Sklepy
855 855 855
Obserwowane
Koszyk

Anteny dookólne (8)

Antena TechniSat Digiflex TT5
  • Typ:  aktywna antena wewnętrzna
  • Odbiór sygnału:  DAB, DAB+, DVB-T, DVB-T2, FM
  • Wbudowany wzmacniacz:  tak
  • Zysk:  26 dB
Antena TechniSat Smarttenne 4 HD 76-4922-00
  • Typ:  aktywna antena zewnętrzna
  • Odbiór sygnału:  DVB-T, DVB-T2, UHF, VHF
  • Wbudowany wzmacniacz:  tak
Zobaczyłeś 8 z 8 produktów

Antena dookólna, czyli wielokierunkowa

Odpowiednia antena dookólna to gwarancja wysokiej jakości odbioru sygnału w miejscu jej zamontowania. Jednym z parametrów, które należy wziąć pod uwagę, jest zakres wychwytywania fal radiowych. Anteny telewizyjne dzielą się na kierunkowe (jednokierunkowe), szerokokątne i dookólne (wielokierunkowe).

Zaletą anten kierunkowych jest mniejszy pobór energii niż ma to miejsce w przypadku dwóch pozostałych typów odbiorników. Ich wadą jest konieczność dokładnego ustawienia w stronę nadajnika. Nie sprawdzą się one, jeśli na drodze sygnału stoi naturalna przeszkoda, np. wysoki budynek lub góra, ponieważ sygnał z nadajnika jest nieustannie blokowany.

W przypadku problemów z odbiorem sygnału lepiej wybrać antenę wielokierunkową – dookólną lub szerokokątną. Szczególnie pierwszy typ urządzeń jest łatwy w obsłudze. Anteny dookólne nie wymagają kalibracji, ponieważ odbierają sygnał w zakresie 360°.

Anteny wielokierunkowe pasmowe i szerokopasmowe

Ceny anten wielokierunkowych mogą być wyższe niż jednokierunkowych, choć nie zawsze. Na koszt sprzętu wpływa też liczba odbieranych pasm, obecność wzmacniacza i miejsce montażu.

Anteny wielokierunkowe pasmowe to odbiorniki odbierające tylko jedno pasmo. Może być nim DVB-T, UHF, FM itp. Lepszym rozwiązaniem będzie więc antena dookólna szerokopasmowa. Sprzęt ten może odbierać wiele pasm, dzięki czemu możliwe jest nie tylko oglądanie telewizji, ale także np. słuchanie stacji radiowych tak jak w przypadku anteny Xenic.

Anteny dookólne ze wzmacniaczem lub bez

Specyfika danego miejsca zamieszkania powoduje, że anteny dookólne mogą wymagać dodatkowego wzmocnienia sygnału. Dlatego właśnie urządzenia tego typu dzielą się na anteny aktywne (ze wzmacniaczem) i pasywne (bez wzmacniacza).

Klasyfikacja w tym wypadku zależy częściowo od tych samych uwarunkowań, które decydują o wyborze anteny dookólnej lub jednokierunkowej. Antena wielokierunkowa ze wzmacniaczem sprawdzi się wszędzie tam, gdzie warunki naturalne zakłócają odbiór sygnału. Wzmacniacz do anteny przyda się też w miejscach, w których telewizja jest odbierana na kilku odbiornikach.

Anteny wielokierunkowe a miejsce montażu

Anteny wielokierunkowe to urządzenia, które mogą być zamontowane w różnych miejscach w domu lub poza nim. Tak jak w przypadku wcześniej wymienionych parametrów, także tu kluczowym kryterium są warunki panujące w miejscu zamieszkania.

Anteny panelowe różnią się od swoich zewnętrznych odpowiedników kształtem i czułością odbioru sygnału. Najczęściej przyjmują formę prostokąta, choć istnieją także sprzęty w postaci np. okręgu. Kształt anteny nie ma wpływu na działanie urządzenia.

Jednak antena naziemna wielokierunkowa w mieszkaniu może działać różnie w zależności m.in. od grubości ścian. Ważna jest także odległość anteny od okien oraz na którym piętrze się ona znajduje. W warunkach dużej odległości od nadajnika lub w pomieszczeniu o grubych murach lepiej sprawdzają się anteny zewnętrzne.

Antena dookólna – parametry przewodu

Na opinie o antenach dookólnych wpływ ma też odpowiedniej jakości kabel, którym jest podłączona do telewizora. Spośród wielu ich cech warto wyróżnić trzy, które powinno się sprawdzić przy zakupie.

Kable antenowe mają oznaczenia PVC lub PE. Pierwsze z nich oznacza, że przewód przeznaczony jest do anteny wewnętrznej, drugie – do zewnętrznej. Ważne jest także ekranowanie, czyli ilość warstw chroniących rdzeń kabla przed zakłóceniami. Znaczenie ma też długość. Po podłączeniu do telewizora przewód antenowy nie powinien być zbyt mocno napięty.
Więcej