Wybieramy latarkę LED – na co zwrócić uwagę?

Autor: Joanna

Latarki LED to urządzenia przydatne w każdym warsztacie, a czasem znajdą zastosowanie i w domowych warunkach. Różnią się od siebie nie tylko ceną, ale i kilkoma parametrami. Na jakie zwrócić uwagę? Kiedy warto ich używać?

Ręka trzymająca włączoną latarkę LED.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na co zwrócić uwagę przy wyborze latarki LED
  2. jakie są rodzaje latarek LED
  3. jakie są polecane modele latarek LED

Latarki LED – jaką wybrać?

Włączona latarka LED leżąca na blacie stołu.

Gdyby ktoś zapytał, czym jest dioda elektroluminescencyjna, najpewniej odpowiedź brzmiałaby: „nie wiem, oświeć mnie”. Taka prośba byłaby zupełnie na miejscu, bo dioda o trudnej do wypowiedzenia nazwie, to po prostu dioda ledowa. Oświecenie z niej płynące ma swoje źródło w niemal każdej nowoczesnej latarce i nie ma w tym żadnego przypadku. Mocna latarka ledowa jest bowiem niezwykle żywotna i gwarantuje nawet do stu tysięcy godzin działania bez przerwy. Oprócz tego zużywa znacznie mniej energii niż używane dawniej latarki. Nie ma wreszcie żadnych elementów szklanych, dzięki czemu zapewnia świetną wytrzymałość i solidność wykonania.

Jakie są rodzaje latarek ledowych?

Latarki ledowe mają nie tylko zróżnicowaną moc i parametry, lecz także rozmiary i zastosowanie. Typowym rozwiązaniem jest oczywiście latarka ręczna, którą każdy ma w domu i która może z powodzeniem zastąpić świeczki w przypadku awarii prądu po zmroku. Mniej popularnym, ale niezwykle ciekawym, typem sprzętu jest latarka czołowa, którą (również w tym przypadku sugeruje nam to nazwa) możemy umieścić na czole. Być może pierwsze skojarzenie związane z taką latarką to górnik schodzący do kopalni, ale latarka czołowa znakomicie sprawdzi się podczas wieczornych biegów, jazdy na rowerze i w innych sytuacjach, w których nasze ręce są zajęte, a potrzebujemy oświetlić bliższe i dalsze otoczenie. Ze względu na rodzaj, do wyboru mamy latarki uniwersalne (EDC) oraz specjalistyczne: ratownicze, taktyczne i do poszukiwań. Te drugie mają duże rozmiary i świecą bardzo jasno, bo mocna latarka LED jest konieczna, by ratownicy mieli z niej pożytek. Są dostępne także małe latarki turystyczne i survivalowe – nie są to zbyt mocne latarki ledowe, ale ich główną zaletą jest długi czas świecenia.

Podstawowym parametrem latarki jest moc, z jaką świeci. Im mocniejsza latarka, tym jaśniej będzie świeciła. Dlatego, jeżeli zależy nam na tym, abyśmy widzieli wszystko wokół siebie na sporą odległość, powinniśmy sprawdzić, ile lumenów ma sprzęt. Najmniejsze latarki – mini i kieszonkowe – to moc odpowiednio 20 i 50 lumenów (lm). Latarka czołowa i turystyczna mają już około 200–300 lm, a rowerowa – 500 lm. Najmocniejsza latarka LED, czyli taktyczna to aż 1000 i więcej lumenów. Pozostałymi parametrami, na które warto zwracać uwagę przy zakupie latarki ledowej, są czas pracy, rozmiar oraz rodzaj zasilania. Na rynku jest wiele latarek ledowych różnej jakości i mocy. Opcje oraz ceny są tak zróżnicowane, że każdy znajdzie odpowiednią dla siebie. Zobaczmy kilka typów latarek LED w różnych przedziałach cenowych.

Polecane latarki
  • 239 zł
  • 69,99 zł
  • 439 zł
  • 219 zł
  • 239 zł

Na jakie modele latarek LED zwrócić uwagę?

Kilka latarek LED leżących na blacie stołu.

Latarka ledowa, która spełni swoją podstawową funkcję, nie jest rzeczą drogą. Przykładem taniej i solidnej latarki ręcznej jest VARTA Day Light 2AA, wykonana z aluminium. Jej moc świetlna to 25 lumenów, a źródło światła stanowi oczywiście dioda LED. Zapewnia 65 godzin pracy i jest zasilana dwiema bateriami AA. Latarka ta jest odporna na wstrząsy i ma jeszcze jedną bardzo dużą zaletę – pasek na rękę, dzięki któremu nie będziemy musieli trzymać jej przez cały czas w dłoni. Latarki czołowe są już sprzętem droższym, ale nie na tyle, by był to duży wydatek. Bardzo solidną, jak na tę cenę, opcją jest latarka czołowa Dedra L1010 o mocy 250 lumenów. Ma ona już kilka ciekawych funkcji, co przemawia za jej zakupem. Super latarka LED pracuje w trybie migającym i światło przednie na regulowanej elastycznej opasce na głowie sprawia, że możemy bez problemu zabrać ją na nocne bieganie lub rowerową przejażdżkę. Wspomniane interesujące funkcje to czujnik ruchu na podczerwień, regulacja szerokości wiązki światła, regulacja kąta świecenia i 3 tryby świecenia: biały, czerwony oraz czerwony pulsacyjny. To wszystko w obudowie ABS z bateriami 3xAAA. Latarki kątowe to specjalistyczny sprzęt wykorzystywany przez żołnierzy czy strażaków.

Latarka Fenix LD15R to mocna latarka ledowa. Kosztuje nieco ponad 200 złotych i ma bardzo nietypowe dodatki, np. magnes w zakrętce, dzięki któremu można ją doczepić do stalowej powierzchni i uwolnić swoje ręce. Da się w niej również regulować światło i wybierać pomiędzy czterema poziomami jasności światła białego oraz trzema trybami światła czerwonego. Latarka jest zasilana akumulatorowo i można ją ładować przez gniazdo USB. Jej moc jest już spora i wynosi 500 lumenów, a czas pracy – do 110 godzin. Latarka Fenix FD20 to miniaturowy gadżet, za pomocą którego da się choćby regulować wiązkę światła, co zapewnia dużą stabilność. Maksymalna moc tej latarki to 350 lumenów, a długość wiązki – 115 metrów. Jest wyposażona w system optyczny podwójnego odbłyśnika i regulację fokusa o 360 stopni. Zapewnia pracę do 80 godzin, a jej kieszonkowe wymiary sprawiają, że można ją mieć zawsze pod ręką. Latarka uniwersalna Fenix LR40R robi wrażenie przede wszystkim swoją mocą świetlną, która wynosi aż 12 tysięcy lumenów. Takie parametry gwarantują, że wszystko stanie się jasne. Latarka ta waży całkiem sporo, bo pół kilograma, i niemało kosztuje, ale jej ogromna moc, kilka trybów pracy, wodoodporność i pyłoszczelność mogą przekonać do jej zakupu.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link