Rodzaje filtrów do zdjęć – do czego służą? Jakie wybrać?

Autor: Ola

Filtry do zdjęć w wielu przypadkach stanowią podstawowy element wyposażenia fotografa, pozwalający uzyskać zachwycający efekt wizualny zdjęcia. Ich stosowanie daje możliwość dowolnego dostrojenia barwy danego krajobrazu czy ujęcia. Każdy z rodzajów odznacza się innymi zaletami.

Mężczyzna trzymający w dłoni filtr fotograficzny

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. do czego służą filtry fotograficzne
  2. czym charakteryzują się polaryzacyjne filtry
  3. do czego służą inne rodzaje filtrów

Istota stosowania filtrów do zdjęć

Trzy filtry fotograficzne i aparat

Nawet najpiękniejszy fotografowany krajobraz czy inna sceneria nie dadzą efektu w postaci zachwycającego zdjęcia, jeśli fotograf nie weźmie pod uwagę kilku istotnych czynników. Do wykonania idealnego zdjęcia niezbędne jest, rzecz jasna, posiadanie odpowiedniego sprzętu i innych gadżetów, które dodadzą mu jakości, głębi czy kontrastu. Większość nowoczesnych aparatów czy smartfonów wyposażonych jest w szereg opcji, które mogą je zastępować.

Choć najwięcej dyskusji w dziedzinie fotografii dotyczy kwestii stricte sprzętowych (jaki wybrać aparat czy obiektyw), niektórzy zbyt mało uwagi poświęcają tak ważnemu gadżetowi, jakim jest filtr fotograficzny. Jego użycie dosłownie potrafi czynić cuda, zaś wpływ na finalne zdjęcie niekiedy bywa nieoceniony. Aby jednak uzyskać z niego możliwie jak najlepszy efekt, niezbędny jest wybór odpowiedniego rodzaju, dedykowanego pod konkretny rodzaj wykonywanych ujęć.

Polaryzacyjne filtry do zdjęć

Ich specyfika najlepiej sprawdza się w przypadku fotografowania krajobrazów i scenerii w otwartej przestrzeni. Specjalna konstrukcja i unikatowe barwy sprawiają, że zwiększeniu ulega kontrast pomiędzy niebem i obejmowanym widokiem, wyraźnie podkreślając przy tym kształt i kontury chmur. Dodatkowo polaryzacyjne filtry do zdjęć znacząco wpływają na nasycenie kolorów i uzyskanie jeszcze głębszej barwy błękitu nieba. Ich specyfika daje na tyle wyraźne efekty, że niemożliwe byłoby ich uzyskanie przy pomocy programów do obróbki zdjęć.

Polaryzacyjny filtr fotograficzny bez wątpienia jest jednym z podstawowych akcesoriów, jakie powinien posiadać każdy profesjonalny fotograf. Zasada jego działania zakłada przepuszczanie przez filtr tylko takich promieni, które kierują się w wybranym kierunku w polaryzacji liniowej. W przypadku nieba pochłania on rozproszone w atmosferze światło, zaś fotografując naturę (np. rośliny czy tkaniny), wpływa na zwiększenie nasycenia barw powierzchni, posiłkując się przy tym promieniami podczas słonecznego dnia.

Pełną skuteczność polaryzacyjnego filtra do zdjęć można uzyskać po ustawieniu kąta 90 stopni w stosunku do kierunku, z którego pada światło. Średni kąt polaryzacji promieni słonecznych zmienia się wraz z kierunkiem ich padania, dlatego też niejednorodna barwa nieba może być zwiększona lub zmniejszona przy użyciu filtra.

  • 148,99 zł
  • 79,99 zł
  • 138,99 zł
  • 199,99 zł
  • 139,99 zł

Filtr UV

Mężczyzna trzymający filtr na tle morza

Pomimo wielu zalet polaryzacyjnego filtra do zdjęć, zdecydowanie najpopularniejszym wśród fotografów jest filtr UV. Nic w tym dziwnego, mając na uwadze skalę jego zastosowań. W praktyce pomaga on chronić obiektyw przed kurzem, zabrudzeniami czy pyłkami, stanowiąc w ten sposób najtańszą, a jednocześnie najskuteczniejszą metodę zabezpieczenia go przed niekorzystnymi czynnikami. Poza kilkoma wyjątkami nie ma on żadnego wpływu na ekspozycję zdjęcia, przyjmując całkowicie neutralną kolorystykę.

Szare filtry na zdjęcia

W przypadku fotografii zarówno czarno-białej, jak i kolorowej doskonale sprawdzają się również tzw. neutral density (”bez wpływu na kolor”), czyli filtry o szarej barwie. Ich podstawowym zadaniem jest redukowanie światła wpadającego przez obiektyw, dzięki czemu zapobiegają prześwietlaniu się jaśniejszych partii zdjęcia. Dodatkowo pozwalają na uzyskanie mniejszej głębi ostrości poprzez zastosowanie szerszej przysłony. Zasadniczo dzielą się na dwie grupy:

  • umiarkowanie gęste (ND2, ND4, ND8) – dedykowane do wykonywania zdjęć w warunkach dobrego oświetlenia, gdzie fotograf nie może sobie pozwolić na pełne otwarcie przysłony;
  • bardzo gęste (ND400, ND500, ND1000) – pozwalają stosować długi czas ekspozycji podczas słonecznego, jasnego dnia.

Połówkowe filtry do zdjęć

Zasadniczą cechą tych filtrów fotograficznych jest stopniowo przechodzenie z przezroczystości do określonego koloru. Ich zastosowanie jest uzależnione od barwy filtra: szare pomagają ograniczyć ilość wpadającego światła, natomiast inne służą zmianie zabarwienia w części kadru. Najczęściej stosowane są w przypadku fotografii krajobrazów.

Specyfika działania połówkowego filtra do zdjęć z szarym zabarwieniem najlepiej uwidacznia się w przypadku zdjęcia, na którym w górnej partii widoczne jest niebo, zaś w dolnej ciemny las. W takim przypadku filtr powinien być ustawiony na górną część fotografii, przez co przejście pomiędzy bezbarwnym i zaciemnionym fragmentem jest płynne (inaczej gradacyjne). W porównaniu z obróbką przy pomocy programów komputerowych pozwala on uzyskać zdecydowanie bardziej naturalne efekty, podobnie jak inne barwy filtrów połówkowych.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link