Stacja pogodowa z 3 czujnikami – jaką warto wybrać?

Autor: Agnieszka

Stacja pogody z 3 czujnikami pozwala zbierać szczegółowe informacje na temat warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz, a także uzyskiwać dane o temperaturze i wilgotności powietrza w domu. Wszystkie wyniki można odczytywać na dużym ekranie bazy stacji pogodowej.

Stacja pogody stojąca przy termometrze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie funkcje może mieć stacja pogody z 3 czujnikami
 2. jaka stacja pogodowa z 3 czujnikami jest najlepsza
 3. gdzie umieścić czujniki stacji pogodowej

Jakie funkcje może mieć stacja pogody z 3 czujnikami?

Stacja pogodowa na tle okna, za którym pada deszcz

Stacja pogodowa z 3 czujnikami to niewielkie urządzenie, dzięki któremu można zbierać różne dane dotyczące pogody. Składa się ona z bazy (wyświetlacz i czujnik wewnętrzny) oraz 3 czujników zewnętrznych (w wielu stacjach istnieje możliwość podłączenia większej ilości).

Stacja pogodowa może mieć następujące funkcje:

 • pomiar temperatury na zewnątrz,
 • pomiar temperatury wewnątrz,
 • pomiar ciśnienia atmosferycznego,
 • pomiar prędkości wiatru,
 • prognozowanie pogody,
 • pomiar wilgotności powietrza,
 • ostrzeżenie o wysokich temperaturach.

Niektóre urządzenia są wyposażone także w budzik, kalendarz oraz opcję zapamiętywania pomiarów z poprzednich dni i tworzenia wykresów (np. dotyczących zmian ciśnienia atmosferycznego w ciągu ostatnich 12 godzin).

Polecane stacje pogody
 • 1 199 zł
 • 129,99 zł
 • 89,99 zł
 • 49,99 zł
 • 119,99 zł

Jaka stacja pogodowa z 3 czujnikami jest najlepsza?

Domowa stacja pogody stojąca na stole

Na rynku dostępne są różnego rodzaju stacje pogodowe z 3 czujnikami. Różnią się one od siebie kilkoma podstawowymi parametrami, marką, a także wyglądem. Dzięki temu można dopasować kolor i design urządzenia do wystroju wnętrza.

Stacja pogodowa z 3 czujnikami, która bez wątpienia jest warta uwagi, to Meteo SP90 (3 czujniki). Do jej podstawowych funkcji należą: pomiar temperatury na zewnątrz i wewnątrz oraz pomiar wilgotności powietrza. Dodatkowo została ona wyposażona w datownik, budzik, a także prognozowanie pogody, które jest prezentowane na ekranie w sposób graficzny. Stacja pogodowa z 3 czujnikami łączy się bezprzewodowo (komunikacja radiowa 433 Mhz). Zasięg w otwartej przestrzeni wynosi ok. 60 metrów. Urządzenie jest zasilane bateriami.

Dobrej jakości stacja pogodowa z 3 czujnikami to Hama EWS-TRIO, 3 czujniki. Umożliwia ona pomiar temperatury oraz wilgotność powietrza na zewnątrz i wewnątrz. Ma także wbudowaną pamięć, dzięki czemu można bez problemu sprawdzić, jaka była ilość stopni w kilka dni wstecz. Urządzenie jest wyposażone w funkcję prognozowania pogody. Dane ze wszystkich trzech czujników oraz bazy są wyświetlane na dużym czarno-białym wyświetlaczu.

Stacja pogodowa z 3 czujnikami znajduje się także w ofercie producenta TechniSat. Jest to model TechniSat Imetec 4 CE, który umożliwia pomiar temperatury, wilgotności powietrza i ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz wybranego pomieszczenia w domu. Wszystkie czujniki łączą się ze stacją bazową bezprzewodowo. Urządzenie jest zasilane na baterie. Dodatkowo posiada wbudowany budzik, alarm i zegar. Wszystkie dane są wyświetlane jednocześnie na dużym czarno-białym ekranie.

Warto pamiętać także, że rolę czujnika wewnętrznego może pełnić także baza stacji pogodowej. Przykładem takiego urządzenia jest Meteo SP68S. Zostało ono wyposażone w czujnik wewnętrzny (jego rolę pełni baza) i dwa czujniki zewnętrzne, które łączą się z bazą bezprzewodowo (komunikacja radiowa o zasięgu ok. 60 metrów). Taka stacja pogodowa mierzy temperaturę, wilgotność powietrza, ciśnienie (pokazuje dane z ostatnich 12 godzin), prognozuje pogodę (przedstawiana w formie graficznej), a także wskazuje fazy księżyca. Wszystkie dane prezentowane są na kolorowym wyświetlaczu. Urządzenie jest zasilane na baterie, ale w zestawie znajduje się również zasilacz. Istnieje także możliwość dokupienia trzeciego czujnika zewnętrznego. Ten sam producent ma w swojej ofercie podobną stację pogodową, jaką jest Meteo SP77.

Gdzie umieścić czujniki stacji pogodowej?

Aby stacja pogodowa z 3 czujnikami wskazywała poprawne i wiarygodne dane, należy umieścić czujniki w odpowiednim miejscu. W przeciwnym razie mogą się zbytnio nagrzać lub przemoknąć – wówczas wskazywana temperatura może różnić się od rzeczywistej nawet o 10℃. W takim przypadku urządzenie nie będzie spełniało swojej funkcji.

Zewnętrzne czujniki stacji pogodowej należy umieścić w miejscu, które:

 • nie jest bezpośrednio nasłonecznione;
 • nie znajduje się w pobliżu elementów utrudniających przepływ powietrza.

Najczęściej są one montowane w rogu okna od zewnętrznej strony lub na ogrodzeniu balkonu. Nie jest to problem, ponieważ ich zasięg wynosi nawet kilkadziesiąt metrów. Warto pamiętać, że wewnętrzny czujnik stacji pogodowej również nie może być umieszczony w nasłonecznionym miejscu. Dlatego odradza się ustawienie go na przeciwko okna lub na parapecie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link