Rodzaje filtrów fotograficznych – co warto o nich wiedzieć?

Autor: Sara

Filtr fotograficzny ochroni soczewkę obiektywu i poprawi wygląd zdjęcia, a nawet nada mu wyjątkowy wygląd. Jednak aby osiągnąć pożądany efekt, należy wybrać jego odpowiedni rodzaj. Sprawdź, co należy wiedzieć o tym akcesorium i jak wykorzystać je do swoich celów.

Filtry do obiektywów

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są rodzaje filtrów fotograficznych,

- jak działają filtry na obiektywy,

- który filtr fotograficzny Ci się przyda.

Rodzaje filtrów fotograficznych

Ffiltr fotograficzny – co wiedziećiltry fotograficzne można wstępnie podzielić na:
  • ochronne, które mają na celu osłaniać soczewkę obiektywu. Ich zastosowanie może nawet uratować kosztowny obiektyw przed całkowitym zniszczeniem,
  • korekcyjne – np. polaryzacyjny, UV czy skylight – takie filtry fotograficzne mają za zadanie poprawić ekspozycję światła,
  • barwne, wykorzystywane są głównie w fotografii czarno-białej po to, aby zmodyfikować kontrast i uwypuklić dane elementy zdjęcia, a w kolorowej po to, aby zmienić lub skorygować dominantę kolorystyczną,
  • połówkowe, to filtry fotograficzne, które stosuje się na wybraną część zdjęcia.
Przede wszystkim filtry na obiektywy mają na celu zmienić ilość wpadającego światła czy też widmo optyczne, aby uzyskać pożądany efekt na zdjęciu.

CZY WIESZ, ŻE…

Obecnie filtry UV nie spełniają już aż takiej roli jak kiedyś, kiedy korzystało się z klasycznych aparatów z materiałem światłoczułym. Dlaczego? Obecne w lustrzankach cyfrowych i innych aparatach matryce są bardziej odporne na promieniowanie ultrafioletowe. Ten zakres fal nie jest widzialny dla ludzkiego oka, jednak pozostawiał on duży ślad na filmie. Filtr UV warto jednak założyć choćby dlatego, że może funkcjonować jako ochronny, a w wysokich górach czy nad morzem z pewnością docenisz również jego działanie. Poprawi kontrast i kolory i rozprawi się z niebieskawą mgiełką i rozmyciem.

  • 179,99 zł
  • 34,99 zł
  • 14,99 zł
  • 69,99 zł
  • 129,99 zł

Co dadzą Ci filtry na obiektywy

FiltFiltr fotograficzny Marumiry fotograficzne mogą w znacznym stopniu zrekompensować nieodpowiednie warunki świetlne czy poprawić kolory, kontrast i nasycenie obrazu. W pewnym stopniu mogą pomóc Ci poprawić ekspozycję bez konieczności wykonywania późniejszych edycji zdjęcia. Filtry zatem od razu zapewnią pożądany efekt i tym samym pozwolą zachować doskonałą jakość obrazu i ograniczą przymus obrabiania zdjęcia w programie graficznym. W pewnych sytuacjach wręcz umożliwią wykonanie fotografii, np. poprzez ograniczenie dopływu ostrego, bezpośredniego światła do soczewki.
Filtry fotograficzne szare np. sprawdzą się w sytuacji, gdy chcesz zrobić zdjęcie pod światło. Wytłumią je, dzięki czemu będziesz mógł zastosować długi czas ekspozycji, aby osiągnąć pożądany efekt, fotografując wodospad czy osiągając bardzo małą głębię ostrości przy ustawieniu minimalnej przesłony.
Doskonale sprawdzają się także polaryzacyjne filtry do obiektywów, które łagodzą odbicia świetlne, np. na wodzie czy szkle. Dzięki takiej nakładce zwiększysz również wyrazistość obrazu – polepszy się kontrast, a także nasycenie kolorów.

Który filtr fotograficzny będzie dla Ciebie

Jeśli chcesz chronić kosztowny obiektyw, z pewnością powinieneś pomyśleć przynajmniej o protektorze lub od razu o filtrze fotograficznym UV, który jest neutralny i nie wpłynie w żaden sposób na jakość zdjęć robionych w klasycznych warunkach oświetleniowych. Przy okazji polepszy on obraz, gdy fotografujesz góry czy morze.
Pamiętaj, aby przed wyborem konkretnego modelu sprawdzić filtry do obiektywów pod względem ich średnicy – nie każdy z nich będzie pasował do Twojej soczewki.
Jeśli masz aspiracje do bycia profesjonalnym fotografem, z pewnością chętnie będziesz eksperymentować przy użyciu filtrów barwnych i filtra fotograficznego szarego, takiego jak np. Marumi DHG ND16 72 mm.
Wybierz dobrze dopasowany i wysokiej jakości filtr do obiektywu, poznając opinie doświadczonych klientów.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link