Czym charakteryzuje się zlewozmywak granitowy? Wady i zalety zlewów granitowych

Autor: Anna

Jednym z najchętniej wybieranych typów zlewów kuchennych jest zlewozmywak granitowy. Wyróżnia się on dużą wytrzymałością oraz odpornością na zarysowania i pęknięcia. Zlewozmywaki granitowe bardzo dobrze prezentują się w każdej kuchni. Pasują zarówno do stylu klasycznego, jak i nowoczesnego.

Kuchnia ze zlewozmywakiem wykonanym z granitu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym charakteryzują się zlewozmywaki granitowe
  2. jakie są zalety granitowych zlewów kuchennych
  3. jakie wady mają zlewozmywaki granitowe
  4. jak dbać o zlewozmywak granitowy

Charakterystyka zlewozmywaków granitowych

Kuchnia urządzona w białych kolorach

Zlewozmywak granitowy jest wykonany z materiału kompozytowego, czyli mieszanki, której główny składnik to piasek kwarcowy, stanowiący ok. 80% całości. Pozostałą część tworzą żywica akrylowa (rzadziej poliestrowa) i barwniki. Do grupy zlewów granitowych zalicza się zlewozmywaki wykonane z takich materiałów, jak: pyragranit, fragranit, Cristadur, Granitek, Silgranit, Metaltek i Cristalite. Różnice między nimi dotyczą zawartości procentowej kwarcu. Wielu producentów opatentowało swoje własne składy materiałów, stąd różnice w nazwie.

Zawartość i jakość piasku kwarcowego w mieszance, a także metoda produkcji (droższa – grawitacyjna i tańsza – ciśnieniowa) wpływają na wytrzymałość zlewu kuchennego oraz na jego strukturę. Z tego powodu niektóre zlewozmywaki granitowe są chropowate. Częściej jednak spotyka się te gładkie w dotyku.

Na rynku dostępne są zlewozmywaki granitowe jednokomorowe z ociekaczem (np. zlew Schock Element D-100), jednokomorowe bez ociekacza, zlewy granitowe dwukomorowe lub z komorą pomocniczą (np. zlewozmywak Franke Basis BFG 651), którą można wykorzystać do odsączania owoców.

Ponadto wyróżnia się zlew granitowy, który jest podwieszany nad blatem (np. zlew Blanco ETAGON 500-U 522227) lub wbudowywany, czyli mocowany od góry na podbudowie w szafce kuchennej (np. zlew Franke Basis BFG 651-78). Poza tym dostępne są zlewy kuchenne z baterią lub podfrezowanym otworem do samodzielnego wybicia (jak w zlewozmywaku granitowym Franke Maris MRG 611), a także zlewozmywaki granitowe z dozownikiem na płyn.

Polecane zlewozmywaki
  • 899 zł
  • 329 zł
  • 299 zł
  • 709 zł
  • 1 079 zł

Zalety zlewozmywaków granitowych

Przestronna kuchnia z białymi meblami

Zlewozmywak granitowy jest bardzo wytrzymały i odporny na zarysowania, co stanowi jego główną zaletę. Trudno jest uszkodzić go ostrym nożem lub ciężkimi naczyniami. Jego powierzchni nie zaszkodzi również wysoka i niska temperatura ani chemiczne środki czyszczące. Dlatego nie trzeba obawiać się o uszkodzenia mechaniczne podczas codziennego korzystania. Granitowy zlew jest bez wątpienia wyposażeniem na lata.

Kolejną zaletą zlewozmywaków granitowych jest to, że pasują one do każdego wystroju kuchni, zarówno urządzonej w nowoczesnym, jak i klasycznym stylu. Jest to możliwe ze względu na bogatą ofertę. Można zdecydować się na zlewozmywak granitowy beżowy, szary lub czarny, a nawet na bardziej odważny kolor, np. czerwony, niebieski lub zielony. Do każdego z nich można wybrać odpowiednią baterię, a wystrój pomieszczenia zyska niepowtarzalnego charakteru. Ponadto zlewozmywak granitowy pasuje do szafek kuchennych wykonanych z drewna lub wykończonych okleiną.

Granitowy zlew kuchenny jest również łatwy w utrzymaniu czystości. Wystarczy po każdym użyciu przemyć go gąbką nasączoną ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń, a następnie wytrzeć do sucha. Niektóre zlewozmywaki wykonane z grafitu są pokryte specjalną antybakteryjną powłoką, co dodatkowo zwiększa poziom higieny.

Wady granitowych zlewów kuchennych

Zlewozmywaki granitowe mają też niestety swoje wady. Największą z nich jest cena, która często przewyższa koszt zlewu wykonanego z innego materiału. Jednocześnie idzie ona w parze z jakością i trwałością – zlewozmywak granitowy to wybór na lata.

Inną wadą zlewozmywaków granitowych jest ich stosunkowo duży ciężar, przez co szafka kuchenna, na której jest zamontowany, powinna mieć dodatkowe wzmocnienie. Trzeba zatem pamiętać, aby o chęci założenia zlewu z granitu poinformować producenta mebli, który odpowiednio je przygotuje.

Mimo że zlewozmywak granitowy jest wysoce odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, należy uważać na plamy i odbarwienia. Powodują je produkty spożywcze, najczęściej kawa, herbata, soki owocowe, wino i niektóre warzywa. Przebarwienia są najczęściej widoczne na ściankach zlewu oraz na dnie. Aby im zapobiec, musimy pamiętać o każdorazowym spłukaniu i przemyciu zlewu po zakończeniu korzystania. Niekiedy mogą powstawać też osady z wapnia.

Jak należy dbać o zlewozmywak granitowy?

Zlewozmywak granitowy wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która jednak nie jest zbyt kłopotliwa. Wystarczy codziennie przemywać zlew ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń oraz dokładnie go spłukać po każdym użyciu. Zwłaszcza, gdy znalazły się w nim kawa, herbata, sok owocowy lub wino.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link