Zlew ze stali nierdzewnej – model ponadczasowy?

Autor: Klaudia

Zlewozmywak jednokomorowy stalowy to jeden z częściej wybieranych modeli do niewielkich wnętrz. Doskonale spełnia swoją funkcję, a jednocześnie nie zajmuje wiele przestrzeni. Modele dwukomorowe z kolei nadają się dla tych, którzy nie muszą oszczędzać miejsca w kuchni. Sprawdź, jakie cechy ma stalowy zlewozmywak i dlaczego taki typ wiedzie prym na rynku wyposażenia wnętrz.

Klasyczny zlewozmywak stalowy z gładką powierzchnią

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego zlew stalowy jest chętnie wybierany?
  2. jakie wady i zalety ma zlewozmywak ze stali nierdzewnej?
  3. jakie zlewozmywaki stalowe warto kupić?

Zlewozmywak stalowy – dlaczego wiele osób się na niego decyduje?

Zlewozmywak stalowy z drobną fakturą lnianej tkaniny

Zlewozmywak jest uzupełnieniem kuchennej aranżacji i jednym z jej ważniejszych elementów. Wybierając model idealny do tego rodzaju pomieszczenia, warto oprócz estetyki wykonania i dopasowania kolorystyki do wnętrza zwrócić uwagę na tworzywo, z jakiego jest wykonany. Od wielu lat prym na rynku wiodą zlewozmywaki stalowe. Są uniwersalne i wyróżniają się ponadczasowym wyglądem, więc łatwo je wkomponować w zasadzie w każdą kuchnię, a do tego są trwałe i wytrzymałe na rdzę.

Dzięki materiałom produkcyjnym, z jakich są wykonane zlewozmywaki stalowe, można je znaleźć w sklepach w różnych kształtach i wielkościach, a także o różnym sposobie wykończenia. Mogą być np. matowe, szczotkowane, z połyskiem czy nawet z fakturą imitującą materiał, przez co wyglądają niezwykle efektownie. Przykładem jest zlewozmywak stalowy jednokomorowy Alveus Praktik 100 1097989 (stal szlachetna len) czy Alveus Line Maxim 100 1087975 (satyna), który będzie wystarczający dla singla czy pary. Zlewozmywak dwukomorowy stalowy z kolei sprawdzi się w dużej kuchni. Polecany jest zwłaszcza w przypadku dużych rodzin.

Zlewozmywaki stalowe są niezwykle trwałe. To przekonuje do ich kupna wiele osób. Produkt posłuży przez długie lata, ponieważ stal doskonale sprawdza się w trudnych warunkach kuchennych.

Polecane zlewozmywaki
  • 855 zł
  • 885 zł
  • 1 159 zł
  • 1 130 zł
  • 199,99 zł

Jakie są plusy i minusy posiadania stalowego zlewozmywaka?

Czyszczenie gładkiego zlewu ze stali wymaga stosowania delikatnych gąbek

Stal nierdzewna, z jakiej są wykonane, dzięki zawartości chromu i niklu sprawia, że zlewozmywaki te są odporne na działanie środków chemicznych czy kwasów, np. z soków owocowych. Ponadto nie przyjmują one zapachów. Dodatkowo jedną z głównych zalet zlewozmywaków ze stali szlachetnej jest to, że są one niezwykle odporne na wysokie temperatury. To oznacza, że bez obaw można wylać do nich wrzątek z garnka czy postawić rozgrzaną blachę lub naczynie żaroodporne wyjęte z piekarnika bez ryzyka, że spowoduje to odkształcenie powierzchni. Zlewy stalowe kuchenne są odporne także na plamy, nawet te z silnych składników barwiących, jak np. z kawy, herbaty, wina czy buraka. Ponadto cechuje je wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, takie jak np. zarysowania czy zadrapania.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że są one łatwe do utrzymania w czystości. Niestety tutaj pojawia się mały minus. Zlewozmywaki stalowe mimo że wyglądają niezwykle elegancko, to cieszą oko jedynie, jeśli są wytarte do sucha. Pozostawienie na nich wody powoduje powstanie nieestetycznych śladów z kamienia i zacieków. Do tego w modelach na wysoki połysk często widać odciski palców. Są one także bardziej podatne na zarysowania, więc do ich pielęgnacji zaleca się używanie miękkich gąbek i ściereczek, a także delikatnych detergentów.

Stalowy zlewozmywak – jaki model wybrać?

Zlewozmywak jednokomorowy może być w różnych kształtach. Najpopularniejszy jest ten kwadratowy. Występują jednak także w kształcie prostokąta, jak np.w model Franke Box BXX 210/110-16, czy okrągłe.

Zlewozmywaki stalowe jednokomorowe z ociekaczem, którego można użyć do odsączania naczyń czy nawet wykorzystać jako dodatkową przestrzeń roboczą, to także świetne rozwiązanie. Sprawdzi się ono szczególnie w mieszkaniach z aneksem kuchennym. Zlewozmywak stalowy z ociekaczem jest często montowany od góry. To pozwala go umieścić w dowolnym miejscu blatu kuchennego. Z kolei dla tych, którzy chcą maksymalnie zaoszczędzić miejsce, mogą zdecydować się na niewielki okrągły model. Sprawdzi się np. zlewozmywak stalowy z baterią Deante ZSTA011C. Dobrym wyborem będzie też zlewozmywak narożny stalowy. Taki model jest niezwykle praktyczny, bo nie zabiera przestrzeni roboczej i jest mało widoczny.

Dla kuchni, w których można pozwolić sobie na instalację tego elementu wyposażenia w nieco większych gabarytach, warto polecić zlewozmywak stalowy dwukomorowy. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza, jeśli w domu czy mieszkaniu jest więcej domowników, co wymusza więcej miejsca na naczynia. Dobrym wyborem może być np. zlewozmywak ze stali szlachetnej Pyramis International. Mając do dyspozycji jeszcze więcej miejsca, można zdecydować się nawet na modele z ociekaczem, jak np. Alveus Line Maxim 100 1087975. Co więcej, nie muszą one mieć symetrycznych komór. Przykładem jest zlewozmywak stalowy dwukomorowy z ociekaczem Franke Planar PPX 151. W takim wydaniu prezentują się one niezwykle nowocześnie i zachowują swoją funkcjonalność.

Sprawdź też inny nasz artykuł: Jaki zlewozmywak kupić? Poznaj różne rodzaje zlewów.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link