Data publikacji: 30 lipca 2013
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI

Jak dbać o lodówkę?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Każdy sprzęt AGD wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki niej, sprzęty te zostaną utrzymane w jak najlepszym porządku. Dziś przyjrzymy się bliżej pielęgnacji lodówki - poniżej przedstawimy 7 najważniejszych kroków, które zapewnią jej sprawność przez długie lata, a przechowywanej żywności jak najlepsze warunki.


Odpowiednia pielęgnacja lodówki to nie tylko jej prawidłowe funkcjonowanie, ale także zachowanie świeżości żywności na dłużej. Warto zatem poświęcić jej kilka chwil, które skutkuje wyższą efektywnością i funkcjonalnością.

1. Odpowiednia liczba produktów w lodówce i ich ułożenie


Po pierwsze, w lodówce nie należy umieszczać zbyt dużej liczby produktów jednocześnie, gdyż zapobiega to swobodnemu przepływowi powietrza. Dobre rozlokowanie produktów w odpowiedniej ilości (artykuł tutaj) nie tylko pozwoli na zachowanie ich świeżości na dłużej, ale też zmniejszy ryzyko ich zepsucia, a tym samym zatrucia naszego organizmu.
 

2. Prawidłowe przetrzymywanie żywności


W przypadku przechowywania żywności, oprócz tego, jak ją ulokować, ważne jest również jej odpowiednie zapakowanie. Produkty spożywcze należy wkładać do pojemników lub owijać w folię (ewentualnie pergamin). Dodatkowo, zapewnia to nieprzenikanie zapachów z jednego produktu na drugi. W kwestii owoców należy pamiętać, by po ich umyciu dokładnie je osuszyć, a dopiero następnie włożyć do lodówki. Ważne jest również, by w lodówce nie umieszczać nic ciepłego. Poczekajmy, aż potrawa wystygnie - gorące posiłki sprzyjają tworzeniu wilgotnego środowiska, w których dochodzi do rozwoju grzybów.
 

3. Rozmrażanie


Istotną kwestią w pielęgnacji lodówki jest jej rozmrażanie. Już 5 mm warstwa lodu w zamrażalniku oznacza o 10% większe zużycie energii. Rozmrażanie lodówki powinno odbywać się przynajmniej raz w miesiącu. Znacznie prościej jest rozmrażać lodówkę zimą, gdy za oknem panują ujemne temperatury i żywność można położyć na balkonie. Latem mogą być z tym większe kłopoty. Obecnie jednak wiele lodówek wyposażonych jest w system No frost, który zapobiega osadzaniu się szronu na ściankach lodówki, a tym samym tworzeniu się na nich lodu. Sprawia to, że okresowe rozmrażanie lodówki będziemy mogli wykreślić z listy pielęgnacji.

Lodówka Samsung RB29FSRNDSA z systemem No frost

4. Czyszczenie lodówki


Wraz z rozmrażaniem lodówki często przychodzi jej czyszczenie. W tym celu należy wszystko z niej wyjąć i włożyć do przenośnych lodówek, miski z zimną wodą, miski z lodem lub na balkon (w okresie zimowym). Wyjmowane półki myjemy płynem do naczyń (pod kranem lub pod prysznicem). Następnie należy pozostawić je do wyschnięcia. Z kolei wnętrze lodówki można umyć roztworem ciepłej wody z octem. Połączenie to dobrze poradzi sobie z usuwaniem bakterii. Aby pozbyć się pozostawionego zapachu, należy drugi raz przemyć lodówkę wodą. Kolejno osuszamy lodówkę (suchą szmatką lub papierowymi ręcznikami), wkładamy półki i produkty spożywcze.
 

5. Prawidłowa temperatura


W lodówce zawsze powinna panować odpowiednia temperatura. Latem powinno być nastawione mocniejsze chłodzenie, zaś zimą słabsze. Średnia temperatura w chłodziarce to 5 ºC, a w zamrażarce -18 ºC. Pamiętajmy, że wyższa temperatura powoduje psucie produktów. Utrzymujmy ją zatem na prawidłowym poziomie.6. Szczelność lodówki


Szczelność lodówki gwarantuje prawidłową izolację. Zapobiega ona przedostaniu się ciepłego powietrza do wnętrza lodówki, które powoduje wzrost temperatury w lodówce i wymusza dodatkową pracę agregatów. W celu sprawdzenia stanu uszczelek, należy włożyć kartkę papieru między uszczelkę a krawędź lodówki i przymknąć drzwi. Jeśli kartka wyleci lub można ja swobodnie poruszać, uszczelka wymaga wymiany. Zamawiając nową w serwisie wystarczy podać model oraz typ lodówki.
 

7. Otwór odpływowy


Ostatnim punktem dbania o lodówkę jest doglądanie otworu odpływowego i jego udrażnianie. Najczęściej znajduje się on na tylnej ścianie chłodziarki. Zapchany zapobiega swobodnemu ulotowi skraplanej wilgoci powodując zbieranie się wody w chłodziarce. Może być przy tym przyczyną przykrego zapachu nawet w świeżo umytej lodówce.

Proponowane Towary:

Samsung RB29FSRNDSA
Samsung RB37J5925SS
Samsung Chef Collection RB41J7839S4
Samsung RB29FERNCSS
Samsung RB31FERNCSA
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
3 3
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

For Honor - ad mortem, inimicus!

For Honor to dynamiczna rozrywka, oferująca niezapomniane i wymagające starcia podczas wielkich bitew, jak i pojedynków jeden na jeden. Jedna z niewielu, która daje tak wielką satysfakcję z walki bronią białą - Paweł recenzuje grę For Honor.
Zobacz więcej   

Projektor czy telewizor dla gracza - który sprzęt wybrać?

Doświadczeni gracze poszukują rozwiązań, które jeszcze bardziej umilą im granie. Na szczególną uwagę zasługują telewizory i projektory, które są w stanie zapewnić obraz w wysokiej rozdzielczości, dzięki któremu każdy szczegół będzie widoczny. Zobacz, który sprzęt wybrać. 
Zobacz więcej   

Fotel dla gracza - w trosce o zdrowie i komfort przyszłych mistrzów e-sportu

Dobre wyniki w ulubionej grze to wiele godzin spędzonych na rozgrywce, a jak wiadomo to trening czyni mistrza. Warto więc zadbać o swoje zdrowie i wybrać odpowiedni fotel dla gracza. Poznaj nasze porady dotyczące wyboru fotela gamingowego.
Zobacz więcej   

Znajdź nas