Z jakich elementów składa się komputer – jakie podzespoły wybrać?

Autor: Joanna

Budowa komputera stacjonarnego wymaga zaopatrzenia się w potrzebne podzespoły, takie jak procesor, płyta główna i pamięć RAM, które decydują o wydajności sprzętu. By wszystkie elementy działały prawidłowo, musisz zadbać również o odpowiednie zasilanie i chłodzenie. Z czego składa się komputer i jak uniknąć błędów podczas zakupu poszczególnych elementów?

Budowa komputera stacjonarnego typu tower

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. z czego zbudowany jest komputer
 2. na co zwrócić uwagę podczas doboru elementów komputera
 3. jakie podzespoły wybrać, składając komputer do gier i pracy

Z czego zbudowany jest komputer?

Na wydajność sprzętu wpływają wszystkie elementy komputera, dlatego poszczególne komponenty warto dobierać pod kątem przeznaczenia jednostki.

Budowa komputera stacjonarnego – najważniejsze podzespoły:

 • Płyta głównato do niej podłączane są wszystkie podzespoły komputera. Wybierając płytę główną, sprawdź liczbę portów USB czy HDMI do podłączenia monitora, klawiatury, zewnętrznego dysku twardego czy drukarki.
 • Procesor (CPU)wielordzeniowy, wielowątkowy procesor o jak największej mocy obliczeniowej sprawia, że wszystkie polecenia użytkownika wykonywane są błyskawicznie.
 • Pamięć operacyjna (RAM) im większa pamięć RAM i częstotliwość jej pracy, tym lepiej, gdyż skutkuje to poprawieniem stabilności i szybkości działania gier czy programów.
 • Karta graficznado codziennych zadań, takich jak surfowanie po sieci czy obsługa programów biurowych, możesz wykorzystać moduł graficzny zintegrowany z procesorem. Gry, edycja grafiki 2D i 3D czy płynne odtwarzanie filmów 4K wymaga dedykowanej karty graficznej o określonej wydajności.
 • Dysk twardy dużą pojemność w przystępnej cenie oferują układy HDD, natomiast dla zwiększenia prędkości uruchamiania programów czy odczytu plików warto wybrać dysk SSD.
 • Obudowapowinna być na tyle pojemna, by bez przeszkód zainstalować w niej płytę główną i pozostałe podzespoły oraz zapewniać dobrą wentylację.
 • Zasilacz w wielu przypadkach wystarczy zasilacz o mocy 500 W, jeśli jednak korzystasz z ultrawydajnego procesora czy karty graficznej, warto wybrać urządzenie bardziej wydajne.
 • Chłodzeniewentylatory lub system chłodzenia cieczą odprowadzają nadmiar ciepła z wnętrza obudowy. Szczególnie ważne jest chłodzenie procesora, które chroni układ przed przegrzaniem.

WARTO WIEDZIEĆ

Złożenie komputera nie pozwala jeszcze na komfortową pracę. Niezbędny jest również zakup podstawowego oprogramowania do instalowania programów, którym jest system operacyjny.

Polecane płyty główne
 • 859 zł
 • 359 zł
 • 1 679 zł
 • 679 zł
 • 379 zł

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu elementów komputera?

By uniknąć błędów podczas budowy komputera stacjonarnego, dobrze jest zasięgnąć porady specjalisty lub skorzystać z poradników dostępnych w internecie. Istnieją również gotowe zestawy PC, w których wszystkie podzespoły zostały już podłączone i skonfigurowane. Ich zaletą jest również system operacyjny dostępny w zestawie z urządzeniem.

Skład komputera – płyta główna ASrock Fatal1ty AB350 Gaming K4Jeśli samodzielnie składasz elementy komputera, zwróć szczególną uwagę na sposób ich montażu. Typ złączy na procesorze czy karcie graficznej musi odpowiadać gniazdom na płycie głównej. W przeciwnym wypadku ich instalacja nie będzie możliwa. Nie zapomnij również o wyposażeniu się w pastę termoprzewodzącą, nakładaną między CPU i moduł chłodzący oraz ochronie przed niepożądanymi wyładowaniami elektrostatycznymi, które mogą uszkodzić elektronikę w trakcie montażu.

Jakie podzespoły wybrać składając komputer do gier i pracy?

Komputer do zadań biurowych oraz obsługi mniej wymagających multimediów nie musi być superwydajną maszyną. Jeśli planujesz komfortowo tworzyć dokumenty i arkusze kalkulacyjne, korzystać z internetu czy oglądać filmy Full HD, wystarczającą konfiguracją będzie system wyposażony w 2-rdzeniowy procesor ze zintegrowaną kartą graficzną, np. Intel Core i3-8100, oraz 4 GB pamięci RAM. Przyda Ci się również pojemny dysk twardy HDD 1000 GB, który z łatwością pomieści pliki, muzykę czy zdjęcia.

Do korzystania z wielu kart w przeglądarce, prostych gier i obrazu w wysokiej rozdzielczości lepiej dobrać wydajniejszy sprzęt z 4-rdzeniowym procesorem, 8 GB RAM, kartą grafiki 2-4 GB oraz szybkim dyskiem SSD. Gracze bądź projektanci powinni celować w podzespoły o jak najlepszej wydajności. W ich przypadku szczególnie ważny będzie wielordzeniowy procesor, jak największa pamięć RAM oraz karta grafiki z pamięcią większą niż 4 GB, zapewniająca wysoką płynność obrazu 4K.

Wybrałeś już podzespoły komputera gamingowego? Teraz czas na zakup odpowiedniego monitora – oto nasz przewodnik po najlepszych ekranach dla graczy: Jaki monitor 144 hz wybrać? Nasze propozycje monitorów do gier. Wszystkie elementy komputera stacjonarnego znajdziesz w RTV EURO AGD.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link