Urządzenia bezprzewodowe, pozbawione plątających się kabli do ładowania baterii, to nie jest żadna odległa przyszłość. Już dziś możemy zasilać smartfony czy smartwatche za pomocą bezprzewodowych ładowarek indukcyjnych. Sprawdźmy, jaka ładowarka indukcyjna będzie najlepsza.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Jak działa ładowarka indukcyjna?

Wraz z liczbą mobilnych urządzeń elektronicznych, których stale przybywa w naszych mieszkaniach i miejscach pracy, rośnie również liczba przewodów zasilających do baterii. Przewodów, które często się plączą, gubią lub psują. Ale niekoniecznie musi to być jedyne rozwiązanie, do którego współczesna technologia daje nam dostęp. Tak, kiedy korzystamy ze smartwatchy, bezprzewodowych słuchawek czy smartfonów, używanie ładowarek jest niezbędne. Jednak zamiast tradycyjnych, można korzystać z bezprzewodowych ładowarek indukcyjnych. Zanim sięgniemy po dobrodziejstwa nowoczesnych technologii, warto dowiedzieć się, jak działa ładowarka indukcujna (np. Zens DUAL WIRELESS + Watch czarny). Wówczas łatwiej będzie nam dobrać sprzęt, którego zasilanie możliwe jest za pomocą tej technologii.
Ładowarka bezprzewodowa korzysta z cewki nadawczej, generującej pole elektromagnetyczne. W podobną cewkę (odbiorczą) wyposażone jest urządzenie mobilne, które dzięki indukcji może otrzymywać energię z pola elektromagnetycznego. Standard, dzięki któremu ten proces jest możliwy, nazywa się QI i opracowany został dzięki współpracy kilku cyfrowych gigantów, jak Asus, Nokia czy Samsung. Pozwala to na dopasowanie technologiczne urządzeń mobilnych z zyskującymi coraz większą popularność wśród klientów ładowarkami bezprzewodowymi. W jaki sposób rozpocząć pracę ładowarki indukcyjnej? Najpierw należy podłączyć ją do gniazdka elektrycznego, a urządzenie, które jest ładowane, położyć w pobliżu ładowarki lub umieścić je na specjalnej płytce.
Jaka ładowarka indukcyjna będzie odpowiednia do smartfonów i innych urządzeń?

Choć nie wszystkie urządzenia przenośne przystosowane są do ładowania indukcyjnego (przykładowo Samsung Wireless Charger Pad (2019) EP-P3105), nie oznacza to wcale, że w ich przypadku technologia ta pozostaje niedostępna. Gadżetem, który pomoże bezprzewodowo odzyskać sprzętom utraconą energię, jest specjalne etui wyposażone w cewkę indukcyjną. Natomiast, by przekonać się o fabrycznej możliwości ładowania indukcyjnego dopiero co kupionego urządzenia bezprzewodowego, należy sprawdzić jego specyfikację podaną przez producenta. Dopiero wówczas możemy korzystać z zalet tej technologii.
Jaką ładowarkę indukcyjną kupić? Należy zwrócić uwagę, czy ładowarka indukcyjna dostosowana jest do konkretnego modelu smartfona. Producenci wypuszczają bowiem na rynek sprzęt zintegrowany z określonym urządzeniem. Ale w wielu sklepach dostępne są również uniwersalne ładowarki indukcyjne (np. Samsung Wireless Charger Stand z wentylatorem).
Dlaczego warto korzystać z ładowarki indukcyjnej? Bo to bardzo wygodne z punktu widzenia użytkownika urządzenie. Oszczędzamy czas, nie musimy przejmować się rozplątywaniem kabli i w wielu przypadkach zyskujemy także na estetyce wnętrza. Ładowarki indukcyjne ze względu na nowoczesny wygląd zwykle prezentują się doskonale. Można je również wykorzystywać jako podstawkę do smartfona.
Ładowarka indukcyjna: jaką wybrać, na co zwracać uwagę?
Przy zakupie ładowarki indukcyjnej warto zwrócić uwagę na kilka cech tego sprzętu:
- ładowarka indukcyjna wyposażona w sygnalizator ładowania pozwoli łatwiej kontrolować ten proces i stwierdzić, kiedy urządzenie jest w pełni naładowane;
- natężenie prądu ładowania w ładowarce ma wpływ na czas ładowania urządzenia;
- regulacja ustawienia pozwoli na dostosowanie rozmiaru ładowarki do sprzętu;
- materiał, z którego wykonana jest ładowarka (szczególne jej powierzchnia), nie powinien być śliski.
Warto wiedzieć, że w trakcie ładowania indukcyjnego używanie sprzętu (np. smartfona) nie jest wskazane, ponieważ radykalnie wydłuży to proces zasilania baterii. Wszystko dlatego, że jeśli podniesiemy telefon, by odebrać rozmowę czy napisać SMS-a, wstrzymamy wówczas proces odzyskiwania energii. Podczas zakupu ładowarki indukcyjnej powinniśmy liczyć się również z faktem, że jej cena jest zdecydowanie wyższa niż wersji klasycznej. Ceny poszczególnych modeli mogą dochodzić nawet do 500 zł, a za sprzęt ze średniej półki należy zapłacić około 150 złotych.
Tego rodzaju technologiczną nowinkę możemy wykorzystywać nie tylko w domu, ale również w trakcie podróży autem. Jaka ładowarka indukcyjna do samochodu będzie najlepsza? Taka, która może być łatwo podpinana do gniazdka ładowania od zapalniczki oraz zaprojektowana w formie uchwytu na szybę. Pozbędziemy się wówczas konieczności ciągłego odpinania i wpinania kabla do urządzenia mobilnego.