Głośniki samochodowe dwudrożne i trójdrożne – jakie warto wybrać?

Autor: Anna

Dłuższe trasy samochodem mogą okazać się dość nużące. Wielu kierowców korzysta jednak z radia, które umila podróż. Warto zadbać o to, by jakość dźwięku stała na wysokim poziomie. W ten sposób jazda samochodem dostarczy zupełnie nowych wrażeń. Na rynku bardzo popularne są głośniki dwudrożne oraz trójdrożne do systemów Car Audio. Czym się charakteryzują i które warto wybrać?

Czarne głośniki samochodowe na ciemnym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym są głośniki dwudrożne i trójdrożne
  2. jaki rodzaj głośników warto wybrać
  3. jakie modele głośników są godne polecenia

Czym są głośniki dwudrożne i trójdrożne?

Zbliżenie na tył głośnika samochodowego

Radia są montowane w większości pojazdów, tak by uprzyjemnić czas spędzony za kierownicą, zwłaszcza przy dłuższych trasach. Standardowe zestawy oferują jednak dość niską jakość dźwięku oraz niewiele funkcji. Zwykle sprowadza się to do możliwości odtwarzania muzyki z płyt CD/DVD oraz nośników USB. Niektóre urządzenia zapewniają dodatkowo łączność Bluetooth. Najważniejsze jest jednak to, że tradycyjne radio samochodowe nie jest w stanie zagwarantować satysfakcjonującej jakości dźwięku. Można to jednak zmienić, instalując pełnoprawny system Car Audio.

Bardzo popularne jest montowanie dodatkowych głośników. Na rynku znajdziemy ich naprawdę wiele, przy czym należy pamiętać, że oferują różne możliwości. Ciekawym wyborem są konfiguracje dwudrożne oraz trójdrożne. Każde z tych rozwiązań ma wady i zalety, więc należy dobrać sprzęt dostosowany do osobistych preferencji. Pierwsza opcja charakteryzuje się dwoma oddzielnymi, mniejszymi głośnikami, gdzie jeden odpowiada za wysokie, a drugi za niskie tony. W ten sposób urządzenie dostarcza znacznie lepszy dźwięk niż tradycyjne konfiguracje. Możemy oszczędzić na subwooferze, którego nie musimy kupować.

Trójdrożne modele są zbudowane z aż 3 oddzielnych głośników. Tutaj spektrum dźwięku także jest rozkładane na równe części. Odtwarzane są oddzielnie tony niskie, wysokie oraz średnie. Możemy spodziewać się sporego wzrostu jakości dźwięku, ponieważ będzie on znacznie lepiej odwzorowany. Takie rozwiązanie wiąże się jednak oczywiście z wyższym kosztem.

  • 319 zł
  • 359 zł
  • 529 zł
  • 249 zł
  • 169 zł

Głośniki dwudrożne i trójdrożne – które będą lepszym wyborem?

Zestaw głośników na drzwiach samochodu

Wiele zależy od osobistych wymagań. Warto jednak zwrócić uwagę jedynie na urządzenia od uznanych producentów z dobrymi opiniami. W ten sposób otrzymujemy gwarancję co do jakości sprzętu. Będzie on również lepszy pod względem żywotności. Oczywiście może się to wiązać z wyższą ceną, jednak nie zawsze warto oszczędzać i wybierać najtańsze modele.

Wszystkie rozwiązania mają wady i zalety. Dwudrożny system jest znacznie lepszym wyborem pod względem instalacji. Możemy go bez problemu zamontować samodzielnie, nawet jeżeli nie mamy dużej wiedzy na tematy audio. Oczywiście na korzyść dwudrożnych głośników działa również cena. Są one znacznie tańsze niż bardziej rozbudowane konfiguracje. Mimo wszystko taki system w zupełności spełni nasze oczekiwania co do jakości. Dźwięk będzie czysty, głęboki oraz pełny, jeżeli wybierzemy sprzęt dobrej firmy. Należy jednak pamiętać, by wybrać głośniki kompatybilne z naszym radiem samochodowym, muszą one dodatkowo być takie same, ponieważ inaczej usłyszymy rozbieżność dźwięku.

Konfiguracje trójdrożne również są ciekawym wyborem. Takie rozwiązanie lepiej wybrać, jeżeli zależy nam na możliwie jak najlepszej jakości dźwięku. Odwzorowanie fali akustycznej stoi tutaj na najwyższym poziomie, przez co brzmienie jest pełne i głębokie. Należy jednak pamiętać, że systemy składające się z trzech głośników wiążą się z większym kosztem. Warto zwrócić uwagę na poziom skomplikowania całej instalacji. Jej montaż wymaga pewnej wiedzy na ten temat i bardzo często samodzielnie nie będziemy w stanie tego zrobić. Musimy udać się wtedy do mechanika lub osoby, która zajmuje się stricte systemami Car Audio. Konsultacja na temat doboru urządzeń również może być dobrym pomysłem.

Wybór sprzętu nie jest tak prosty, jak się wydaje. Musimy stwierdzić, czy bardziej zależy nam na możliwie jak najlepszym brzmieniu, czy raczej wystarczy nam satysfakcjonująca jakość dźwięku przy zachowaniu niższej ceny. Kwestia montażu zależy od wybranego systemu oraz samochodu, który posiadamy.

Jakie modele głośników są godne polecenia?

Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań. Najlepsze jednak okażą się urządzenia od znanych firm z dobrymi opiniami. Dobór głośników samochodowych zależy od tego, jakiej jakości dźwięku oczekujemy, oraz budżetu, który możemy przeznaczyć na cały system Car Audio. Znajdziemy rozwiązania w różnych przedziałach cenowych i o satysfakcjonujących parametrach technicznych.

Jeżeli zamierzamy zbudować konfigurację dwudrożną, to ciekawą propozycją jest Hertz DCX 130.3. Otrzymujemy w zestawie 2 głośniki o maksymalnej mocy wyjściowej na poziomie 80 W. Możemy więc spodziewać się stosunkowo głośnego dźwięku. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że firma Hertz zwykle wypuszcza sprzęt grający, który generuje naprawdę wysokiej jakości brzmienie. Średnica jednego głośnika to 13 cm, więc nie jest zbyt duży, możemy jednak wybrać inną opcję pod względem rozmiaru, ponieważ producent oferuje ich kilka. Cena tego zestawu to 170 złotych. Jeżeli jednak potrzebujemy mocniejszej konfiguracji, to warto zwrócić uwagę na Alpine SXE-1725S. Tutaj otrzymujemy głośniki o maksymalnej mocy wyjściowej na poziomie 220 W. Należy jednak zauważyć, że średnica wynosi tutaj aż 16,5 cm. Jest więc to większy model niż poprzedni. Pod względem ceny tutaj również przyjdzie nam zapłacić 170 złotych.

Bardziej wymagający użytkownicy docenią możliwości Alpine SXE-2035S lub Pioneer TS-A1670F. Są to konfiguracje trójdrożne. Należy jednak pamiętać, że mimo niesamowitej jakości dźwięku musimy tu również zapłacić znacznie więcej. Koszt tych rozwiązań to około 300 złotych. Przy niższym budżecie warto również sprawdzić Pioneer TS-G1030F, ponieważ jest to jeden z najtańszych na rynku markowych modeli trójdrożnych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link