Do czego służy pierścień pośredni? Fotografia makro niskim kosztem

Autor: Sara

Fotografowanie w rozmiarze makro wymaga odpowiedniego sprzętu, by przy dużym przybliżeniu nie pojawiała się strata na jakości danego zdjęcia. Często jednak nie musimy kupować nowego, mocniejszego oraz często niesamowicie drogiego obiektywu. Pierścień pośredni zapewnia większe powiększenie stosunkowo niskim kosztem. Dodatkowo zwiększa on szczegółowość zdjęcia.

2 pierścienie pośrednie na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest pierścień pośredni i do czego służy
  2. jakie są zalety i wady pierścienia pośredniego
  3. jak wybrać pierścień pośredni

Czym jest pierścień pośredni i do czego służy?

Obiektyw i pierścień pośredni na białym tle

Fotografia makro staje się niesamowicie popularna. Chodzi tutaj o robienie zdjęć w bardzo dużym zbliżeniu. Wygląda to obłędnie, jednak wielu fotografów wie, że sprzęt do takich zastosowań jest niesamowicie drogi. Często wiąże się z wydatkiem kilku tysięcy złotych na sam obiektyw do wykonywania zdjęć makro. Przy niższym budżecie nie możemy sobie na to pozwolić, jednak na rynku znajdziemy znacznie tańsze oraz gwarantujące całkiem dobre efekty rozwiązanie.

Pierścień pośredni, bo o nim mowa, to tulejka, do której z jednej strony mocujemy obiektyw, a z drugiej podpinamy ją do aparatu. Jego cena jest znacznie niższa niż pełnoprawnego sprzętu do fotografii makro. Stosuje się go, aby zwiększyć odległość obiektywu od matrycy. W ten sposób uzyskane zdjęcia nawet przy dużym powiększeniu charakteryzują się większą skalą odwzorowania. Małym kosztem i zaledwie jednym akcesorium możemy zmienić tradycyjny aparat w sprzęt do fotografii makro.

Dużą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość łączenia pierścieni pośrednich dla uzyskania jeszcze lepszego efektu. W ten sposób nie tracimy jakości zdjęcia, ponieważ w sprzęcie nie ma żadnych soczewek, a jedynie pusta przestrzeń, lecz mocno zwiększamy powiększenie aparatu. Mimo wszystko pierścienie pośrednie mają też wady.

  • 1 299 zł
  • 198,99 zł
  • 198,99 zł
  • 198,99 zł
  • 249 zł

Jakie są zalety i wady pierścienia pośredniego?

Pierścień pośredni na zbliżeniu na białym tle

Takie rozwiązanie jest znacznie tańsze niż obiektyw do zdjęć makro za kilka tysięcy złotych. Należy więc spodziewać się innego, słabszego efektu. Korzystanie z pierścienia pośredniego wiąże się z kilkoma kompromisami. Same fotografie wykonywane aparatem wyposażonym w takie akcesorium nie odstają jednak zbytnio pod względem jakości, więc wciąż jest to idealne rozwiązanie dla początkujących, którzy nie dysponują zbyt dużym budżetem na sprzęt.

Pierścień pośredni pozwala zwiększyć skalę odwzorowania nawet w wypadku obiektywów makro. Dzięki temu zdjęcia będą dokładniejsze również przy bardzo dużych powiększeniach. Dodatkowo taki sprzęt minimalizuje straty jakości. Nie zawiera żadnych soczewek i szkieł, które przeszkadzałyby na drodze do matrycy. Pierścień pośredni wypełnia pusta przestrzeń. Należy jednak pamiętać, by nie pojawiły się żadne zabrudzenia, ponieważ nawet najmniejsze odbicie światła powoduje zakłócenia na fotografiach. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest również zbliżony efekt, niezależnie od modelu, z którego korzystamy. Budowa w większości wypadków jest niemal taka sama, więc jedyne, na co należy zwrócić uwagę to wytrzymałość oraz kompatybilność z naszym aparatem.

Pierścień pośredni ma pewne wady, przez co profesjonalni fotografowie nie korzystają z niego tak często. Bardzo trudno uzyskać odpowiednią skalę odwzorowania, jeśli używamy teleobiektywu. W przypadku innych sprzętów taka sytuacja nie ma miejsca, jednak warto o tym wiedzieć. Zawsze, jeśli zamierzamy zmienić skalę odwzorowania, musimy zdemontować obiektyw, ponieważ nie wszystkie modele mają możliwość automatycznej regulacji. Robienie zdjęć makro za pomocą pierścienia pośredniego sprawia również, że nie korzystamy z obiektywu zgodnie z zaleceniami producenta. Taki sprzęt ogranicza także możliwości aparatu do małych odległości, jeżeli chcemy to zmienić, konieczny będzie demontaż. Pierścień pośredni redukuje ilość światła, które dociera do matrycy. Powoduje to, że zdjęcia są ciemniejsze i musimy kontrować ten efekt zwiększeniem przysłony lub późniejszą obróbką. Bardzo ciężko korzystać z takiego rozwiązania przy obiektywie zmiennoogniskowym. Nie możemy w prosty sposób przewidzieć efektu.

Jak wybrać pierścień pośredni?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które stosuje się do różnych obiektywów. Wszystko zależy od sprzętu, ponieważ pierścień musi pasować zarówno do aparatu, jak i do reszty akcesoriów. Warto zwrócić uwagę głównie na markowe produkty od uznanych producentów. Dobre opinie użytkowników gwarantują satysfakcjonującą jakość oraz dłuższą żywotność urządzenia. Jaki pierścień pośredni warto zatem wybrać?

Najpopularniejsze urządzenia są konstruowane w postaci tradycyjnych adapterów. Wiele modeli pozwala także bez problemu połączyć sprzęt ze statywem. Dla przykładu Commlite Adapter bagnetowy CM-EF-EOS R oraz Commlite mocowanie Canon EOS M to najtańsze pierścienie pośrednie dostępne na rynku. Przyjdzie nam zapłacić za nie mniej niż 300 złotych. Sprawdzą się natomiast idealnie do zdjęć makro, ponieważ nie zawierają żadnej dodatkowej optyki wewnątrz. Wypełnia je pusta przestrzeń. Ciekawą propozycją jest również Commlite adapter bagnetowy CANON EF / SONY E. Tutaj koszt to jednak aż 720 złotych. Bardzo istotny jest dobór pierścienia do naszego aparatu, tak by możliwe było jego zamontowanie. Wiele więc zależy od osobistych wymagań. Na rynku znajdziemy również rozwiązania, takie jak Kenko DG EXTENSION TUBE SET C-AF-S, czyli zestaw adapterów, dzięki któremu jesteśmy w stanie dokładniej dostosować zdjęcia makro.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link