Waga do ważenia dziecka – najważniejsze parametry urządzenia, przegląd modeli

Autor: Zosia

Kontrola masy ciała w pierwszych latach życia wyznacza tempo rozwoju fizycznego malucha. Wynik pomiarów może wskazywać potrzeby odżywcze małego organizmu. Jednak nie każda waga dziecięca przeznaczona jest dla każdego dziecka. Sprawdź najlepsze modele dla niemowlaków i starszaków!

Dziecko w pielusze leży na wadze dziecięcej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak wybrać wagę do ważenia dziecka
  2. czym różnią się wagi dziecięce dla niemowląt i dzieci w wieku szkolnym
  3. czym kierować się przy wyborze urządzenia

Wagi dziecięce – rodzaje i podziały

Kobieta kłądzie noworodka na wagę do ważenia dzieci

Waga dziecięca to praktyczne urządzenie do kontroli tempa rozwoju malucha. To szczególnie cenny sprzęt dla rodziców wcześniaków, niejadków oraz dzieci o specjalnych potrzebach żywieniowych. To także komfortowe rozwiązanie dla wszystkich osób ciekawych wagi swojego dziecka, chcących dokonywać pomiarów masy ciała w domu. Pozwala to zaoszczędzić czas na jazdę do przychodni leczniczej czy szpitala, w których znajdują się wagi dziecięce. Ze względu na mechanizm pomiarowy waga do ważenia dziecka może być mechaniczna lub elektroniczna. Ta pierwsza jest coraz mniej popularna ze względu na mało precyzyjne wyniki oraz ograniczone właściwości techniczne. Najbardziej powszechna jest waga elektroniczna, która za sprawą rozbudowanych układów cyfrowych jest dokładna, bardziej miarodajna i, co równie ważne, wielofunkcyjna. Jej zaawansowana technologia umożliwia nie tylko ustalenie ciężaru ciała, ale także zapamiętywanie wyników, analizę zapisanych danych oraz obliczanie BMI malucha, co ułatwia uzupełnianie siatek centylowych. Inny podział wag dziecięcych uwzględnia przedział wiekowy małego użytkownika. Waga dla noworodka to urządzenie charakteryzujące się specyficzną konstrukcją, umożliwiające dokonanie badanie masy ciała w pozycji leżącej. Naprzeciw maluchom nieposiadającym jeszcze umiejętności stania i siedzenia powstało wiele modeli z profilowaną szalką, kształtem przypominającą wanienkę z podwyższonymi brzegami i zaokrąglonymi kantami. Gwarantuje to bezpieczeństwo i komfort przeprowadzenia pomiarów, jak chociażby w modelach Alecto BC-30 czy Terraillon Evolutive Baby Scale. Co ważne, z wagi mogą korzystać maluchy do 20 kg. Waga dla niemowląt z kolei różni się od tych dla najmłodszych nie tyle konstrukcją, co wytrzymałością, czyli maksymalnym obciążeniem. Jedną z polecanych wag w tym przedziale wiekowym jest Alecto BC-60BT, której maksymalny udźwig to aż 25 kg. Natomiast waga do ważenia dziecka starszego wyglądem przypomina wagę łazienkową wykorzystywaną przez dorosłych. Modele dla dzieci są jednak bardziej atrakcyjne, jak np. Laica PS3004.

Polecane wagi dziecięce
  • 369 zł
  • 299 zł
  • 189,99 zł
  • 279 zł
  • 329 zł

Jaką wagę dla dziecka wybrać?

Dziecięce stopy w skarpetkach na kolorowej wadze

Wybierając wagę do ważenia dziecka, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry techniczne, od których zależy funkcjonalność urządzenia i jakość pomiarów. Najważniejszym aspektem jest dostosowanie sprzętu do wieku dziecka. Waga dla niemowlaka z rynienkową szalką albo misą będzie bezużyteczna dla malucha w wieku szkolnym. Aby uniknąć kupowania kilku wag, warto zdecydować się na model ze zdejmowaną szalką. Pozwoli to przez wiele lat mierzyć masę ciała dziecka – począwszy od pierwszych dni jego życia w pozycji leżącej aż po okres dzieciństwa, w którym osiągnie wagę nawet 50 kg. Takie udogodnienie posiada m.in. BabyOno 291. Dobrze zwrócić uwagę również na jednostkę wagową pomiaru. Wiele modeli podaje wyniki w funtach czy uncjach, dlatego komfortowa będzie opcja automatycznego przeliczania danych na wybraną przez siebie jednostkę. Nie mniej istotna jest też dokładność pomiaru. Im mniejsza wartość, tym bardziej miarodajny wynik badania. Wagi dziecięce zwykle posiadają dokładność do 5 g, jak w Beurer BY80, ale dostępne są także modele z dokładnością do 10 g. W poszukiwaniu najlepszego urządzenia nie można pominąć funkcji tarowania, czyli zdolności wagi do ustalenia tylko masy ciała dziecka z pominięciem ciężaru odzieży czy innych elementów. To szczególnie ważna opcja u starszych dzieci. Przydaje się też w sytuacji, kiedy nie można rozebrać z pieluszki malucha, wyciągnąć mu smoczka lub gdy posiada on jakąś zainstalowaną aparaturę medyczną. Funkcję tary posiada m.in. Beurer BY90 BT, czyli waga elektroniczna dla niemowląt wyposażona ponadto w możliwość pomiaru wzrostu małego użytkownika.

Ważenie dziecka – praktyczne porady

Ważenie w domu powinno odbywać się w temperaturze pokojowej przy zamkniętych oknach, zapewniającej dziecku komfort. Badanie poleca się wykonywać zawsze na tej samej wadze, o tej samej porze dnia, szczególnie jeśli porównuje się zebrane dotąd wyniki. Warto przed zabiegiem zmienić maluchowi pieluszkę lub ważyć dziecko nago, układając wcześniej na zimnej i twardej szali pieluszkę tetrową lub szmatkę bawełnianą. Istotne jest także wytarowanie wagi dziecięcej. Ważenie powinno odbywać się po jedzeniu i zawsze w takich samych okolicznościach. To pozwoli uzyskać maksymalnie miarodajne i prawdziwe wyniki. Zmienne punkty odniesienia mogą wprowadzać w błąd.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link