Jak uniknąć błędów przy wyborze baterii kuchennej?

Autor: Ola

Wybór baterii kuchennej jest często ostatnim z etapów podczas wyposażania kuchni. Zapomina się o zmierzeniu długości kranu czy nawet zaplanowaniu, jak zostanie połączony z instalacją wodną po remoncie pomieszczenia. Z uwagi na tego typu drobne zaniedbania bateria zlewozmywakowa może szybko ulec zniszczeniu lub okazać się niewłaściwa, konieczna do wymiany. Jak zatem uniknąć błędów przy jej wyborze?

bateria zlewozmywakowa przy oknie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- o czym trzeba pamiętać przy wyborze rodzaju baterii kuchennej,

- jakie wymiary baterii zlewozmywakowej są właściwe,

- jak sprawdzić trwałość kranu do kuchni.

O czym trzeba pamiętać przy wyborze rodzaju baterii kuchennej?

nowoczesny kran do kuchni z długą wylewkąPlanując zakup sprzętu AGD i wyposażenia do kuchni, zastanów się, jak to pomieszczenie będzie wyglądało po remoncie. Czy ustaliłeś już z firmą remontową sposób poprowadzenia instalacji wodnej w ścianach? Zauważ, że odmienny będzie w przypadku stanowiska do mycia naczyń zorganizowanego pod oknem (wówczas instalacja wodna nie sięgnie zbyt wysoko), inny zaś w pozostałych częściach kuchni (tu masz możliwość wyboru). Od sposobu poprowadzenia rur i rodzaju przyłącza będzie zależało, czy kupisz kran do kuchni typu naściennego, czy sztorcowego.

Drugą istotną kwestią jest liczba i rodzaj dźwigni, które umożliwiają odkręcanie i zakręcanie wody. W klasycznych modelach występuje jedna lub dwie dźwignie (uchwyty). Do zalet pojedynczego uchwytu należą wygoda obsługi, łatwość w utrzymaniu w czystości, nowoczesny styl wykonania. Wśród zalet kranów kuchennych z dwoma kurkami znajdziesz przede wszystkim atrakcyjny wygląd typu retro.

ESTETYKA CZY OSZCZĘDNOŚĆ?

Zwolennicy urządzania kuchni w stylu vintage mogą skusić się na postarzaną baterię zlewozmywakową z dwoma kurkami. Pamiętaj jednak, że taki model nie sprzyja oszczędzaniu. W rzeczywistości to kran do kuchni z jednym uchwytem umożliwia szybkie ustawienie właściwej temperatury i ogranicza zużycie wody o nawet 25% względem starszego modelu z dwoma kurkami.

Jakie wymiary baterii zlewozmywakowej są właściwe?

Nie sposób podać jednych, konkretnych i uniwersalnych wymiarów dla baterii kuchennej. Wiele zależy od ułożenia pomieszczenia (np. czy stanowisko do mycia naczyń jest pod oknem – jeżeli tak, przeczytaj poradnik wyboru baterii dostosowanej do montażu w pobliżu okna), a także wymiarów zlewozmywaka. Dobrym czasem na wybór kranu do kuchni jest zatem wybór zlewozmywaka – te produkty powinny iść w parze.

W małej kuchni bateria zlewozmywakowa o długiej i wysokiej wylewce może wyglądać po prostu źle, dominować nad skromnie urządzoną przestrzenią. Jeśli jednak wybierzesz model o krótkiej i niskiej wylewce, trudniej Ci będzie umyć duże garnki czy większe ilości owoców i warzyw. By pogodzić oba aspekty, zdecyduj się na nowoczesny kran do kuchni z wylewką regulowaną, np. Franke Coxy. Wylewka w postaci elastycznego, giętkiego przewodu umożliwi Ci przy okazji wygodne nalewanie wody do wiadra lub mopa parowego. Ponadto regulowana lub długa wylewka ułatwia mycie naczyń znajdujących się w obu komorach większego zlewozmywaka.

Poza wymiarami baterii kuchennej weź pod uwagę kąt nachylenia wylewki. Ustawiona pod skosem może zapobiec rozchlapywaniu się wody, ale wówczas trudniej myć naczynia i nalewać do nich wodę. W kuchni lepiej sprawdzi się model z prostą wylewką.

Polecane baterie kuchenne
  • 2 249 zł
  • 449 zł
  • 649 zł
  • 599 zł
  • 1 149 zł

Jak sprawdzić trwałość kranu do kuchni?

bateria kuchenna Franke CoxyWskazówką dotyczącą trwałości, wytrzymałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne czy rdzewienie może być materiał wykonania baterii kuchennej. Najprostsze, popularne modele są wykonywane z chromu – odznaczają się eleganckim wyglądem, są łatwe w utrzymaniu w czystości i mają korzystne ceny. Nieco więcej zapłacisz za modele wykonane z mocniejszych materiałów, takich jak choćby mosiądz, granit lub stal szlachetna. Przy okazji te krany kuchenne mają ciekawe rozwiązania wizualne – spójrz np. na Schock PIA 537120, który oznacza się oryginalnym czarnym kolorem. Ma też wyciąganą wylewkę.

Zanim zdecydujesz się na zakup baterii zlewozmywakowej, sprawdź, co sądzą o niej inni użytkownicy. Zobacz, jakie uzyskała oceny – takie informacje znajdziesz na stronach produktowych w RTV EURO AGD. Sprawdź też gwarancję, jaką na dany kran daje producent. W przypadku modelu Franke Sirius Top 652 jest to od roku do nawet 15 lat.

Zobacz, które modele za najlepsze uznali klienci RTV EURO AGD. Przekonaj się, jakie mają zalety i w jakich kuchniach sprawdzają się najlepiej. Zachęcamy Cię też do przejrzenia wszystkich baterii zlewozmywakowych dostępnych w naszym asortymencie. Znajdź kran, który będzie służył w Twojej kuchni przez lata.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link