Obiektyw dla początkujących

Autor: Alicja

Robić zdjęcia może każdy, ale niestety nie każdemu one wychodzą. Jeśli właśnie przerzuciłeś się z poczciwego aparatu cyfrowego na lustrzankę, można przypuszczać, że Twoja przygoda z fotografią właśnie się zaczyna. Bez względu na to, do jakich celów będziesz go wykorzystywał, musisz wiedzieć jedno – sam aparat to za mało. Kupując lustrzankę kupujesz przede wszystkim body, czyli mózg aparatu. Cała zabawa rozpoczyna się jednak dopiero wtedy, gdy uzupełnisz go o odpowiedni obiektyw. Już w samym momencie założenia obiektywu, rozpościera się przed Tobą morze fotograficznych możliwości.

 

 

Zobacz pełną ofertę obiektywów w naszym sklepie!


Na początku wyjaśnijmy sobie czym jest obiektyw

Obiektyw jest układem optycznym, który w aparacie fotograficznym tworzy obraz widzianych obiektów. Może mieć to miejsce na matówce, błonie fotograficznej lub światłoczułej matrycy CCD bądź CMOS. 
Jedną z pierwszych informacji, z którą spotkasz się przy wyborze obiektów będzie wyróżnienie obiektywów stałoogniskowych i zmiennoogniskowych. Pierwsze z nich charakteryzują się niezmienną wielkością ogniskowej (brak możliwości przybliżania i oddalania fotografowanego obiektu). Z reguły dają one bardzo dobrą jakość zdjęć, ale wymagają większego zaangażowania ze strony fotografa. Są wyjątkowo przydatne w bardziej wyrafinowanych obszarach fotografii. Drugie, zmiennoogniskowe obiektywy pozwalają na przybliżanie i oddalanie obiektu obrazu do nawet kilkunastu razy. Umożliwia to szersze zastosowanie dla jednego obiektywu, jednak może sprawiać trudność przy ustawianiu parametrów naświetlania w przypadku modelu ze zmiennym światłem (przysłoną).
 


Obiektywy można podzielić na 5 kategorii
:

Innymi słowy, wyróżniamy obiektywy o długiej oraz krótkiej ogniskowej.

Obiektywy superszerokokątne

Zacznijmy od obiektywów superszerokokątnych. Ich kąt widzenia wynosi ponad 84°. Wyróżnić należy tutaj możliwość fish eye, czyli rybie oko (ogniskowa 8 mm). Kąt widzenia w takim przypadku wynosi ok. 180° oraz widoczne jest zniekształcenie sferyczne obrazu. Dzięki obiektywowi superszerokokątnemu, zdjęcia nabierają jeszcze bardziej dynamicznego charakteru. Jeśli zatem marzysz o robieniu nietypowych zdjęć z nieznanych dotąd perspektyw, z obiektem superszerokokątnym możliwość ta stoi szerokim otworem.
 

Obiektywy szerokokątne


Drugim rodzajem obiektywów są obiektywy szerokokątne o kącie widzenia od 64° do 82° (ogniskowa 28 mm). Dzięki nim możliwe jest zrobienie zdjęć obejmujących szeroki obszar. Obiektywy szerokokątne idealnie sprawdzą się podczas wypraw wakacyjnych, przy fotografowaniu grup ludzi, jako materiałów reporterskich oraz w przypadku fotografowania we wnętrzach (szczególnie tych mniejszych). Obiektyw szerokokątny rozszerzy (dosłownie) Twoje możliwości na wszystkie strony.


 Obiektywy standardowe

Najczęstszą formą wybieraną przez początkujących pasjonatów fotografii są jednak obiektywy standardowe (ogniskowa 50 mm). Pozwalają one robić naturalne zdjęcia tak, jak widzi je ludzkie oko. Stawiając na obiektyw standardowy, stawiasz równocześnie na precyzyjną ostrość, dużą jasność oraz wyjątkowo niskie zniekształcenie. Tym samym idealnie odwzorujesz to, co chcesz uchwycić.


Teleobiektywy

Kolejny, obejmujący węższy kąt widzenia - teleobiektyw pozwala na fotografowanie przy kącie widzenia od 8° do 34° (ogniskowa 70-300 mm). Jeśli obiektem Twoich zdjęć będą krajobrazy, to wybór właśnie dla Ciebie. Ale nie tylko. To również większe możliwości przy robieniu portretów, a także fotografii sportowej i przyrodniczej. Warto zaznaczyć, że teleobiektyw doda pożądanego spłaszczenia obiektu, które nada zdjęciom niezwykłego charakteru.

Superteleobiektywy

Ostatnie z rodzajów obiektywów to superteleobiektywy. W ich przypadku kąt widzenia dochodzi do 8° (ogniskowa ponad 300 mm). Jeśli zdecydujesz się na jego wybór, możesz liczyć na możliwość robienia zdjęć obiektom odległym nawet o kilka kilometrów. Tym samym, wybór ten idealnie sprawdzi się przy fotografowaniu przyrody, sportu, a także, gdy czujesz w sobie duszę artystyczną. Pozwoli Ci uchwycić to, o czym mogłeś do tej pory jedynie pomarzyć z aparatem cyfrowym w ręku. Wszystko to przy wysokiej jakości zdjęć.
 

Polecane obiektywy
  • 1 779 zł
  • 4 099 zł
  • 2 299 zł
  • 9 499 zł
  • 3 139 zł
Nie da się ukryć, że niektóre obiekty bardzo ciężko sfotografować, np. te w szybkim ruchu lub mało oświetlonym miejscu. Dzięki stabilizacji w obiektywnie nie będziemy mieli z tym aspektem najmniejszych problemów. Jeśli z kolei Twoją pasją jest robienie zdjęć owadom, roślinom i innym obiektom, które wymagają uchwycenia piękna z bliska, bezkonkurencyjna będzie opcja  MAKRO. Dzięki niej uchwycisz każdy, nawet najmniejszy szczegół, którego gołym okiem nawet nie zauważysz. Co więcej, wspominając o obiektywach nie można pominąć konstrukcji obiektywu typu tilt-shift. Jego specyfika polega na możliwości rozmycia określonych obiektów podczas, gdy reszta pozostanie w niebywałej ostrości. To idealnie rozwiązanie do zrobienia niecodziennego zdjęcia.


To jednak nie koniec. Poza obiektywami istotne są również filtry, które jeszcze bardziej rozszerzają możliwości fotografowania. Przykładowo, filtr łączący w sobie filtr UV i polaryzacyjny umożliwia optymalne uchwycenie piękna niemetalicznych materiałów oraz powierzchni wody czy szkła. Tym samym zdjęcia zostaną pozbawione efektu odbicia i równocześnie zostanie pochłonięte niewidoczne dla oka promieniowanie UV, które jest częstą przyczyną efektu zamglenia. Filtr UV powinien zainteresować wszystkich tych, którzy pasjonują się fotografią krajobrazów i innych obiektów natury.
 Fotografowanie to przyjemność, ale również wymagająca poświęcenia pasja. Chcąc otrzymać jak najlepsze efekty już na samym początku przygody z fotografią warto zainwestować w odpowiedni obiektyw. Profesjonalny, jasny obiektyw wraz z odpowiednim oświetleniem sprawi, że Twoje możliwości znacznie się rozszerzą, a Ty poznasz setki możliwości, które stopniowo przeniosą Twoją pasję na wyższy etap.
 

Pozostaje Ci teraz jedynie dobrać obiektyw do swojej lustrzanki.


 

Zobacz pełną ofertę obiektywów w naszym sklepie!


Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link