Głośnik dwudrożny – idealna opcja do każdego auta

Autor: Mariusz

Dobre głośniki samochodowe są dla wielu osób ważnym elementem, wpływającym na komfort podróżowania. Na rynku nie brakuje porządnych tego typu urządzeń, a wybór konkretnego głośnika jest sprawą indywidualną każdego właściciela auta. Raczej trudno wyobrazić sobie dłuższą podróż bez możliwości słuchania ulubionych utworów muzycznych. Co więcej, wydobywający się szum z niskiej jakości głośników może rozpraszać kierowcę w czasie jazdy. Jedną z opcji na uzyskanie dobrej jakości dźwięku są głośniki dwudrożne. Sprawdźmy, co to za urządzenia i co warto o nich wiedzieć.

Głośnik samochodowy obok wewnetrznej klamki auta.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są rodzaje głośników samochodowych
  2. czym charakteryzują się głośniki dwudrożne i jak je podłączyć
  3. które głośniki dwudrożne warto kupić

Podział głośników samochodowych

Wnętrze auta, w którym sa m.in głośniki dwudrożne.

Gdy jedziemy samochodem, szczególnie w dalsze trasy, często dopada nas monotonia i znużenie, co może mieć negatywny wpływ na naszą koncentrację. W takiej sytuacji przyjemność, jaką niewątpliwie jest prowadzenie auta, staje się przykrym obowiązkiem. Aby urozmaicić sobie podróż, przeważnie korzystamy z radioodtwarzacza znajdującego się w kokpicie naszego auta. To dzięki słuchaniu utworów naszych ulubionych wykonawców czas jazdy autem płynie nam dużo szybciej i spokojniej.

Niestety, nierzadko zdarza się sytuacja, kiedy dźwięk, który słychać z radia samochodowego jest dużo niższej jakości niż np. ten płynący z domowych głośników czy słuchawek. Dzieje się tak, ponieważ w większości przypadków radioodtwarzacze i cały osprzęt audio znajdujący się w naszym aucie są dość niskiej jakości. Takie produkty w żaden sposób nie spełniają naszych oczekiwań i nie pozwalają odtwarzać dźwięków choćby w przyzwoitej jakości. Wielu kierowców decyduje się więc na wymianę całego systemu audio, co często wiąże się z niemałymi wydatkami. Ponadto większość z nas nie jest wybitnymi znawcami zagadnień akustycznych i nie orientuje się w parametrach, dlatego też wybór odpowiedniego sprzętu staje się nie lada wyzwaniem. Warto nadmienić, że jakość dźwięków w dużej mierze zależeć będzie od głośników, a ich klasycznych podziałem będzie ten na dwudrożne i trójdrożne. To, na który typ się zdecydujemy, zależy od wielu kwestii, a każdy wybór będzie miał zarówno swoje plusy, jak i minusy.

  • 139,99 zł
  • 179,99 zł
  • 1 149 zł
  • 359 zł
  • 249 zł

Głośnik dwudrożny – co to za urządzenie?

Dwa głośniki samochodowe na czarnym tle.

Dwudrożność głośnika to nic innego, jak odpowiedni parametr konkretnego modelu tego urządzenia. Warto więc wskazać, jakie konsekwencje będzie miał dla nas taki wybór i jakie zalety wiązać się będą z instalacją tego typu głośnika. Ilość dróg to liczba głośników przetwarzających jedno i to samo akustyczne pasmo. Efektem takiego działania jest podniesienie jakości dźwięku, który wydobywa się z głośnika. Dwudrożne głośniki charakteryzują się tym, że jeden głośnik jest odpowiedzialny za połowę częstotliwości, a zadanie drugiego to odpowiadanie za sygnał dźwiękowy dochodzący z drugiej połowy częstotliwości. W efekcie możemy uzyskać dużo lepszą jakość dźwięku oraz pełnię sygnału, co znacząco wpływa na lepszą słyszalność każdego rodzaju muzyki puszczanej z radioodtwarzacza. Atutem tego rozwiązania jest prostota. Jest ono na tyle skuteczne, iż stało się jednym z najczęściej wykorzystywanych systemów audio instalacyjnych w autach.

Podłączenie głośnika dwudrożnego w naszym samochodzie będzie wymagało od nas znajomości zagadnień technicznych i użycia ich w praktyce. Na pewno będziemy zmuszeni do zdemontowania niektórych elementów drzwi, tak aby dostać się do fabrycznie zamontowanych głośników. Jeśli ktoś nie ma wprawy w tego typu działaniach, może sprawić mu to trudność. Następnie można przejść do wymontowania starych głośników. W większości samochodów montowane były one za pomocą śrub. Problemem przy instalacji głośników dwudrożnych może być także montaż samej zwrotnicy. To tylko nieliczne etapy podłączania tego typu głośników. Cały proces jest dość skomplikowany i warto rozważyć powierzenie go profesjonaliście.

Na jakie modele głośników dwudrożnych zwrócić uwagę?

Jednym z polecanych modeli głośników dwudrożnych jest Kenwood KFC-S1056. To typ okrągłego głośnika samochodowego w budżetowej cenie. Średnica głośnika wynosi 10 cm, a maksymalna moc wyjściowa jest na poziomie 220 W. Dobrym wyborem będzie też model Hertz DCX 570.3 w rozmiarze 5x7 cali. Urządzenie posiada eliptyczny kształt i sprawdzi się praktycznie w każdym typie auta. Jeśli szukamy odpowiednich głośników dwudrożnych, to właściwym zakupem okaże się również Kenwood KFC-S1066 o paśmie przenoszenia 50 Hz – 22 kHz i mocy znamionowej wynoszącej 21 W. Na liście polecanych głośników nie może zabraknąć także modeli takich, jak Hertz DCX 460.3 w kształcie elipsy i Alpine SPG-13CS, którego moc wyjściowa wynosi 250 W, a pasmo przenoszenia jest na poziomie 65 Hz – 20 kHz.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link