Najlepszy monitor gamingowy 4K – czym kierować się przy wyborze?

Autor: Agnieszka

Obecnie coraz częściej możemy spotkać się z monitorami, które obsługują bardzo wysoką rozdzielczość, czyli 4K. Takie rozwiązanie gwarantuje niesamowitą jakość obrazu. Jest on ostry oraz bardzo szczegółowy. Oczywiście należy pamiętać, że wiąże się to z wyższą ceną, jednak możliwości takiego sprzętu są wyjątkowe. Na co zwrócić uwagę przed zakupem i jaki model warto wybrać?

Stanowisko gamingowe z monitorem 4K

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czy warto kupić monitor gamingowy 4K
 2. na jakie parametry sprzętu zwrócić uwagę
 3. jaki monitor 4K do gier warto wybrać

Czy warto kupić monitor gamingowy 4K?

Mężczyzna grający na monitorze gamingowym 4K

Na rynku pojawia się coraz więcej monitorów przeznaczonych do gier, które obsługują rozdzielczość 4K. To znacznie lepsze rozwiązanie niż standardowe Full HD, ponieważ otrzymujemy sprzęt gwarantujący znacznie bardziej szczegółowy i ostry obraz. Należy jednak pamiętać, że granie w 4K wymaga odpowiednio wydajnego sprzętu. Same gry są stosunkowo wymagające, przez co obsługa tak wysokiej rozdzielczości potrzebuje topowych konfiguracji gamingowych dostępnych na rynku. Obecnie możemy kupić taki monitor za niewielką cenę, ponieważ producenci ciągle udostępniają nowe rozwiązania, w wyniku których koszt po prostu stopniowo spada.

Monitor 4K ma naprawdę dużo zalet. Oczywiście najważniejszą jest niesamowity, ostry, wyraźny i pełen szczegółów obraz. Dostarcza to zupełnie nowych wrażeń podczas oglądania filmów, czy też grania w gry wideo. Dostępne na rynku urządzenia mają najczęściej bardzo dobre parametry oraz wysokiej jakości matryce. Rozdzielczość 4K wymaga również stosunkowo dużego ekranu. W ten sposób uzyskujemy sporo przestrzeni roboczej, dzięki czemu praca w programach graficznych, czy też biurowych będzie znacznie wygodniejsza i przyjemniejsza.

Należy pamiętać, że technologia 4K jest oczywiście droższa niż najpopularniejsze obecnie Full HD. Dodatkowo małe monitory nie będą dobrze obsługiwać tak wysokiej rozdzielczości, więc gdy nie mamy zbyt dużo miejsca, musimy wybrać tańszy, mniej zaawansowany model. Aby wykorzystać w pełni możliwości ekranu 4K, trzeba odtwarzać materiały, które zostały do tego odpowiednio przystosowane. Inaczej nie zauważymy zbyt dużej różnicy na nowym monitorze.

Polecane monitory led i lcd
 • 899 zł
 • 1 269 zł
 • 1 899 zł
 • 1 629 zł
 • 529 zł

Na jakie parametry sprzętu warto zwrócić uwagę?

Mężczyzna w słuchawkach z mikrofonem, grający na monitorze 4K

Producenci ciągle udostępniają nowe modele monitorów 4K. Różnią się one oczywiście w pewnych aspektach. Należy pamiętać, że przy wyborze sprzętu najlepiej korzystać z oferty uznanych marek z dobrymi opiniami. W ten sposób uzyskujemy gwarancję co do jakości urządzenia oraz jego żywotności. Co jest istotne, gdy zamierzamy kupić monitor gamingowy 4K?

 • Rozmiar – wiele tutaj zależy od osobistych preferencji. Tak duża rozdzielczość wymaga jednak większej przekątnej ekranu, więc najlepiej wybrać 27- lub 32-calowe konfiguracje. W ten sposób uzyskujemy bardzo dużo przestrzeni roboczej, a wszystkie szczegóły, detale i ikony będą miały odpowiednią wielkość.
 • Proporcje ekranu – ten parametr wpływa mocno na wygodę użytkowania. Większość monitorów jest obecnie stworzone w formacie 16:9, co oczywiście w zupełności spełni oczekiwania mniej wymagających użytkowników. Do profesjonalnych zastosowań lepszym wyborem będzie sprzęt oferujący 21:9.
 • Rodzaj matrycy – decyduje to w dużej mierze o ostatecznej jakości obrazu. Rozwiązania, które mają matrycę IPS, charakteryzują się bardzo dobrym odwzorowaniem barw oraz szerokimi kątami widzenia, co może okazać się przydatne przy grafice komputerowej lub oglądaniu filmów. Do grania w gry wideo warto jednak wybrać technologię TN, ponieważ oferuje niższy czas reakcji oraz najczęściej większą częstotliwość odświeżania obrazu.
 • Odświeżanie obrazu – ten parametr odpowiada za liczbę klatek, jaką dany monitor jest w stanie wyświetlić w ciągu jednej sekundy. Najpopularniejsze rozwiązania oferują 60 Hz, co może nie wystarczyć, zwłaszcza gdy gramy w dynamiczne gry wideo, gdzie o zwycięstwie lub porażce decyduje zaledwie krótki moment. Znacznie lepszymi, ale i droższymi urządzeniami, są monitory 4K oferujące 120 lub 144 Hz. W ten sposób uzyskujemy płynny, przyjemny do oglądania obraz.
 • Synchronizacja częstotliwości – to bardzo przydatna opcja, gdy zamierzamy grać w gry wideo. Warto zwrócić uwagę na to, czy dany sprzęt ma technologię AMD Free-sync lub Nvidia G-Sync. Zależnie od tego, jaką kartą graficzną dysponujemy, pozwoli to uzyskać płynny obraz, bez efektu nakładania się oddzielnych klatek.
 • Złącza – gamingowe monitory 4K zwykle mają stosunkowo dużo portów. Prócz standardowego HDMI, czy też DisplayPort, znajdziemy wbudowany Hub USB, który dodatkowo rozszerzy możliwości sprzętu.

Jaki monitor 4K do gier warto wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań godnych uwagi. Wybór monitora 4K wymaga jednak określenia budżetu oraz zastosowania. Dla przykładu do grafiki komputerowej i pracy lepiej wybrać sprzęt z matrycą IPS. Gamingowe sprzęty natomiast są wyposażone zwykle w technologię TN oraz w znacznie wyższą wartość odświeżania obrazu.

Jednym z ciekawszych modeli na rynku jest BenQ EL2870UE. Jego cena to około 1200 złotych. Ma on ekran o przekątnej 28 cali oraz oferuje czas reakcji na poziomie 1 ms. Dodatkowo wyposażono go w matrycę TN i zastosowano technologię AMD Free-Sync. Warto zwrócić uwagę również na częstotliwość odświeżania ekranu, która wynosi 60 Hz. Za podobną cenę możemy również wybrać AOC G2868PQU oraz Acer CB281HKAbmiiprx. Najbardziej wymagający gracze docenią jednak możliwości Acer Predator CG437KP 1ms 144Hz. To monitor o rozdzielczości 4K z przekątną ekranu aż 42,5 cala. Taki sprzęt to obecnie jedna z najlepszych konfiguracji dostępnych na rynku, jednak jego koszt to aż 5549 złotych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link