Głośniki komputerowe z subwooferem czy bez?

Autor: Joanna

Dobre głośniki komputerowe są niezbędne, by w pełni cieszyć się ulubioną muzyką, filmem czy grą. A co z subwooferem? Czy dodatkowy głośnik do niskich tonów zawsze jest potrzebny? Podpowiadamy, kiedy warto sięgnąć po zestaw 2.0, a kiedy lepiej zdecydować się na głośniki z subwooferem.

Głośniki z subwooferem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. do czego służy subwoofer
 2. kiedy kupić głośniki komputerowe bez subwoofera
 3. kiedy wybrać zestaw głośników z subwooferem

Co to jest subwoofer i do czego służy?

Zestaw głośników do komputeraJeśli rozglądasz się za dobrymi głośnikami do komputera, możesz wybrać między zestawem 2.0, 2.1 i 5.1. Co oznaczają te liczby i czym się od siebie różnią? Pierwsza cyfra reprezentuje liczbę głośników satelitarnych. W tradycyjnym zestawie stereo znajdziesz 2 głośniki – lewy i prawy. Z kolei systemy oferujące jakość dźwięku przestrzennego (surround) są wyposażone aż w 5 głośników satelitarnych. Druga cyfra oznacza liczbę głośników niskotonowych, czyli inaczej subwooferów. Dlatego zestawy stereo bez subwoofera określa się jako głośniki 2.0, a te wyposażone w głośnik do niskich tonów to zestawy 2.1 i 5.1.

Do czego służy subwoofer? Ta dodatkowa „skrzynka” w zestawie stereo jest odpowiedzialna za generowanie głębokiego, wyraźnego basu. Od pozostałych głośników subwoofer różni się pasmem przenoszenia o częstotliwościach, które pozwalają przede wszystkim na efektowne podbicie niskich tonów.

WARTO WIEDZIEĆ

Głośniki niskotonowe dzielą się na aktywne i pasywne. Co to oznacza? Te pierwsze są wyposażone we własny wzmacniacz, dzięki czemu można z nich korzystać bez dodatkowych wydatków. Z kolei subwoofery pasywne wymagają podłączenia zewnętrznego wzmacniacza.

 • 249 zł
 • 269 zł
 • 199,99 zł
 • 169,99 zł
 • 289 zł

Kiedy kupić zestaw głośników do komputera 2.0?

Zastanawiasz się, czy kupując głośniki do komputera, zdecydować się na zestaw 2.0, czy taki z subwooferem? Wybór zależy od przeznaczenia tego sprzętu, a także Twojego budżetu i… ilości miejsca na sprzęt. Warto pamiętać, że subwoofer to dodatkowe urządzenie o sporych gabarytach – dlatego głośniki komputerowe 2.0 to najlepsze rozwiązanie do małego pomieszczenia. W takim wypadku z łatwością znajdziesz modele, które pomimo niewielkich rozmiarów oferują dobrej jakości dźwięk – np. Razer Nommo 2.0 Chroma.

Logitech Z533Kiedy jeszcze warto zdecydować się na zestaw głośników 2.0? Sprawdzą się one do codziennej pracy na komputerze, jako alternatywa dla zbyt cichych głośniczków wbudowanych w monitor albo laptopa. Jeśli do słuchania muzyki używasz ulubionych słuchawek, zestaw bez subwoofera okaże się wystarczający np. podczas oglądania filmików na YouTube czy prowadzenia wideorozmów.

Głośniki z subwooferem – kiedy warto wybrać zestaw 2.1?

Do jakich zastosowań sprawdzą się więc głośniki z subwooferem? W dobry zestaw 2.1 warto zainwestować:

 • do słuchania muzyki – dzięki dobrym głośnikom stereo z subwooferem, np. Logitech Z333, dźwięk jest donośny i bardziej wyraźny. Niezależnie od odtwarzanego gatunku muzyki, zestaw 2.1 sprawi, że usłyszysz precyzyjnie wszystkie tony – od głębokiego basu, po czyste soprany;
 • do oglądania filmów – najczęstszym przeznaczeniem zestawów audio z subwooferem jest kino domowe. Jeśli jednak do tego celu korzystasz z laptopa lub PC, nie oznacza to, że musisz rezygnować z idealnego dźwięku – wystarczy, że wyposażysz się w dobre głośniki komputerowe, np. Logitech Z213;
 • do gamingu – wielu graczy nie rozpoczyna rozgrywki bez solidnych, nausznych słuchawek, dzięki którym mogą usłyszeć każdy szmer przeciwnika. Tę samą funkcję spełni zestaw głośników 2.1 stworzony z myślą o potrzebach gamerów, np. Genesis Helium 600.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Czym różnią się głośniki gamingowe od standardowych.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link