Jakie wybrać słuchawki z mikrofonem? Porady i przegląd modeli

Autor: Klaudia

Bezproblemowa komunikacja i wysoka jakość dźwięku – to dwie główne cechy, na które użytkownicy zwracają uwagę przy zakupie słuchawek z mikrofonem. Poszczególne modele posiadają sporo dodatkowych funkcjonalności, które sprawiają, że wybór wcale nie jest taki łatwy.

Radosna kobieta siedząca ze słuchawkami z mikrofonem na uszach

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. do czego służą słuchawki z mikrofonem
 2. na co zwracać uwagę przy wyborze
 3. jaki model słuchawek z mikrofonem wybrać

Do czego służą słuchawki z mikrofonem?

Kobieta ze słuchawkami z mikrofonem grająca w grę

Różnorodność dostępnych na rynku słuchawek sprawia, że bez problemu można wskazać czynności lub aktywności, do których przeznaczone są poszczególne rodzaje. Bezprzewodowe najlepiej sprawdzają się podczas uprawiania sportu lub w przypadku osób, które dręczy ciągnący się przewód. Nauszne są przede wszystkim dedykowane graczom i osobom wrażliwym na głębię dźwięku. Zaś standardowe, douszne, przewodowe słuchawki są najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem, przeznaczonym tak naprawdę dla każdego.

Odrębną grupę stanowią słuchawki z mikrofonem, posiadające inną listę zastosowań. Ich funkcje najlepiej sprawdzają się w przypadku osób, które często komunikują się z innymi przez internet (np. poprzez komunikator Skype), grają w gry multiplayer, prowadzą lub uczestniczą w wideokonferencjach, przeprowadzają częste rozmowy telefoniczne lub pracują w telefonicznej obsłudze klienta.

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Tak jak w przypadku wielu innych rodzajów, wybór słuchawek z mikrofonem musi być poparty dokładną analizą celu, do jakiego mają służyć. Z tego powodu należy szczegółowo przejrzeć specyfikację techniczną danego modelu, a także ocenić wygodę podczas użytkowania. Z uwagi na fakt, że korzystanie z takich słuchawek zazwyczaj trwa co najmniej kilka godzin, każdy z tych aspektów ma niebagatelne znaczenie w drodze do uzyskania jak największej satysfakcji i zadowolenia.

 1. Konstrukcja słuchawek – nauszne słuchawki z mikrofonem odznaczają się największym komfortem użytkowania, ponieważ zasłaniają całą powierzchnię ucha i eliminują większość dźwięków z zewnątrz. Istotna jest konstrukcja muszli słuchawkowej, a także materiał, z jakiej została wykonana.
 2. Trwałość pałąka mikrofonu–- z racji tego, że słuchawki z mikrofonem odznaczają się nieco inną konstrukcją niż pozostałe rodzaje, pałąk powinien być odporny na jakiekolwiek uszkodzenia czy wygięcia. Preferowane są modele z aluminiowym odgałęźnikiem, jak chociażby w przypadku modelu HyperX Cloud Alpha HX-HSCA-RD/EM.
 3. Waga – ciężkie przewodowe lub bezprzewodowe słuchawki z mikrofonem na dłuższą metę wpływają na obniżenie komfortu użytkowania. Przed dokonaniem wyboru warto zatem sprawdzić ich wagę.
 4. Jakość dźwięku – podobnie jak w przypadku jakichkolwiek słuchawek, istotnym czynnikiem podczas podejmowania decyzji powinna być oferowana jakość dźwięku. Dobrym wyborem są modele z przetwornikiem o średnicy wynoszącej co najmniej 40–50 mm oraz dodatkowymi technologiami dźwiękowymi.
 5. Regulacja mikrofonu – odpowiedni jakościowo dźwięk jest również zależny od samej konstrukcji mikrofonu. Warto poszukać modeli z dodatkowymi osłonami, chroniącymi przed szumami z zewnątrz, a także możliwością dowolnej regulacji pałąka.
 • 439 zł
 • 148,99 zł
 • 98,99 zł
 • 99,89 zł
 • 189,99 zł

Jaki model wybrać?

Mężczyzna ze słuchawkami z mikrofonem grający w grę

Zaawansowani gracze, dla których jakość dochodzącego dźwięku jest bardzo ważna, z pewnością zainteresują się modelem SteelSeries Arctis 3 Bluetooth. Kompatybilne ze wszystkimi konsolami i smartfonami bezprzewodowe słuchawki z mikrofonem pozwalają uzyskać znakomitą jakość podczas rozmów z innymi graczami czy osobami. A to wszystko za sprawą kilku modułów Bluetooth o zasięgu do 10 metrów oraz impedancji na poziomie 30 ohmów i czułości wynoszącej 98 dB.

Ci, którzy wolą douszne słuchawki z mikrofonem, z pewnością docenią jakość, jaką oferuje model Razer Hammerhead Bluetooth. Dzięki dynamice na poziomie 116 dB, impedancji wynoszącej 32 ohmy i paśmie przenoszenia w zakresie 20 Hz–20 kHz dźwięk nie ma żadnych zakłóceń – niezależnie od tego, czy pochodzi z jednego źródła czy kilku. Doskonale sprawdzą się podczas rozgrywki multiplayer, rozmowy ze znajomymi przez Skype'a, jak również przy tradycyjnym słuchaniu muzyki.

W przypadku graczy z niemal całkowitą stanowczością da się stwierdzić, że znacznie częściej wykorzystywane są nauszne słuchawki z mikrofonem. Wcale nie można się temu dziwić – zapewniają one pełniejszy dźwięk, lepszą izolację od zewnętrznych źródeł i większą wygodę użytkowania. Takimi cechami odznacza się model Logitech G332, pasujący do PC, Xboksa One, PlayStation 4 i Nintendo Switch, ale także będący świetną opcją do słuchania muzyki. Dbałością o wygodę użytkowników mocno zainteresowali się również producenci modelu Liocat HP 785 C, którzy wyposażyli go w specjalną piankę, idealnie dopasowującą się do głowy.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link