USB Lightning – co trzeba wiedzieć o tym złączu?

Autor: Łukasz

Temat złączy i kabli USB jest istotny z perspektywy wyboru wielu urządzeń, takich jak m.in. smartfony, tablety czy też czytniki e-booków. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów złączy, a producenci sprzętu w swoich produktach korzystają z różnych ich typów. Jednym z nowszych rozwiązań jest złącze USB Lightning. Co warto o nim wiedzieć? W jakich urządzeniach występuje?

Kabel USB Lightning na białym tle.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są rodzaje złącz i kabli USB
  2. gdzie spotkamy złącze USB Lightning
  3. co warto wiedzieć o takim złączu

Jak rozpoznać rodzaj kabla USB i jakie są rodzaje złącz?

iPhone X i kkabel z końcówką USB Lightning.

Większość kabli, jakie stosujemy do urządzeń przenośnych (smartfonów, czytników e-booków czy tabletów), jest typu USB. Rodzaj kabla ma bardzo duże znaczenie w użytkowaniu tych sprzętów, warto zatem dołożyć starań, aby kupować jak najlepsze modele, kompatybilne z posiadanym urządzeniem. Na rynku są dostępne różne rodzaje kabli USB, dlatego ewentualny wybór należy zacząć od zwrócenia uwagi na jego złącze. W większości smartfonów po jednej stronie kabla, który będzie podpinany do laptopa, komputera lub ładowarki, mamy złącze USB typu A, czyli jedno z najpopularniejszych. Sytuacja komplikuje się nieco, jeśli spojrzymy na drugi koniec, który podłączamy do urządzenia przenośnego. W tym przypadku złącza mogą być różne. Złącze USB Lightning występuje w urządzeniach od firmy Apple, m.in. w iPhone'ach czy iPadach. W pozostałych urządzeniach są to zazwyczaj złącza micro USB typu B lub USB typu C. Dobrze jest wiedzieć, jak je odróżniać.

Najpopularniejszym rodzajem złącza jest port USB A, obecny większości komputerów i laptopów. Ponadto znajdziemy go również w ładowarkach i kablach. To typowe prostokątne złącze, występujące w dwóch wersjach – 3.0 i 3.1. W jego wnętrzu można zaobserwować charakterystyczny element w kolorze niebieskim.

Złącze USB typu B posiada bardziej kwadratowy kształt i zazwyczaj ma zastosowanie w drukarkach. Warto wiedzieć, że dużo częściej w praktyce wykorzystuje się jego bardziej mobilną wersję, czyli micro USB typu B, potocznie zwane złączem microUSB. Jest ono dużo mniejsze. Nieco bardziej podłużne i płaskie wersje stosuje się zazwyczaj w tańszych i starszych modelach smartfonów.

Kolejnym popularnym rodzajem złącza jest USB typu C. Jest to najnowszy standard kabli, obecny na rynku od zaledwie kilku lat. W taki rodzaj gniazda wyposażone są smartfony nowej generacji, np. Huawei P40 Pro (czarny), Samsung Galaxy S20+ 5G (szary) czy Xiaomi Mi Note 10 6/128 (czarny). Złącza te są dużo bardziej symetryczne, zatem dużo łatwiej je podpiąć. Nie ma w nich różnicy z żadnej strony, więc są dużo praktyczniejsze i prostsze w codziennym użytkowaniu. Zostały skonstruowane po to, aby zaoferować konsumentom dużo większą prędkość transferowania, a w konsekwencji zastąpić inne typy złącz USB. Kupując złącza USB typu C, pamiętajmy o możliwych różnicach w przesyle danych. Jeśli zależy nam na jak największej prędkości, warto sprawdzać specyfikację każdego kabla.

Polecane kable iphone/ipad
  • 34,99 zł
  • 29,99 zł
  • 79,99 zł
  • 59,99 zł
  • 119,99 zł

Kable USB Lightning – czym się charakteryzują?

Kabel Lightning z końcówką podpiętą do laptopa. Druga końcówka wolna.

USB Lightning jest złączem dedykowanym w produktach Apple. Dzięki niemu będziemy mieli możliwość podłączenia urządzeń opartych o system operacyjny iOS w wersjach od 6 do 13. Po raz pierwszy zaprezentowano je przy okazji premiery telefonu iPhone 5 w 2012 roku. USB Lightning jest dużo smuklejszy i mniejszy niż pozostałe typy złącz USB. Ponadto jest rodzajem złącza dwustronnego, co skutkuje większą prostotą w użyciu. Zamiast 30 pinów, posiada ich tylko 8. Trzeba pamiętać, że złącze to nie jest kompatybilne z poprzednimi wersjami, stąd też do płynnej pracy potrzebne będzie zastosowanie specjalnej przejściówki, do podłączenia 30-stykowego. USB Lightning jest powszechnie używany w wielu modelach iPhone'ów, m.in.: Apple iPhone 7 32GB (czarny), Apple iPhone 8 64GB (gwiezdna szarość) czy Apple iPhone 11 64GB (czarny). Poza tym złącze to znajdziemy w iPodach siódmej generacji i iPadach czwartej generacji.

Posiadacze iPhone'ów i innych produktów firmy Apple z pewnością wiedzą, że kable oferowane w zestawie nie są najtrwalsze i dość szybko się eksploatują. Dlatego też musimy być przygotowani na to, że za jakiś czas trzeba będzie zacząć poszukiwania kabla zastępczego. Bez względu na to, czy kryterium naszego wyboru będzie cena czy trwałość kabla, na rynku mamy mnóstwo tego typu produktów, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Warto jednak omijać kable Lightning USB A czy C nieprzetestowane i niesprawdzone. Lepiej postawić na modele cieszące się dobrymi opiniami osób znających się na tym. Wielu użytkowników decyduje się na zakup zamienników, co w niektórych przypadkach może być bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż żywotność takich kabli może być dużo większa aniżeli oryginału.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link