Rodzaje wtyczek kątowych – co warto o nich wiedzieć?

Autor: Mariusz

Rodzajów wtyczek jest wiele i praktycznie każdy miał styczność z różnymi ich typami. Można spotkać chociażby wtyczki płaskie, wtyczki z dźwignią, a także wtyczki kątowe. Te ostatnie są używane przede wszystkim do urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a kabel – jak nazwa wskazuje – wychodzi z nich nie na wprost, lecz pod kątem. Niektóre wtyczki tego rodzaju mają regulowany wtyk w osi poziomej w zakresie od zera do stu osiemdziesięciu stopni. Dzięki temu podłączenie kabla nawet w trudno dostępnym miejscu nie stanowi żadnego problemu.

Podwójny kontakt w białej ścianie.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są najpopularniejsze typy wtyczek
  2. gdzie stosuje się wtyczkę kątową
  3. na jakie modele warto zwrócić uwagę

Jakie są najpopularniejsze typy wtyczek?

Wtyczka wkładana do kontaktu

Wtyczka kątowa 230 V to najczęściej spotykany rodzaj wtyku. Warto w tym miejscu przybliżyć jako ciekawostkę rozmaite typy wtyczek, które są wykorzystywane na świecie. Osoby wyjeżdżające na zagraniczny urlop mogą przecież zabierać ze sobą różne niewielkie urządzenia, które podłącza się do prądu, np. suszarki, ładowarki, laptopy. Zarówno kształt, jak i napięcie w gniazdkach spotykanych w wielu krajach mogą się znacznie różnić od znanego w Polsce standardu.

Pierwszym typem, oznaczonym jako „A”, jest wtyczka zwana amerykańską. Jej nazwa pochodzi od kontynentu użytkowania – stosuje się ją w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku, chociaż można ją również spotkać w Japonii. Ma ona płaskie, równoległe bolce z otworami i działa pod napięciem 110 V.

Podobna do niej jest wtyczka typu „B”, przy czym ma ona dodatkowo bolec uziemiający. Nie posiada go za to wtyczka typu „C”, najbardziej popularna w Europie. Ma ona dwa równolegle położone bolce. Nie stosuje się jej jednak np. w Wielkiej Brytanii, w której dawniej dominował typ „D”, czyli trzy okrągłe bolce w kształcie trójkąta, z których jeden jest grubszy i przeznaczony do uziemiania. Stosuje się ją przede wszystkim w krajach azjatyckich. W Polsce niezwykle popularny jest natomiast typ „E”. To wtyczka z uziemieniem i dwoma okrągłymi bolcami oraz otworem przeznaczonym na uziemienie w gniazdku. Typ „F” stosowany jest z kolei w Niemczech, Austrii, Norwegii i Szwecji. Wracając do Wielkiej Brytanii, to obecnie prym wiedzie tam wtyczka typu „G”, wyglądająca dość nietypowo. Bolce są w niej prostokątne i przybierają kształt trójkąta, a jeden z nich jest położony prostopadle wobec pozostałych. Jeszcze inny rodzaj wtyczki to „H”. Typ ten ma trzy okrągłe bolce ułożone w kształt litery V. Używa się jej jedynie na Bliskim Wschodzie i w Strefie Gazy. Wtyczka typu „J” jest stosowana przede wszystkim w Australii. Ma ona trzy płaskie bolce, z których jeden przeznaczony jest do uziemienia. Typ „J” to zaś rozwiązanie często spotykane w Szwajcarii. Przypomina nieco wtyczkę typu „C”, ma jednak dodatkowy bolec uziemiający. W Danii używa się wtyczki, która również przypomina typową wtyczkę europejską. Typ „K”, bo o nim mowa, ma jednak w dolnej części wtyczki dodatkowy bolec, który służy do uziemiania. Osobliwy wygląd to cecha wtyczki typu „L”. którą stosuje się we Włoszech. Środkowy bolec jest w niej bowiem położony na tej samej wysokości co pozostałe dwa i tworzy z nimi coś w rodzaju linii. Ostatni typ wtyczki to „M”. Można ją spotkać w RPA oraz kilku innych krajach afrykańskich. Zauważalne jest pewne podobieństwo do wtyczki typu „D”, ale bolce są w niej grubsze, a bolec uziemiający większy od pozostałych dwóch.

Polecane kable zasilające
  • 819 zł
  • 29,99 zł
  • 45,99 zł
  • 39,99 zł
  • 649 zł

Gdzie używa się wtyczek kątowych, czyli przegląd kabli sieciowych

Biała wtyczka znajdująca się bezpośrednio w kontakcie w ścianie.

Najpopularniejsze rodzaje wtyczek kątowych to wtyczka kątowa z uziemieniem, a także wtyczka kątowa z wyłącznikiem. Z kolei wtyczka RJ45 kątowa to powszechnie spotykane rozwiązanie jeżeli chodzi o kable sieciowe. Przykład takiego złącza to Hama 00030621 o długości 15 metrów. Jest to kabel sieciowy STP ekranowany folią aluminiową.

Jeżeli ktoś potrzebuje kabla sieciowego o bardziej imponującej długości, może się zaopatrzyć w Vivanco 20246. Jest on bowiem o dziesięć metrów dłuższy od poprzednio opisywanego, mając aż 25 metrów. Dzięki temu możliwe będzie bezproblemowe doprowadzenie internetu bez uszczerbku dla jakości połączenia.

Nie każdy jednak potrzebuje bardzo długiego kabla sieciowego. W niektórych pomieszczeniach jest on wręcz całkowicie zbędny. Półtorametrowy kabel sieciowy Hama 00020146 w zupełności wystarczy w wielu sytuacjach, a jego niewątpliwą zaletą jest niska cena. Warto wiedzieć, że długość kabla wymiernie przekłada się na to, ile trzeba za niego zapłacić.

Kabel sieciowy Reinston EKK08 10m ma z kolei 10 metrów długości. Dość przeciętna długość nie oznacza jednak bynajmniej przeciętnej jakości. Dzięki podwójnej warstwie ekranowania, redukującej zakłócenia elektromagnetyczne, i wysokiej odporności mechanicznej jest to znakomity przewód sieciowy do szybkiego internetu (transfer danych nawet do 1000 Mbps).

Warto zwrócić także uwagę na Unitek Y-C814ABL. Jest to kabel sieciowy ze skrętką UTP Cat. 6. Jego styki są pokryte złotem, co sprawia, że o jakość połączenia internetowego nie ma się co martwić. Wtyki są niezwykle wytrzymałe, a osłonka na zatrzask zapobiega wyłamywaniu się ich.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link