To ci się przyda: przejściówka Lightning Micro-USB

Autor: Anna

Złącze Lightning, wykorzystywane w nowej generacji produktów przez firmę Apple, nie jest kompatybilne ze złączem typu USB czy micro-USB. Wówczas z pomocą przychodzi przejściówka.

zestaw końcówek do sprzętu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. ile należy zapłacić za przejściówkę Lightning Micro-USB
 2. kiedy adapter Lightning Micro-USB okaże się niezbędny
 3. do czego służy adapter micro-USB na Lightning

Do czego wykorzystamy przejściówkę Lightning Micro-USB?

końcówki kabli micro USB i innych

Gdyby nie przejściówka, kompatybilna ze złączami Lightning oraz micro-USB, moglibyśmy mieć problem z ładowaniem telefonu lub synchronizacją zawartych w nim danych. Przejściówka łączy wejście typu Lightning poprzez kabel micro-USB z ładowarką lub komputerem. Ten niewielki adapter pasuje do wielu sprzętów firmy Apple nowszych generacji. Wśród nich wymienić można:

 • iPhone 6 Plus;
 • iPhone 6;
 • iPhone 6s Plus;
 • iPhone 6s;
 • iPhone 7 Plus;
 • iPhone 7;
 • iPhone 8 Plus;
 • iPhone 8;
 • iPhone X.

Historia złącza Lightning, które kojarzy się z nowymi produktami Apple, zaczęła się w roku 2012. Wówczas to nowe rozwiązanie technologiczne związane z podłączaniem sprzętu na stałe zagościło w ofercie firmy. Miało posłużyć do podłączania urządzeń bazujących na systemie operacyjnym iOS 6 i kolejnych wersjach. Pozwala ono na „odchudzenie” sprzętu, gdyż jest niewielkie i smukłe, ale powoduje sporo problemów, kiedy chcielibyśmy swój sprzęt zintegrować z innymi nośnikami danych, chociażby w celu ich skopiowania. Inżynierowie Apple byli pełni dobrych zamiarów, ale dziś każda osoba korzystająca z nowych iPadów i iPhone’ów musi zaopatrzyć się w przejściówkę Lightning Micro-USB, by swobodnie korzystać z elektronicznego sprzętu, np. w podróży.

Polecane kable iphone/ipad
 • 79,89 zł
 • 69,98 zł
 • 24,99 zł
 • 89,99 zł
 • 19,99 zł

Kiedy nie można się obejść bez adaptera Lightning Micro-USB?

Wielbicielom swoich produktów Apple zaproponowało wiele różnych przejściówek, które umożliwiają korzystanie z tego zaawansowanego technologicznie sprzętu. Nie poradzimy sobie bez przejściówki Lightning Micro-USB, kiedy musimy naładować lub zsynchronizować urządzenie ze złączem Lightning poprzez kabel micro-USB. Natomiast dzięki kilku innym rozwiązaniom, związanych z używaniem przejściówek, rozszerzymy zakres działania sprzętu Apple o możliwość klonowania obrazu w wysokiej rozdzielczości, przesyłanie materiałów wideo czy importowanie zawartości na urządzenia zewnętrzne. Używanie przejściówek jest konieczne ze względu na cechy złącza Lightning. Ma ono osiem pinów, zamiast trzydziestu, charakteryzuje się niedużymi rozmiarami i smukłym kształtem. Przede wszystkim jednak jest obustronne, więc korzystanie z niego jest intuicyjne. Trudno popełnić błąd podczas podłączania go do urządzenia.

Sama przejściówka Lightning Micro-USB jest niewielkich rozmiarów. Po wyjęciu z pudełka oryginalnego akcesorium Apple mamy do czynienia z przedmiotem wielkości pięciogroszówki, więc lepiej podpiąć ją od razu do kabla USB i transportować w ten sposób. Inaczej łatwo może się zgubić.

Cechy przejściówki Lightning Micro-USB

W wielu sklepach dostępne są oczywiście zamienniki, autoryzowane przez producenta, ale warto też sięgnąć po oryginalny adapter Lightning Micro-USB firmy Apple. Kosztuje około 80–100 złotych, jest produktem bardzo trwałym, wykonanym z plastiku wysokiej jakości. Wpinanie sprzętu do portu iPhone’a czy iPada odbywa się płynnie. Podobnie rzecz ma się w przypadku dopinania do adaptera różnego rodzaju kabli lub pamięci masowej USB. Akcesoria pasują jak ulał, złącze jest świetnie dopasowane, a wysunięcie się sprzętu z portu jest praktycznie niemożliwe. Niewielka przejściówka powoduje, że jej podpięcie zmienia dowolny kabel z końcówką micro-USB w kabel typu Lightning. Powoduje to, że zestaw ten może obsłużyć dowolne urządzenie Apple, które podczas podłączania do komputera wymieni się z nim danymi. Złącze jest obustronne, w związku z tym można za jego pomocą przesyłać dane zarówno do urządzenia, jak i z niego. W związku z tym, że adapter współpracuje z każdym sprzętem wyposażonym w złącze Lightning, warto mieć go przy sobie, jeśli korzystamy z kilku mobilnych urządzeń od Apple’a.

Używając oryginalnego sprzętu, mamy pewność, że jest certyfikowany, w związku z tym urządzenia Apple będą z nim bezproblemowo współpracować. W przypadku tanich zamienników możemy mieć do czynienia z komunikatem o braku zgodności. To nie jedyny problem, bo podrobiony sprzęt może doprowadzić nawet do uszkodzenia urządzenia. Jego działanie jest niestabilne i krótkotrwałe. O fatalnych skutkach korzystania ze sprzętu niskiej jakości firma Apple informuje nawet na swojej stronie internetowej. Specjaliści z Cupertino piszą m.in., iż korzystanie z podrobionych lub niecertyfikowanych akcesoriów Lightning (w tym przejściówek Lightning Micro-USB) może być przyczyną:

 • uszkodzenia przewodu;
 • uszkodzenia urządzenia z systemem iOS (iPhone, iPad);
 • odpadnięcia, intensywnego nagrzewania lub niewłaściwego dopasowania złącza do urządzenia;
 • braku możliwości zsynchronizowania lub ładowania urządzenia.

Dlatego warto skorzystać z oferty wyłącznie sprawdzonych sklepów, jak RTV Euro AGD, gdzie można dostać certyfikowany osprzęt i akcesoria.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link