Czym jest rodzaj matrycy 4/3 w aparacie z wymienną optyką?

Autor: Klaudia

Matryca micro 4/3 w aparatach z wymienną optyką była dziełem dwóch producentów – Olympusa i Panasonica. Po początkowym niepowodzeniu pierwszej z tych firm i zebraniu niezbędnego doświadczenia, rozwiązanie to zaczęło stanowić bardzo ciekawą alternatywę dla amatorów i profesjonalistów.

Matryca aparatu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie opinie zbierała na początku matryca 4/3
 2. jakie są cechy matrycy 4/3 w aparatach z wymienną optyką
 3. czym wyróżniają się aparaty z matrycą 4/3

Początkowe obawy

Dłoń trzymająca kulkę przed obiektywem aparatu

Z uwagi na fakt, że obecnie w fotografii pasjonaci wykonywania zdjęć mają do dyspozycji mnóstwo systemów fotograficznych, wprowadzanie nowych rozwiązań nie zawsze musi być sukcesem. Lustrzanki od dłuższego czasu mają mocną pozycję, zarówno pod kątem technicznym, jak i wizualnym, dlatego nowe pomysły niekoniecznie muszą okazać się dobrą ideą, przynajmniej w początkowej fazie. Dobitnie przekonał się o tym Olympus, wprowadzając na rynek cyfrowy system 4/3 (Four Thirds). Zanim propozycja ta zyskała wierne grono sympatyków, konieczne było dostosowanie warunków dotyczących optyki urządzeń.

Właśnie Olympus wspólnie z firmą Panasonic były odpowiedzialne za wprowadzenie na rynek matrycy 4/3 w aparatach z wymienną optyką. Jej zaletą jest dość spora liczba podobieństw do rozwiązań, które do tej pory stosowano w modelach lustrzankowych. Dzięki temu od początku miała ona znacznie większe szanse na powodzenie. Szybko okazało się, że pomimo początkowych obaw, głównie za sprawą nieudanego pomysłu Olympusa, nowy system zainicjowany we współpracy z japońskim producentem stał się jedną z czołowych technologii na rynku fotografii. Poza kompaktowymi wymiarami aparatów, lista jej zalet jest bardzo długa.

Cechy matrycy 4/3

Porównując aparaty z wymienną optyką z zastosowaną matrycą 4/3, jej rozmiar jest najmniejszym ze stosowanych w urządzeniach lusterkowych. Z drugiej jednak strony, wśród aparatów cyfrowych można wymienić zaledwie kilka, które wyróżniają się większymi rozmiarami. Dało to efekt w postaci kilku kluczowych korzyści, takich jak:

 • niższy poziom szumów na fotografiach wykonywanych przy wysokich czułościach ISO,
 • ulepszona możliwość wykonywania zdjęć przy jednocześnie niewielkiej głębi ostrości,
 • szersze zastosowanie przy fotografiach produktowych, portretowych i makro.

Tradycyjnymi proporcjami przy matrycy 4/3 są rzecz jasna 4:3, ale uniwersalność tego systemu sprawia, że nie jest to jedyna możliwa opcja. W niektórych modelach zastosowano nieco inne wersje matrycy, co w praktyce przełożyło się na uzyskanie kadru 4:3, 3:2 czy nawet 16:9. To z kolei pozwala wykorzystać dobrodziejstwa tego rozwiązania w jeszcze większej liczbie sytuacji i kompozycji, sprawiając jednocześnie, że aparaty z wymienną optyką stały się jeszcze bardziej uniwersalne.

Istotną cechą aparatów z wymienną optyką i matrycą 4/3 jest fakt pozbycia się lustrzankowego systemu wizjera. Producenci modeli wyposażonych w ten system wyszli z założenia, że brak zastosowania obszernej komory lustra pozwoli zmniejszyć rozmiar aparatu do niemal absolutnego minimum, czym nie mogły poszczycić się tradycyjne lustrzanki. Zastosowano to chociażby w modelach Olympus PEN E-PL9 czy Panasonic Lumix DMC-GX800K. Rzecz jasna było to docelowe, ale nie ostateczne rozwiązanie. W aparatach Panasonic Lumix DMC-G80, Panasonic Lumix DMC-GX80 czy Olympus E-M10 Mark III dostępny jest tradycyjny, elektroniczny wizjer.

 • 4 349 zł
 • 4 749 zł
 • 6 999 zł
 • 4 499 zł
 • 5 899 zł

Cechy wyróżniające

Czujnik aparatu cyfrowego i mocowanie obiektywu

Podstawowym założeniem Olympusa i Panasonica w momencie projektowania matrycy 4/3 w aparatach z wymienną optyką była chęć stworzenia małych, kompaktowych modeli, wyróżniających się przede wszystkim wygodą użytkowania i rozwiniętą specyfikacją. Rezygnacja z klasycznego wizjera optycznego i lustra spowodowała, że obiektyw znajduje się znacznie bliżej matrycy, co w praktyce mocno przypomina rozwiązania stosowane w dalmierzach. Zaraz po wypuszczeniu tej idei na światło dzienne okazało się, że był to strzał w dziesiątkę, bowiem niewielu producentów decydowało się wówczas na taki projekt.

W obiektywach z matrycą 4/3 przelicznik nominalnej ogniskowej przyjmuje wartość x2, co przekłada się na uzyskanie pełnego ekwiwalentu w porównaniu z pełnoklatkową matrycą. W praktyce oznacza to, że obiektyw 50 mm daje w efekcie ogniskową na poziomie 100 mm, natomiast szerokokątny model 24 mm wymaga od użytkownika dokupienia obiektywu 12 mm. System ten posiada również swój bagnet, do którego obiektywy, poza Olympusem i Panasonikiem, produkuje również firma Sigma. Dla osób, które chciałyby skorzystać z większości dostępnych na rynku obiektywów, pomocny okaże się specjalny adapter. Co prawda po podłączeniu do bagnetu nie oferuje on wszystkich funkcjonalności, ale z pewnością poradzi sobie z większością podstawowych zadań.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów