Matryca 1 cal w aparacie z wymienną optyką – jak działa? Czy warto ją wybrać?

Autor: Grzegorz

Aparaty z wymienną optyką różnią się od siebie nie tylko rodzajem systemu przetwarzania obrazu, ale także wielkością matryc. Najpopularniejszy format to APS-C, natomiast za najbardziej funkcjonalny uważa się tak zwaną pełną klatkę. Istnieją także inne rozmiary matryc, m.in. 1 cal – każda z nich ma zalety i wady. Dowiedz się, jak działa i czym charakteryzuje się matryca 1 cal.

Zbliżenie na matrycę aparatu fotograficznego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa matryca 1 cal w aparacie z wymienną optyką
  2. czym charakteryzuje się matryca 1 cal
  3. do jakiej fotografii najlepiej wykorzystać aparaty z matrycą 1 cal

Jak działa matryca 1 cal w aparacie z wymienną optyką?

Kilka osób trzymających aparaty fotograficzne

Matryca 1 cal w aparacie z wymienną optyką, podobnie jak w przypadku formatu APS-C czy pełnej klatki, składa się z obwodów elektrycznych oraz materiału światłoczułego. Elementy te umieszczone są na cyfrowej płytce, a ich zadaniem jest mierzenie natężenia światła. Rozróżnianie kolorów następuje dzięki filtrom RGB (czerwonym, niebieskim i zielonym), które przepuszczają fale o określonych długościach. Każda fotodioda, czyli najmniejszy element materiału światłoczułego, zwany także pikselem, posiada własną soczewkę zapisującą intensywność barw. Następnie informacje zgromadzone o obrazie przetwarzane są w ładunek elektryczny, a ten – w dużym uproszczeniu – zamieniany jest w zdjęcie.

Aparaty z wymienną optyką, wyposażone w matrycę 1 cal, takie jak chociażby Nikon 1 J5 + 10-30 mm + 30-110 mm + torba NIKON + karta pamięci 16GB (czarny) należą do rzadkości. Wynika to głównie z tego, że sprzęt fotograficzny z matrycą 1 cal kosztuje niewiele mniej od bardziej funkcjonalnych urządzeń z większą matrycą APS-C. Ich jedyną przewagą jest waga. Otóż wykorzystanie formatu 1 cal może zmniejszyć ciężar i rozmiar sprzętu nawet o ⅓. Stanowi to dużą zaletę dla osób, które zajmują się fotografowaniem w warunkach, które wymagają dużej mobilności (reportaż czy fotografia uliczna).

Producenci chętniej umieszczają matryce 1 cal w droższych kompaktach z obiektywami przytwierdzonymi na stałe. Dzieje się tak dlatego, że z założenia format ten jest przeznaczony dla osób, które chciałby połączyć dobrą jakość obrazu z przystępną ceną i niewielkim rozmiarem aparatu.

  • 9 099 zł
  • 2 539 zł
  • 4 349 zł
  • 3 449 zł
  • 4 349 zł

Matryca 1 cal – co ją wyróżnia?

Aparat fotograficzny leżący na blacie obok komputera

W fotografii uważa się, że to pełna klatka (FF), czyli matryca o rozmiarze 36 x 24 mm, gwarantuje najwięcej możliwości. Nie można się z tym nie zgodzić, ponieważ wielkość formatu w sposób znaczący przekłada się na jakość rejestrowanego obrazu. Przykładem aparatu z wymienną optyką, wyposażonego w pełną klatkę, jest Canon EOS RP + adapter EF-EOS R.

Matryca 1 cal (12,8 x 9,6 mm) jest znacznie mniejsza od (FF). Mimo to posiada kilka zalet, które warto poznać. Aparaty wykorzystujące format 1 cal są znacznie lżejsze i mniejsze od sprzętu z matrycami APS-C i od pełnoklatkowych. Dzięki temu wygodniej można się z nimi przemieszczać.

Ponadto, korzystając z mniejszej matrycy, łatwiej można uzyskać głębszą ostrość. Oznacza to, że nawet na zdjęciach wykonanych przy użyciu podstawowych obiektywów, ostre będą wszystkie elementy obrazu, niezależnie od tego, na którym planie się znajdują. Większość kompaktów posiada także funkcję wykrywania twarzy (na przykład Panasonic Lumix DMC-FZ2000), która dodatkowo wyostrza to, co na fotografii najważniejsze.

Na matrycach 1 cal prościej można uzyskać dobre jakościowo przybliżenie obrazu. Dlatego wiele aparatów wyposażonych w ten format posiada ultrazoom. Mowa tutaj chociażby o modelu Panasonic Lumix DC-FZ82 z zoomem optycznym x60.

Obraz z matrycy 1 cal zapisywany jest w proporcji 4:3. To z kolei oznacza, że różnice pomiędzy jasnością w centralnej części zdjęcia, a jego bokami są znacznie mniejsze, niż przy stosunku 3:2, charakterystycznym dla pełnej klatki.

Wadą formatu 1 cal jest wysoki wskaźnik zaszumienia obrazu przy fotografowaniu w słabym oświetleniu. Matryca jest mała, dociera do niej znacznie mniej światła, a to powoduje wyraźne zniekształcenia przy wysokim ISO. Dlatego wykonywanie dobrej jakości zdjęć w zacienieniu, bez dodatkowego źródła światła, jest praktycznie niemożliwe.

Kiedy warto skorzystać z matrycy 1 cal?

Kompakty wyposażone w matrycę 1 cal są tańsze od aparatów z wymienną optyką, wykorzystujących format APS-C i pełną klatkę. Dlatego dobrze sprawdzają się w roli sprzętu dla początkujących oraz dla osób fotografujących sporadycznie. Dzięki temu, że są niewielkie, można również bez problemu zabrać je ze sobą na imprezę lub wakacje.

Matryca 1 cal to także dobry wybór dla tych, którzy doceniają dużą mobilność sprzętu. Mowa tutaj o osobach zajmujących się dziedzinami fotografii, które wymagają szybkich zmian pozycji i stałego przemieszczania się. W takich sytuacjach praca aparatem o niewielkich rozmiarach jest prostsza i przyjemniejsza.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów