Monopod do aparatu fotograficznego. Jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Z tego artykułu dowiesz się:co to jest monopod fotograficzny i jakie ma zalety jaki statyw do aparatu warto wybrać jak wybrać monopod do fotografii nocnej
Autor: Klaudia

Stabilność w fotografii to podstawa uwieczniania pięknych kadrów, również w nocy. Co prawda aparaty zostały wyposażone w stabilizację obrazu, jednak w trudnych warunkach nie zastąpi ona statywu. To niezbędny gadżet każdego fotografa. Przydaje się szczególnie podczas robienia zdjęć na zewnątrz. Dowiedz się, jak wybrać dobrej klasy, niezawodny monopod fotograficzny.

Zobacz także: Najlepszy statyw do aparatu – sprawdź opinie naszych klientów

Co to jest monopod do aparatu i jakie są jego zalety?

Monopod to teleskopowy rodzaj statywu. Gadżet może występować jako wysięgnik lub być ustawiony na trójnożnej, rozkładanej podstawie. Monopod fotograficzny jest lekki i poręczny, dzięki czemu idealnie nadaje się do przenoszenia. Zapewnia pełną stabilność i zabezpieczenie dla sprzętu fotograficznego. Statyw z podstawą składa się do kompaktowego akcesorium, a w chwili chęci wykonania zdjęcia daje się szybko i łatwo rozłożyć. Dzięki teleskopowej konstrukcji zajmuje mało miejsca i jest bardziej poręczny niż tradycyjny statyw fotograficzny.

Jaka jest największa zaleta sprzętu? Monopod do aparatu minimalizuje drżenie i umożliwia wykonanie ostrego zdjęcia w trudnych warunkach, np. w ciemności, podczas wiatru czy w ruchu. Podstawowe modele monopodów bez podstawy służą jako poręczne statywy np. do nagrywania wideo, a ich teleskopowe ramię ułatwia zrobienie selfie. W wybranych monopodach podstawę tworzą kolce, które możemy wbić w ziemię lub w śnieg.

Polecane statywy
  • 559 zł
  • 269 zł
  • 439 zł
  • 27,99 zł
  • 109,99 zł

Monopody fotograficzne – najważniejsze parametry sprzętu

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając dobrej klasy sprzęt?

  • Wysokość i długość monopodu – czyli na jaką maksymalną długość możemy wyciągnąć ramię statywu. Warto wybrać sprzęt, który oferuje wysokość pracy powyżej 150 cm, np. Camrock M140, Benro A48TDS6.
  • Maksymalne obciążenie – ciężar, który monopod jest w stanie udźwignąć. Monopod do aparatu Benro A38TDS2 waży 1,3 kg, a jego maksymalne obciążenie wynosi tylko 2,5 kg, natomiast solidny Manfrotto XPRO Prime jest minimalnie lżejszy, a dysponuje udźwigiem do 10 kg. Większość monopodów ma udźwig na poziomie 4 kg, np. Hama Star 78. Niektóre statywy zostały wyposażone w elastyczne nóżki, które pozwalają na mocowanie ich nawet na poręczach. Wówczas maksymalny udźwig monopadu wynosi zaledwie 325 g.
  • Specyfikacja głowicy – to jedna z najważniejszych części statywu. Dobrej klasy powinna mieć blokadę, uniemożliwiającą przypadkowe wypadnięcie aparatu. Istnieje kilka rodzajów głowic, m.in. modele umożliwiające automatyczne, szybkie ustawienie i wpięcie aparatu, a także bardziej precyzyjne modele.
  • Liczba segmentów nóżek statywu – im więcej jest segmentów, tym monopod będzie bardziej kompaktowy po złożeniu. Minusem wieloramiennych nóżek jest jednak mniejsza stabilność statywu, gdyż poszczególne segmenty są bardzo cienkie. Optymalne są nogi 3- lub 4-segmentowe.
  • Kąty wychylenia nóżek względem środkowej kolumny monopodu – każda noga statywu do aparatu powinna mieć własną regulację wychylenia i wysokości, aby możliwe było dopasowanie statywu do nierównego podłoża.

Jaki monopod do fotografii nocnej warto kupić?

Sprzęt do fotografii nocnej powinien być funkcjonalny. Wybierając monopod do aparatu, należy zwrócić uwagę na minimalną i maksymalną wysokość statywu. Większy zakres regulacji pozwoli na przyjmowanie różnych pozycji w trakcie robienia zdjęć. Dobrej klasy monopod do aparatu cyfrowego powinien być wykonany z materiału odpornego na działanie zmiennych i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Stabilne utrzymanie się na śliskiej powierzchni zapewnia gumowa stopka. W niektórych modelach znajdziemy dodatkowo kolec ze stali nierdzewnej, który pozwoli na solidne mocowanie monopodu w ziemi. Dobrze, jeśli monopod umożliwi pracę również w niższych temperaturach. Warto więc sprawdzić, czy statyw ma uchwyt wyściełany pianką.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów