Jakie głośniki samochodowe niskotonowe wybrać?

Autor: Klaudia

Fabryczne głośniki samochodowe niskotonowe czasami bywają niewystarczające. Warto zatem zmienić system audio i samemu zdecydować o jego mocy, paśmie przenoszenia, a także wielkości.

Głośniki samochodowe niskotonowe na czarnym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaki rozmiar głośników wybrać
 2. na które parametry warto zwrócić uwagę
 3. co kupić zamiast głośników samochodowych

Jaki rozmiar głośników wybrać?

System audio w tym głośniki samochodowe niskotonowe zainstalowane w drzwiach

Jeśli zależy nam na sprawnej i szybkiej wymianie głośników w samochodzie na nowe, warto trzymać się fabrycznych wielkości. Ale jeżeli niestraszne są nam przeróbki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić większe. trzeba jednak wtedy pamiętać o konieczności wprowadzenia zmian w rozstawie śrub. Do uzyskania wysokiej jakości dźwięku niezbędne będzie także wyciszenie drzwi – jest to istotne zwłaszcza w starszych samochodach. Nie bez znaczenia będzie również głębokość głośników. W zależności od modelu samochodu jest ona różna, dlatego przed finalnym zakupem należałoby w książce serwisowej pojazdu sprawdzić konkretne wartości. Pozwoli to na bezpieczne umieszczenie nowego sprzętu audio i uniknięcie problemów z jego dopasowaniem.

Najpopularniejszymi rozmiarami głośników są: 165, 135 oraz 100 mm. Poszukując modelu o dużej średnicy i solidnym brzmieniu, nie możemy przejść obojętnie obok JVC CS-JS600. Ich średnica wynosi 16 cm, a maksymalna moc wyjściowa to aż 300 W. Należy podkreślić, że jest to głośnik dwudrożny odseparowany, tzn. głośniki niskotonowe i wysokotonowe występują tu osobno. W ten sposób otrzymujemy rozwiązanie oferujące solidny i czysty dźwięk, niezależnie od słuchanego przez nas gatunku muzyki.

Głośniki samochodowe 165 mm niskotonowe Hertz DSK 165.3 będą pasować do większości aut na rynku, ze względu na średnicę. Ich dużą zaletą, którą trzeba podkreślić, jest moc znamionowa, wynosząca 80 W. Dzięki temu zachowują one klarowność dźwięku nawet na wysokich poziomach głośności. Dostępny jest także wariant 130 mm – Hertz DSK 130.3 o mocy RMS 60 W i maksymalnej 120 W.

W kategorii głośników o średnicy 10 cm warto zwrócić uwagę na Pioneer TS-G1010F. To szerokopasmowa konstrukcja dwustożkowa, w której w jednym głośniku umieszczono dwie membrany odpowiadające za wysokie oraz niskie tony. Moc RMS wynosi 30 W, co z powodzeniem sprawdzi się w samochodach miejskich. Jeśli poszukujemy sprzętu, który zagra naprawdę głośno, z pomocą przychodzą głośniki samochodowe JVC CS-J420X o mocy maksymalnej wynoszącej aż 210 W.

Chcąc wyposażyć auto w naprawdę niskie tony, powinniśmy zainteresować się Pioneer TS-WX300A. To subwoofer aktywny, czyli taki, który nie potrzebuje dodatkowego wzmacniacza. Oferuje moc znamionową rzędu 350 W oraz maksymalną wynoszącą 1300 W. Głośnik wyposażony został w specjalną funkcję Bass Boost, która jeszcze bardziej potęguje obecność niskich tonów.

 • 188,99 zł
 • 359 zł
 • 199 zł
 • 539 zł
 • 249 zł

Na które parametry warto zwrócić uwagę?

Różnej wielkości głośniki samochodowe leżące obok siebie

Niektóre głośniki samochodowe niskotonowe zachęcają do kupna już samym swoim wyglądem. Nie jest to jednak droga, którą należy podążać. Najistotniejsze są parametry techniczne, bo to właśnie one odpowiadają za jakość dźwięku. Najważniejsze z nich to:

 • wielkość – jeśli nie chcemy bawić się w przeróbki oryginalnych otworów, dobierzmy głośniki pasujące do naszego modelu samochodu. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj instalacji. Aby zminimalizować potrzebę samodzielnego majsterkowania, należy wybrać głośniki o bardzo zbliżonej konstrukcji.
 • Moc maksymalna – parametr wyrażany w watach, określający, z jaką maksymalną mocą zagrają głośniki. Trzeba pamiętać, że wraz ze wzrostem głośności mogą pojawiać się nieczystości w utworze,
 • Moc znamionowa – czasami też zwana RMS (ang. Root Mean Square). Odpowiada ona maksymalnej mocy wyrażonej w watach, z jaką możemy słuchać muzyki bez zniekształceń i narażania głośnika na uszkodzenie,
 • Pasmo przenoszenia – można przyjąć prostą zasadę: im większe, tym lepsze.

Co zamiast głośników samochodowych?

Głośniki samochodowe niskotonowe to nie jedyne rozwiązanie na solidne nagłośnienie. Jeśli nie chcemy ingerować w modyfikacje wnętrza pojazdu, nie czujemy się na siłach, by prawidłowo wyciszyć drzwi, bądź uważamy, że inwestycja w nowe głośniki może być nieopłacalna ze względu na krótkie podróże – warto poznać tańszą i uniwersalną alternatywę.

Głośniki bezprzewodowe doskonale radzą sobie z nagłośnieniem niewielkich wnętrz aut, a dodatkowo można je wszędzie ze sobą zabrać. Kupując zatem grający sprzęt Bluetooth, zyskujemy nie tylko nowe brzmienie w samochodzie, ale także urządzenie, które wykorzystamy na domówkach czy w ogrodzie przy grillu. Umieszczony na tylnej kanapie pojazdu Sencor SSS 6800 Sirius Max o mocy 50 W z powodzeniem wypełni wnętrze wysokiej jakości muzyką. Ponadto został on wyposażony w mikrofon. Można więc z niego korzystać jak z zestawu głośnomówiącego, co w przypadku prowadzenia samochodu jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa. Sencor jest również odporny na zachlapania oraz działa jako powerbank.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link