Pojemność akumulatora do aparatu i kamery – co warto wiedzieć?

Autor: Ola

Pojemność akumulatora jest jednym z najistotniejszych parametrów źródeł zasilania aparatów fotograficznych i kamer cyfrowych. To od niej zależy, ile zdjęć czy filmów będzie można wykonać na jednym ładowaniu baterii. Sprawdź, czym dokładnie jest pojemność akumulatora oraz jak mądrze dobrać ją do sprzętu fotograficznego.

Kobieta wyjmuje akumulator z aparatu fotograficznego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest pojemność akumulatora
 2. jak dobrać pojemność akumulatora do aparatu i kamery
 3. na co zwrócić uwagę przy wyborze pojemności akumulatora do sprzętu fotograficznego

Pojemność akumulatora – co to jest?

Zbliżenie na ładującą się baterię do apratu fotograficznego

Pojemność akumulatora określa, ile ładunku elektrycznego może on zmagazynować w ogniwach. W przypadku dużych akumulatorów, na przykład samochodowych, pojemność wyrażana jest w amperogodzinach (Ah). Źródła zasilania wykorzystywane w aparatach fotograficznych i kamerach cyfrowych są oczywiście znacznie mniej pojemne, a ich zdolność do magazynowania energii przedstawia się w miliamperogodzinach (mAh). Jednostka ta stanowi jedną tysięczną amperogodziny. Najprościej rzecz ujmując, im większa jest pojemność akumulatora, tym więcej zdjęć i filmów można wykonać na jednym ładowaniu.

Warto też wiedzieć, że akumulatory wykorzystywane w aparatach i kamerach zbudowane są z ogniw litowo-jonowych (Li-ion). Ładowanie następuje za pomocą zasilacza, który można podłączyć do gniazdka elektrycznego. Żywotność akumulatorów Li-ion to około 500 cykli ładowania-rozładowywania. Po tym czasie następuje zauważalny spadek ich wydajności. Naturalnie nadal można z nich korzystać, ale trzeba mieć na uwadze, że w niedalekiej przyszłości akumulator przestanie działać i trzeba będzie wymienić go na nowy.

Polecane akumulatory
 • 89,99 zł
 • 58,99 zł
 • 38,99 zł
 • 179,99 zł
 • 99,99 zł

Jaką pojemność akumulatora wybrać?

Sprzęt fotograficzny, w tym bateria i ładowarka do baterii, leżą na szarym blacie

Wybór akumulatora o odpowiedniej pojemności zależy od sprzętu fotograficznego. Najłatwiej dobrać baterię do aparatów i kamer zasilanych tak zwanymi paluszkami (baterie AA). Przykładem jest zestaw Newell NiMH AA 2500 4 SZT, który pasuje chociażby do Kodaka FZ43. W przypadku akumulatorów paluszkowych nie trzeba obawiać się, że baterie za sprawą zbyt dużej pojemności lub napięcia wyjściowego „wyleją się” lub spowodują zwarcie i przez to uszkodzą urządzenie, dlatego użytkownik może skorzystać z akumulatorów o dowolnej pojemności. Obecnie ten typ zasilania stosowany jest wyłącznie w tańszych modelach aparatów cyfrowych.

W przypadku droższego sprzętu fotograficznego, takiego jak lustrzanka DSLR (na przykład Canon EOS 6D Mark II - body) czy w bezlusterkowcach (chociażby Sony Alpha a7 III (ILCE-7M3K) + 28-70 mm) producenci postawili na zasilanie z dedykowanych akumulatorów litowo-jonowych. Taka bateria zawsze znajduje się w zestawie z aparatem i ma z góry określoną pojemność. Natomiast, jeśli użytkownik chciałby kupić dodatkowe źródło zasilania lub po długim użytkowaniu wymienić je na nowe, to w tym wypadku musi kierować się wytycznymi z instrukcji obsługi lub tym, co jest napisane na akumulatorze, z którego korzysta.

Przede wszystkim akumulator musi pasować rozmiarem do używanego przez niego sprzętu. Baterie do Nikonów (na przykład Nikon EN-EL14a) będą miały inny kształt niż te stosowane w Canonach (chociażby Canon LP-E6N).

Rozsądniej jest kupić oryginalny akumulator, ale jeśli z jakiegoś powodu użytkownik chce skorzystać z tańszego zamiennika, powinien zwrócić szczególną uwagę na pojemność baterii i jej napięcie wyjściowe – wartości te muszą być zbliżone do tych, jakimi cechuje się oryginał. Podobnie będzie w przypadku wyboru źródła zasilania do kamer cyfrowych, takich jak GoPro HERO7 Silver.

Teoretycznie akumulator o innych parametrach nie powinien wyrządzić szkody urządzeniu, ponieważ aparaty i kamery mają odpowiednie zabezpieczenia, ale w tym wypadku lepiej nie ryzykować, gdyż rozmiar uszkodzeń powstałych w wyniku „wylania się” baterii jest trudny do przewidzenia. W skrajnych przypadkach może przerodzić się w poważną awarię, której usunięcie będzie wiązało się z dużymi kosztami.

Co jeszcze warto wiedzieć o pojemności akumulatora?

Warto także wiedzieć, że:

 • większa pojemność to krótsza żywotność – tańsze zamienniki, które będą miały znacznie większą pojemność, o ile zadziałają, będą w stanie wytrzymać mniejszą liczbę cykli ładowania-rozładowywania. Wynika to z ich budowy oraz jakości użytych ogniw;
 • bezpieczna wartość to +/- 10% pojemności – najrozsądniej jest decydować się na akumulatory, których pojemność to nie więcej niż 110% i nie mniej niż 90% pojemności oryginału;
 • zamiennik potrzebuje innej ładowarki – zwykle jest tak, że zamiennik nie współpracuje z oryginalną ładowarką. W związku z tym, jeśli użytkownik chce z nich skorzystać, powinien liczyć się z koniecznością zakupu dodatkowego urządzenia do ładowania;
 • napięcie wyjściowe zamiennika może różnić się o 0,2 V w górę lub w dół.

To, jaką pojemność akumulatora możemy zastosować w sprzęcie fotograficznym, zależy od producenta. Zwykle nie można wykorzystać baterii o znacznie większej lub mniejszej pojemności niż oferowana przez tę znajdującą się w zestawie wraz z aparatem czy kamerą. Takie źródło zasilania nie zadziała albo w skrajnych przypadkach spowoduje uszkodzenie urządzenia.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link