Mini wieża czy zestaw stereo – co lepiej kupić?

Autor: Zosia

Jeśli lubimy słuchać muzyki i zależy nam na uzyskaniu odpowiedniej jakości dźwięku, nasz wybór powinien paść na zakup mini wieży lub zestawu stereo. Oba typy urządzeń mają swoje zalety i wady, przez co trudno jest jednoznacznie stwierdzić, które z nich okaże się lepsze.

Dwie kolumny głośnikowe, przed nimi znajdują się słuchawki.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są zalety mini wieży i czym kierować się przy jej wyborze
  2. na co zwrócić uwagę przy zakupie zestawu stereo
  3. na jakie modele mini wież i zestawów stereo warto postawić

Mini wieża – jakie są jej zalety i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Amplituner znajdujący się na drewnianym blacie.

Mini wieże są urządzeniami, które przez ostatnie lata znacząco poprawiły swoje parametry. Producenci wraz z rozwojem technologicznym musieli dostosować te urządzenia do trendów panujących na rynku. W dostępnych obecnie modelach na próżno szukać np. odtwarzacza kaset magnetofonowych, który jeszcze nie tak dawno był standardem w takich urządzeniach. W mini wieżach XXI wieku znajdziemy za to nowoczesne rozwiązania, takie jak opcja odtwarzania plików MP3, łączność w trybie Bluetooth czy możliwość podłączenia urządzenia do sieci bezprzewodowo poprzez Wi-Fi. Jednym z nielicznych elementów, które były obecne w mini wieżach zarówno kilka lat temu jak i dzisiaj, są odtwarzacze płyt CD. Dlatego też z reguły mini wieże najchętniej kupują kolekcjonerzy płyt oraz osoby, dla których nie jest najważniejsza możliwość rozbudowy urządzenia czy poprawianie jakości dźwięku. Dużą zaletą mini wieży jest jej niewielki, kompaktowy rozmiar, dzięki czemu można ją postawić praktycznie w każdym pomieszczeniu, nawet tym o bardzo małej powierzchni. To nie jedyny atut tych urządzeń. Mini wieże bardzo często wyposażone są w wiele nowoczesnych funkcji. Warto dodać, że te urządzenia są dostępne w różnym przedziale cenowym, dlatego na pewno każdy znajdzie mini wieżę dostosowaną do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Na rynku dostępne są różne mini wieże, w tym mini wieże z Wi-Fi, CD, DVD, modele dla dzieci, a nawet modele na ścianę. Dokonując wyboru sprzętu dla siebie, można zdecydować się na zakup mini wieży o różnym kształcie. Najlepsza mini wieża jest nawet elementem wystroju wnętrza. Większość urządzeń produkuje się jednak w klasycznym stylu i składają się one z zewnętrznych głośników oraz odtwarzacza, który odgrywa rolę wzmacniacza. Godnym polecenia modelem jest Sharp XL-B510. To mini wieża Bluetooth, która została wyposażona przez producenta w opcję regulowania niskich i wysokich tonów, dzięki specjalnemu korektorowi. Sprawia to, że możemy regulować barwę głosu według własnych preferencji. Równie dobrym modelem jest mini wieża Philips BTB2570/12 o mocy 2x 35 W, obsługująca format MP3. Ponadto producent wyposażył ją w system Bass Reflex. Stylowy czarny kolor sprawia, że urządzenie pasuje praktycznie do każdego wnętrza.

  • 2 299 zł
  • 399 zł
  • 849 zł
  • 599 zł
  • 1 379 zł

Zestaw stereo – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Płyta CD umieszczana do kieszeni miniwieży.

Zestaw stereo jest znakomitą alternatywą dla mini wieży. To urządzenie bardziej zaawansowane pod względem technologicznym, umożliwiające odtwarzanie jeszcze lepszej jakości muzyki. O ile konfiguracja mini wieży jest stosunkowo prosta i intuicyjna, o tyle w przypadku zestawu stereo będzie wymagać od nas nie tylko umiejętności konfigurowania, ale i ustawiania konkretnych elementów pod własne preferencje. Zestaw stereo możemy dodatkowo rozbudowywać. Największą zaletą tego typu sprzętu jest najwyższa jakość dźwięku oraz modułowość pod każdym względem. Trzeba jednak mieć na uwadze, że taki zestaw nie należy do najmniejszych, co może być problemem, jeśli chodzi o jego odpowiednie ulokowanie w pomieszczeniu.

Przy zakupie zestawu stereo musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Na pewno trzeba liczyć się z przygotowaniem niemałego budżetu, oscylującego od kilkuset do nawet kilku tysięcy zł. Wszystko zależy od tego, jak bardzo zależy nam na jakości muzyki i jakie mamy oczekiwania wobec samego urządzenia. W podstawowym zestawie warto zainwestować w stosowny wzmacniacz, taki, który wspiera najnowsze opcje łączności. Ważną kwestią jest dopasowanie mocy głośników do wzmacniacza i mocy wzmacniacza do głośników. Dobry zestaw stereo powinien posiadać także odpowiednio dużą liczbę złącz, tak aby można było podłączyć do niego dużą liczbę dodatkowych urządzeń, np. odtwarzacza CD, Blu-ray czy nawet gramofonu.

Yamaha MusicCast R-N303D (czarny), Indiana Line Nota 550 X (czarny dąb) to zestaw stereo do 3000 zł, który spełni oczekiwania zarówno osób zaczynających swoją przygodę z profesjonalnym odtwarzaniem muzyki, jak i tych bardziej zaawansowanych. Kolejnym dobrym wyborem będzie zakup modelu Yamaha MusicCast R-N803D, Elac Debut 2.0 F6.2 (czarny) o liczbie kanałów 2.1 i mocy na kanał wynoszącej 145 W. Ciekawą opcją jest również Yamaha MusicCast R-N402D (srebrny), Indiana Line Nota 550 X (orzech). To dobry zestaw stereo do domu.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, co będzie lepszym zakupem – zestaw stereo czy mini wieża. Oba urządzenia mają swoje zalety i wady, a wybór między nimi jest uzależniony od wielu czynników, w tym m.in. finansowych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link