Data publikacji: 7 kwietnia 2020
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jaki adapter do laptopa warto wybrać?

Poleć znajomemu Drukuj

Adapter jest niezbędnym urządzeniem do prawidłowego funkcjonowania laptopa. Niestety poprzez ciągłą eksploatację, częste przenoszenie z miejsca na miejsce jest narażony na szybkie zużycie i usterki. Co warto wiedzieć o zasilaczach i czym kierować się przy wyborze nowego modelu?

Dłoń mężczyzna podłączająca ładowarkę do laptopa.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czy warto wybrać adapter dedykowany lub uniwersalny
  2. jakie są najczęstsze przyczyny awarii zasilacza
  3. jak można zadbać o adapter i jaki model warto wybrać

Uniwersalny czy dedykowany zasilacz do laptopa?

Leżący na stoliku laptop z ładowarką.

Zasilacz dostarczający do laptopa prąd z sieci jest niezbędny w codziennej pracy. Warto zastanowić się, jaki model adaptera będzie odpowiedni do naszego laptopa. Pomogą w tym poniższe wskazówki.

Aby wybór okazał się trafny, przegląd zasilaczy musimy zacząć od sprawdzenia oznaczeń na starym modelu. W ten sposób szybko znajdziemy podobne urządzenie o takich samych lub zbliżonych parametrach. W dalszej części musimy sprawdzić, czy zasilacz jest kompatybilny z laptopem. Przede wszystkim musi mieć wystarczającą moc oraz napięcie. Uniwersalna ładowarka do laptopa powinna mieć wystarczającej długości przewód oraz odpowiednią, pasującą do kontaktu, wtyczkę. Z reguły laptopy nie mają jednolitych gniazd, stąd niektóre zasilacze mogą po prostu nie pasować do naszego modelu.

Dokonując zakupu adaptera, możemy rozważyć, czy chcemy kupić zasilacz uniwersalny do laptopa, czy może oryginalny. Oba rozwiązania mogą być dobre, jednak jeśli laptop jest stosunkowo nowy, objęty jeszcze okresem gwarancyjnym, to lepiej postawić na oryginalny adapter. Zasilacz uniwersalny, szczególnie od mało znanego producenta, może być powodem uszkodzenia komputera. Lepiej postawić na produkt renomowanej firmy, często nieco droższy, ale bezpieczniejszy w użytkowaniu. Tanie ładowarki mają często inną moc lub napięcie.

Proponowane produkty:
Innergie PowerGear 90 ADP-90RD AAGRA <%– –%>
Green Cell Pro AD28P - Acer <%– –%>
Green Cell Pro AD32P - Lenovo <%– –%>
Green Cell Pro AD51P - Toshiba <%– –%>
Green Cell Pro AD39AP - Lenovo <%– –%>

Adapter do laptopa – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Laptop na stoliku, obok ładowarka ze zwiniętym kablem.

Przede wszystkim, zanim kupimy odpowiedni sprzęt, musimy sprawdzić, czy będzie kompatybilny z naszym modelem. Jeśli zdecydujemy się na oryginalny produkt, wówczas mamy pewność, że będzie pasował do laptopa. Możemy także korzystać z adapterów uniwersalnych.

O uszkodzenie zasilacza nie jest trudno, zazwyczaj nie dbamy o niego aż w takim stopniu, jak o laptopa. Do najczęstszych usterek należy m.in. przecięcie lub przerwanie kabla. Równie często może zdarzyć się zerwanie wtyczki. Osoby często podróżujące, żyjące w ciągłym biegu, niekiedy po prostu gubią ładowarki.

Gdy jesteśmy zmuszeni kupić ładowarkę do laptopa, powinnyśmy zacząć od sprawdzenia napięcia i natężenia zasilacza. Napięcie jest podawane w woltach i oznaczone symbolem V. Aby zasilacz był kompatybilny z naszym notebookiem, wartość ta na zasilaczu i laptopie musi być taka sama. Natężenie prądu jest natomiast mierzone w amperach i oznaczone symbolem A. Informuje nas, jakim maksymalnym prądem możemy obciążyć zasilacz. Natężenie nie może być mniejsze niż to sugerowane na laptopie. Jeśli będzie zbyt małe, niektóre części laptopa nie otrzymają dostatecznej ilości prądu, co spowoduje, że ulegną uszkodzeniu. Natężenie może być natomiast większe.

Istotnym parametrem wyboru ładowarki do laptopa jest jej moc podawana w watach. To nic innego, jak iloczyn natężenia i napięcia prądu. W przypadku mocy obowiązuje podobna zasada, jak przy natężeniu, może być większa, ale nie może być mniejsza.

Dobierając zasilacz do laptopa, trzeba także zwrócić uwagę na jakość wtyku. Rynek sprzętu elektronicznego oferuje różne końcówki, dopasowane do konkretnych laptopów.

Jaki adapter do laptopa wybrać i jak o niego dbać?

Są sposoby, aby odpowiednio zadbać o adapter do laptopa i wydłużyć jego żywotność. Większą uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na kabel, bo to od niego zaczynają się w głównej mierze awarie. W trakcie użytkowania nie powinien być podkręcany ani zbyt mocno naciągnięty. Trzeba również pamiętać, w jakiej kolejności podłączać laptop do sieci. Najpierw musimy połączyć kabel z gniazdka zasilającego z zasilaczem, później podłączamy kabel do sieci elektrycznej, a na końcu wpinamy wtyczkę zasilającą do laptopa.

Przydatną rzeczą jest samochodowy zasilacz do laptopa, szczególnie jeśli dużo podróżujemy. Wybór jest podobny jak w przypadku klasycznych zasilaczy. Dobrym sposobem jest także zasilanie laptopa przez USB. Na rynku znajdziemy kilka sprawdzonych urządzeń tego typu, m.in.: Natec TORPEDO UNI-90 90W, Green Cell Pro AD25P – Asus, Tracer Prime Energy 70, Tracer Prime Energy Dell czy Tracer Prime Energy Asus.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 W jaki sposób dobrać moc grzejnika do pomieszczenia? Sprawdź, co robić, aby ogrzewanie było najefektywniejsze.
Zobacz więcej   
 Choć można kupić projektor do 1000 zł, sprzęt ten ze względu na niskie parametry nie da dobrych efektów oglądania.
Zobacz więcej   
 Projektor 4K pozwala na wyświetlanie obrazów w standardzie Ultra High Definition. Sprawdź, jaki model warto wybrać?
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

ZAKUPY PRZEZ TELEFON

  • Konsultant pomoże w realizacji zakupów tylko przez telefon

855 855 855
Czynne do 21:00

Koszt połączenia według taryfy lokalnej Twojego operatora

połączenie interaktywne

  • Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich. Wspólnie będziecie mogli umieszczać produkty w koszyku.
  • Doradca pomoże w wyborze produktu
  • Opowie o najnowszych promocjach
  • Przygotuje zamówienie/rezerwację dla Ciebie, jeżeli zechcesz
  • W każdej chwili będziesz mógł/a zakończyć połączenie z doradcą
SZCZEGÓŁY

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów