Lodówka turystyczna – jak wygodnie przechowywać prowiant?

Autor: Tadeusz

Podróż na drugi koniec kraju albo weekendowy wypad pod namiot? A może uszkodzona stacjonarna lodówka? Wszystkie te sytuacje mogą przydarzyć się każdemu. Podróże to główne przeznaczenie lodówki turystycznej, lecz nie tylko. Może ona chwilowo zastąpić tę stacjonarną w razie awarii. To bardzo przydatne, funkcjonalne i proste urządzenie. Jaką więc lodówkę turystyczną wybrać najlepiej?

Koc, parasolka i lodówka turystyczna leżące na plaży przy morzu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są zalety korzystania z lodówki turystycznej
 2. jakie są rodzaje lodówek turystycznych
 3. jak wybrać odpowiedni model

Wygodne przechowywanie prowiantu

Kobieta siedząca na kocu przy czerwonej lodówce turystycznej na plaży

Każda wycieczka, podróż czy kemping nie może odbyć się bez odpowiedniego jedzenia i picia. Jak je odpowiednio przechowywać, aby nie straciły świeżości? W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie lodówka turystyczna. Zwykle jest ona niewielkich rozmiarów, więc można ją wygodnie transportować, na przykład w bagażniku samochodowym. Jest też niezwykle przydatna w domkach letniskowych lub w miejscach, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej.

Ze względu na łatwy transport prowiantu, proste użytkowanie oraz niewygórowane ceny lodówki turystyczne są wykorzystywane bardzo często. Duży wybór na rynku pozwala również na dobranie odpowiedniego modelu do swoich potrzeb. Lodówki samochodowe, elektryczne, na gaz – do wyboru jest ich naprawdę dużo. Podróżując, należy odpowiednio przeanalizować jak będziemy z niej korzystać, a także w jakich warunkach. Trzeba stwierdzić, czy na miejscu docelowym jest dostęp do prądu, czy potrzebujemy jednak lodówki samochodowej, która będzie tylko i wyłącznie w naszym pojeździe. A może interesuje nas urządzenie gazowe, bez potrzeby podłączania do kontaktu.

Rodzaje lodówek turystycznych

O sposobie, w jaki da się korzystać z urządzenia oraz jego możliwościach decyduje głównie sposób zasilania. Można dzięki temu rozróżnić kilka rodzajów sprzętu:

 • Lodówki i torby na wkłady

To niewielkie produkty, które są w stanie chłodzić prowiant dzięki specjalnym wkładom chłodzącym umieszczanym wewnątrz. Przy takim rozwiązaniu warto jednak wcześniej sprawdzić, przez jaki czas jest ono w stanie wydajnie działać.

 • Lodówki turystyczne elektryczne

Tutaj możliwości jest kilka. Zasilanie elektryczne można uzyskać z różnych źródeł. Popularne są lodówki samochodowe, które podłącza się do gniazda zapalniczki. Da się również zasilać urządzenie sieciowo. W znacznej większości modeli wykorzystano technologię termoelektryczną, która pozwala chłodzić, ale także grzać. W ten sposób przechowamy ciepły posiłek oraz schłodzone napoje. Największa zaleta takiego rozwiązania to ciągłe działanie. Nie trzeba się martwić o wkłady czy inne ograniczenia.

 • Lodówki turystyczne sprężarkowe (kompresorowe)

Są to bardzo drogie urządzenia. Czynnikiem chłodzącym jest tu sprężony gaz. Posiadają wiele zalet, jak energooszczędność, lecz niewiele osób będzie w stanie sobie na nie pozwolić.

 • Lodówki turystyczne na gaz

Do chłodzenia wykorzystują amoniak. Mogą być używane jako lodówki samochodowe, ponieważ mają możliwość zasilania z gniazda zapalniczki. Mają bardzo dobre właściwości chłodzące, lecz również są bardzo drogie.

 • 2 790 zł
 • 349 zł
 • 3 299 zł
 • 2 299 zł
 • 429 zł

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Mężczyzna w kąpielówkach i okularach trzymający butelki z napojem i lodówkę turystyczną

Jest kilka parametrów, którymi warto się kierować przy zakupie. Dzięki temu wybór będzie prostszy i łatwiej będzie dobrać odpowiedni sprzęt do naszych potrzeb. Na co zwrócić uwagę?

 • Pojemność – to jeden z najważniejszych elementów. Należy dobrać ją do własnych preferencji. Na rynku dostępne są lodówki turystyczne o pojemności od 4 litrów do aż 100 litrów. Wybór jest bardzo duży i wszystko zależy od naszych potrzeb.
 • Temperatura chłodzenia – ten parametr mówi o tym, jaka temperatura panuje wewnątrz urządzenia podczas chłodzenia. Niektóre modele oferują zaledwie 4 stopnie Celsjusza, natomiast inne są w stanie osiągnąć do -20 stopni Celsjusza. Parametr ten również musimy dopasować do naszych potrzeb.
 • Budowa – warto wybrać model, który posiada specjalne systemy izolacyjne oraz jest solidnie wykonany. Lodówka turystyczna musi być wytrzymała, szczelna i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Większe modele są też czasami wyposażone w dodatkowe kółka.
 • Dodatki – warto zwrócić uwagę także na dodatkowe funkcje urządzenia. Producenci często dodają specjalne uchwyty na butelki, przegródki, schowek na przewód i inne tego typu wygodne rozwiązania.

Praktyczne porady

Na rynku jest obecnie bardzo dużo modeli lodówek turystycznych. Odpowiednią można wybrać na przykład tutaj. Warto zdecydować się na urządzenia często polecane, które można zakupić w niskiej cenie. Oferują one wysoką jakość wykonania i dobrą wydajność. Dla przykładu Vesta ETCB01 i RAVEN ELT001 to rozwiązania budżetowe, lecz posiadające przyzwoitą pojemność i wydajność. Oba sprzęty to lodówki elektryczne. Świetnie nadają się na dłuższe i krótsze podróże, ale trzeba zwrócić uwagę na raczej niewielką odporność na uszkodzenia mechaniczne tych produktów. Dla bardziej wymagających lepszym rozwiązaniem będzie Ezetil E32M. To urządzenie posiada 29 litrów pojemności i jest energooszczędne (klasa A++). Dzięki solidnej konstrukcji jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. Cena takiej lodówki turystycznej to około 300 złotych. Dla najbardziej wymagających godne polecenia są 2 modele. Ezetil E40M i Ezetil E3000 to sprzęty zdecydowanie droższe, ale i bardziej wydajne. Oferują lepszą jakość wykonania i nie trzeba się w ich wypadku martwić o awarie. Cena pierwszego urządzenia to około 500 złotych, natomiast drugiego – 730 złotych.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link