Data publikacji: 14 stycznia 2020
Autor: Karolina
ARTYKUŁ - PORADNIK

Co warto wiedzieć o dyktafonie przed zakupem?

Poleć znajomemu Drukuj

Dyktafon odnajduje zastosowanie w wielu branżach. Najchętniej sięgają jednak po niego dziennikarze i reportażyści, a w następnej kolejności pisarze i wynalazcy. Dzięki niemu możliwe jest szybkie zapisanie wywiadów, pomysłów oraz myśli, by w każdej chwili móc do nich wrócić i ponownie odsłuchać. Tę opcję doceniają zwłaszcza bardzo zapracowane osoby. Jaki dyktafon warto kupić? Jakie cechy powinno posiadać najnowocześniejsze urządzenie?

jaki dyktafon cyfrowy kupić

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym powinien charakteryzować się dobry dyktafon
 2. jaki model warto wybrać

Czym powinien charakteryzować się dobry dyktafon?

dyktafon do nagrywania

Podobnie jak inne urządzenia elektroniczne, dyktafony cyfrowe z biegiem lat oferują coraz więcej funkcji. Nie oznacza to jednak, że starsze modele przestały być dzisiaj użyteczne. Porównajmy ze sobą dwa najpopularniejsze rodzaje dyktafonów.

 • Dyktafon na baterie – standardowy model, który słynie z niezawodności, a dzięki stosunkowo niskiej cenie dostępny jest dla szerokiego grona konsumentów. Baterie zawsze możemy zastąpić akumulatorkami, dzięki czemu zyskujemy nie tylko oszczędność, ale także zapewniamy sobie dłuższą pracę na jednym ładowaniu. Co więcej, w razie wyczerpania się baterii, w błyskawiczny sposób możemy je wymienić i ponownie uruchomić nagrywanie.
 • Dyktafon akumulatorowy – ładuje się go jak telefon komórkowy - prądem z gniazdka lub za pomocą powerbanku. Niestety w przypadku rozładowania się akumulator należy jak najszybciej wymienić lub podłączyć do źródła zasilania. Jest nieco droższy od dyktafonu na baterie, co bezpośrednio wpływa na popularność i dostępność jego modeli.

Dziś możemy przebierać w funkcjach, jakie powinny charakteryzować dobry dyktafon. Cena będzie oczywiście zależna od stopnia zaawansowania sprzętu, jednak szeroki wybór modeli sprawia, że każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie. Przy wyborze dyktafonu powinniśmy zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • Rodzaj mikrofonu – dyktafon może nagrywać dźwięk zarówno monofoniczny, jak i stereofoniczny. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości nagrań lub zamierzamy odtwarzać je w większym gronie, wybierzmy mikrofon zbierający dźwięk stereo.
 • Format zapisu – w dyktafonach cyfrowych bardzo ważny jest format zapisu pliku audio. Jego rodzaj determinuje jakość nagrania:
  • MP3 – najpopularniejszy format odtwarzany na większości sprzętach czy urządzeniach cyfrowych, średniej jakości,
  • PCM (WAV) – format audio gwarantujący najwyższą jakość nagrania bez kompresji,
  • WMA – uniwersalny format przeznaczony do długich nagrań kosztem niższej jakości.
 • Nośnik zapisu – dyktafon może nagrywać dźwięk na pamięć wewnętrzną lub kartę pamięci. Jeśli zależy nam na większej niezależności i elastyczności, powinniśmy wybrać model obsługujący zewnętrzne nośniki danych np. karty microSD/SDHC.
 • Zasilanie – baterie czy akumulator? W specyfikacji producenta powinniśmy sprawdzić czas pracy na jednym ładowaniu i porównać go ze średnim czasem wykorzystywania dyktafonu w ciągu dnia.
 • Wyświetlacz – zastosowany w dyktafonie wyświetlacz ułatwia obsługę oraz nawigację po ustawieniach. Dostępne są modele z ekranem LCD, funkcją podświetlenia, a nawet z pełną paletą kolorów.
Proponowane produkty:
Sony ICD-UX570 (czarny) <%– –%>
Olympus VN-541PC <%– –%>
Olympus WS-853 <%– –%>
Olympus LS-P1 <%– –%>
Olympus WS-806 + Voice Lab Kit (1 rok licencji) <%– –%>

Jaki dyktafon wybrać?

Sony ICD-UX560B

Szeroka gama dostępnych modeli sprawia, że wybór dyktafonu dopasowanego do naszych potrzeb nie zawsze jest łatwym zadaniem. Jednym z najchętniej wybieranych jest Sony ICD-PX240. Za niewielką cenę otrzymujemy dyktafon z 4GB pamięci wewnętrznej, możliwością zapisywania nagrań w formacie MP3 oraz duży, czytelny wyświetlacz LCD. Nagrywanie w Sony ICD-PX240 możemy uruchomić głosowo, bez użycia rąk. Na pokładzie znajdziemy także wysokiej jakości filtr górnoprzepustowy eliminujący niskie częstotliwości oraz redukujący poziom hałasu klimatyzatorów, projektorów, wentylatorów czy też podmuchów wiatru. Dzięki temu nagrania są czyste i wyraźne. Nieco bardziej zaawansowanym modelem jest Sony ICD-PX470 umożliwiający nagrywanie stereofoniczne, zapisywanie plików na karcie pamięci oraz rejestrowanie audio w formatach MP3 i PCM (WAV). Philips DVT2000 wyróżnia się natomiast dużym, podświetlanym wyświetlaczem gwarantującym czytelność informacji nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Dyktafon charakteryzuje długi czas pracy na jednym ładowaniu - aż do 38 godzin nagrań. Co więcej, Philips DVT2000 oferuje radio FM oraz czytnik kart pamięci microSD/SDHC.

Philips DVT6510 to z kolei zestawienie kolorowego wyświetlacza zapewniającego przejrzysty widok wszystkich funkcji, opcji nagrywania stereo wraz z redukcją szumów otoczenia oraz aktywacji głosowej, automatycznie uruchamiającej nagrywanie po usłyszeniu pierwszych dźwięków. Philips DVT6510 wyposażony został także w radio FM oraz pilot zdalnego sterowania umożliwiający obsługę dyktafonu z dużej odległości. Wartym uwagi sprzętem jest również Olympus WS-806 + Voice Lab Kit. W zestawie otrzymujemy innowacyjne oprogramowanie, za pomocą którego zmienimy notatki głosowe w tekst. Olympus WS-806 oferuje także dwa tryby pracy: podstawowy oraz zaawansowany.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Pralka ładowana od góry sprawdzi się nawet w bardzo małej łazience. Jej cena zależy głównie od funkcji. 
Zobacz więcej   
 Łazienka z pralką umieszczoną w zabudowie to bardzo modne rozwiązanie. Najpowszechniej ukrywa się ją pod blatem.
Zobacz więcej   
Pochłaniacz zapachów jest niezwykle ważny. Ze względu na szeroki wybór w RTV EURO AGD znajdziemy urządzenie do każdej kuchni. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas