Termometr na podczerwień – jak wybrać najlepszy? Porady

Autor: Anna

Mierzenie temperatury ciała termometrem na podczerwień w obecnych czasach jest bardzo częstą praktyką. To z jednej strony wygodne, a z drugiej higieniczne rozwiązanie. Czym kierować się przy zakupie bezdotykowego termometru na podczerwień i jakie są jego zalety?

Bezdotykowy termometr na białym tle.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. w jaki sposób działa termometr na podczerwień
  2. dlaczego warto go używać
  3. jakie są rodzaje termometrów na podczerwień

W jaki sposób działa termometr na podczerwień?

Ręka doktora trzymająca termometr na podczerwień, który mierzy chłopcu temperaturę.

Mierzenie temperatury ciała jest ważną czynnością, której dokonujemy w chwili, kiedy czujemy się osłabieni i mamy pierwsze oznaki przeziębienia lub grypy. Zatkany nos, drapanie w gardle, bóle stawów i mięśni – to znak, że z naszym organizmem coś dzieje się nie tak, jak powinno. Często to początek infekcji. Dobrze jest wówczas sięgnąć po termometr i sprawdzić, jak bardzo nasza temperatura odbiega od prawidłowej wartości wynoszącej 36,6 stopnia Celsjusza. Na rynku mamy dostępnych kilka rodzajów termometrów. Coraz częściej spotykanym i chętnie wybieranym jest termometr na podczerwień. Aby zrozumieć mechanizm działania takiego urządzenia, trzeba przybliżyć nieco, czym jest podczerwień. Najprościej mówiąc, to niedostrzegalne dla ludzkiego oka promieniowanie cieplne, zwane często także promieniowaniem elektromagnetycznym.

Warto pamiętać, że każde ciało w temperaturze przekraczającej wartość zera bezwzględnego (które wynosi -273,15 stopnia Celsjusza) emituje ciepło. To promieniowanie cieplne posiada różne pasma, w tym m.in. światło widzialne i właśnie podczerwień. Ludzkie oko ma zdolność reakcji na światło widzialne. Pomiędzy nim a podczerwienią występuje jeszcze tzw. promieniowanie podczerwone, którego nie możemy dostrzec wzrokiem. W dobie rozwoju nauki i ciągłego postępu technicznego w dzisiejszych czasach mamy możliwość wykrycia takiego promieniowania podczerwonego, na podstawie którego określimy temperaturę. Większe ciało posiada większą temperaturę, tym samym emituje więcej podczerwieni. Termometr na podczerwień, który umożliwia zbadanie temperatury na bazie promieniowania podczerwonego, często nazywany jest też pirometrem, posiadającym czujnik promieniowania i miernik elektryczny. Taki bezdotykowy termometr na podczerwień jest powszechnie obecny w medycynie i najczęściej wykorzystuje się go do pomiaru temperatury u ludzi. Pirometrem mierzymy temperaturę w okolicy skroni lub dousznie.

Polecane termometry
  • 199 zł
  • 99,99 zł
  • 44,99 zł
  • 55,19 zł
  • 159 zł

Termometr bezdotykowy na podczerwień – dlaczego warto go używać?

Dziewczynka o kręconych rudych włosach, która ma mierzoną temepraturę termometrem na podczerwień.

Dzięki termometrowi bezdotykowemu możemy sprawdzić, jaką aktualnie mamy temperaturę, nie dotykając ciała. To na pewno o wiele bardziej higieniczne rozwiązanie od klasycznych termometrów, które najczęściej wkłada się pod pachę. Termometr bezdotykowy na podczerwień jest także coraz częściej stosowany ze względów bezpieczeństwa. Używając go, mamy pewność, że nie stanie się nic złego, jeśli trafi w ręce dzieci. Klasyczne termometry zawierały rtęć, która jest niebezpieczna dla zdrowia, szczególnie dzieci, gdyby przypadkowo urządzenie uległoby uszkodzeniu. Termometr elektroniczny na podczerwień ma jeszcze jedną ważną cechę. Jest dużo dokładniejszy niż termometr kontaktowy, a to w medycynie i wdrożeniu leczenia jest bardzo istotne. Na rynku dostępnych jest kilka sprawdzonych i godnych polecenia tego typu urządzeń. Warto kupić model RAVEN ETBD003, dzięki któremu zmierzymy temperaturę w ciągu 2 sekund, a dokładność pomiaru będzie wynosić do 0,2 stopnia Celsjusza. W tym przypadku miejscem pomiaru może być ucho lub czoło. Podobnie dobrym termometrem jest Beurer FT 95, dzięki któremu nie tylko sprawdzimy temperaturę ciała człowieka, ale również temperaturę panującą w pomieszczeniu czy nawet temperaturę mleka w butelce. To idealny termometr na podczerwień dla dzieci. Dodatkową zaletą urządzenia jest możliwość zapamiętywania 60 ostatnich pomiarów. Dzięki temu możemy na bieżąco sprawdzać i porównywać wyniki. Dobrym wyborem będzie też termometr na podczerwień Intec HM-468 Basic o zakresie temperatury ciała od 32 do 42 stopni Celsjusza. Jednym przyciskiem możemy w ciągu sekundy, przystawiając termometr do czoła, zmierzyć naszą temperaturę. Dobrym wyborem, pozwalającym sprawdzać, czy my lub nasi domownicy mają gorączkę, jest model Meriden TM19. Sprawdzonym urządzeniem będzie także elektroniczny termometr Hi-Tech Medical ORO-T60 PERFECT.

Rodzaje termometrów na podczerwień

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów termometrów bezdotykowych. Pierwszy z nich to termometr na podczerwień do ucha. Dzięki niemu zmierzymy, jaka jest temperatura bębenka z okolic podwzgórza. To takie miejsce w mózgu, które jest odpowiedzialne za właściwą temperaturę całego ciała. To urządzenie posiada dedykowaną końcówkę, którą można wprowadzić do ucha. Końcowy wynik wyświetla się na ekranie. Kolejnym popularnym urządzeniem jest termometr bezdotykowy na podczerwień do czoła. Wystarczy przystawić go w okolice twarzy na odległość około 10 cm, a następnie po 2 sekundach otrzymujemy wynik. Bardzo często używane są w placówkach medycznych i szpitalach. Warto także zwrócić uwagę na bezdotykowy termometr na podczerwień dla dziecka, szczególnie przydatny przy pomiarze gorączki u małych dzieci i niemowląt. Można go używać nawet wtedy, kiedy nasze dziecko śpi, dzięki czemu na bieżąco możemy kontrolować stan jego zdrowia.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link