzi o budżet? Spraw rodzinie i przyjaciołom prezent, który posłuży im przez lata. 
Zobacz więcej   

15 pomysłów na prezent do 100 zł

W tym roku postanowiłeś obdarować na święta całą rodzinę i wszystkich przyjaciół? Twoi znajomi z pewnością ucieszą się z takiego obrotu sprawy, jednak Twój portfel – niekoniecznie. Aby kupić prezenty wszystkim, o których ciepło myślisz, prawdopodobnie powinieneś obniżyć koszt jednego prezentu.
Zobacz więcej   

Znajdź nas