Lampka do kontaktu – jak działa? Jaki model wybrać?

Autor: Piotr

Lampka do kontaktu nie zastąpi tradycyjnej lampy stołowej ani także części lamp podłogowych. Jest to jednak rozwiązanie bardzo ciekawe. Jego ogromną zaletą jest brak kabli plączących się po podłodze. Lampka do kontaktu sprawdza się przede wszystkim z sypialni i w domowych ciągach komunikacyjnych.

Plastikowa lampka nocna oświetlająca ścianę i włącznik światła

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym charakteryzuje się lampka do kontaktu;
  2. rodzaje lampek wtykowych;
  3. jak prawidłowo korzystać z lampki do kontaktu.

Lampka do kontaktu – jak działa

Światło nocne LED, które włącza się automatycznie w ciemności

Lampka do kontaktu to dodatkowe rozwiązanie z zakresu oświetlenia przestrzeni. Sprawdza się ono przede wszystkim w warunkach domowych, choć można je wykorzystać również w małym biurze. To typ oświetlenia, który bazuje na bezpośrednim podłączeniu lampki do kontaktu bez pośrednictwa kabla. Jest to bardzo wygodne, szczególnie w domu, w którym mieszkają małe dzieci, ale nie tylko. Świetnie nada się tam, gdzie oświetlenie ma jedynie wskazywać drogę lub tworzyć nastrój tylko lekko oświetlonego wnętrza. Z pewnością tego typu lampka do kontaktu dla dzieci będzie bardziej bezpieczna w sypialni niż tradycyjna lampa podłogowa. Zdecydowanie lampka wtykowa zda egzamin także w przedpokoju, w holu, na półpiętrze – wszędzie tam, gdzie niepotrzebne jest ostre światło, aczkolwiek nie ma mowy w ogóle o braku oświetlenia. Można ją też montować w salonie, natomiast niewątpliwie najczęściej wykorzystywana jest ona do delikatnego oświetlenia okolic łóżka. Montuje się ją zarówno w sypialniach osób dorosłych, jak i dzieci.

Kiedy przyda się lampka do kontaktu?

Lampka do kontaktu ze ściemniaczem to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej przestrzeni, w której chce się uzyskać ciepłe, delikatne oświetlenie, bez konieczności uruchomienia dużej lampy podłogowej lub oświetlenia górnego. Dlatego też taka lampka wtykowa będzie idealna w sypialni. To jednak nie jedyne miejsce, gdzie warto ją zainstalować. Wszelkie przestrzenie, po których domownicy poruszają się nocą – przedpokój, hol, wyjście z sypialni, łazienka – zasługują na odpowiednie oświetlenie. Dzięki temu nawet w stanie lekkiego półsnu osoba poruszająca się będzie widzieć otaczającą ją przestrzeń, natomiast nie będzie narażona na konieczność uruchomienia ostrego, jarzeniowego światła. To także idealne rozwiązanie do sypialni raczkującego dziecka, w której to przestrzeni obecność ciągnących się po podłodze kabli powinna zostać ograniczona do minimum.

Polecane lampy dla dzieci
  • 229 zł
  • 59,99 zł
  • 74,89 zł
  • 69,99 zł
  • 64,99 zł

Lampka do kontaktu ze ściemniaczem, czujnikiem zmierzchu lub ruchu

Ręka trzyma lampkę do kontaktu

Lampka do kontaktu LED, bo o takiej najczęściej jest mowa, występuje w różnych wzorach, a czasami nawet kolorach. Sporo lampek do kontaktu jest w kształcie kwiatu, motyla, serca, słońca. Producenci dbają o to, aby akcesoria te nie były tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Bogactwo wzorów pozwala dopasować lampki do charakteru oświetlanego wnętrza. Modele różnią się od siebie jednak nie tylko wzornictwem, lecz także, a może przede wszystkim, funkcjonalnościami. Najprostszy model lampki do kontaktu to ten z włącznikiem, który pozwala manualnie sterować lampką bez konieczności jej wyjmowania z kontaktu.

Dużo bardziej zaawansowana jest lampka do kontaktu z czujnikiem ruchu. Wysokiej jakości czujnik PIR wychwytuje ruch człowieka i sprawia, że diody LED zapalają się jedynie w momencie rejestracji takiego ruchu. Czas świecenia jest dłuższy w przypadku, gdy lampka wykryje ruch. Wiele urządzeń wykrywa też zmianę natężenia światła zewnętrznego. Lampka do kontaktu z czujnikiem zmierzchu zapala się automatycznie w momencie, gdy urządzenie rozpozna odpowiedni spadek natężenia światła. Nie aktywuje się ona natomiast, gdy jest jasno. Nie trzeba jej więc ręcznie włączać i wyłączać. Tego typu urządzenia są niezwykle przydatne w ciemnych przestrzeniach, gdzie nie można zamontować dużej lampy lub nie ma na to miejsca. Można wykorzystać je także w piwnicy lub na schodach w domu, klatce schodowej, półpiętrze. Niektórzy lampki do kontaktu z czujnikiem montują również w łazience. Podczas nocnej wizyty w toalecie nie każdy chce korzystać z ostrego, rozbudzającego światła. Małe dziecko może mieć zaś problem z sięgnięciem do włącznika. W obydwu tych sytuacjach lampka do kontaktu w połączeniu z czujnikiem ruchu to idealne rozwiązanie. Do części lampek jest dołączony ponadto ściemniacz, który pozwala swobodnie regulować poziom natężenia światła w domu.

Mała lampka do kontaktu – używaj zgodnie z przeznaczeniem

Nocna lampka do kontaktu, nawet jeśli bardziej przypomina kinkiet wieszany nad łóżkiem, pod żadnym pozorem nie powinna być wykorzystywana jako źródło światła do czytania, pisania czy wykonywania jakichkolwiek prac manualnych, do których zaleca się pełne, właściwe oświetlenie. Należy pamiętać, że mała lampka do kontaktu daje jedynie delikatne światło. Służy ono raczej uspokojeniu i wyciszeniu. Z pewnością nie dostarcza natomiast wystarczającej barwy i siły światła choćby do czytania.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link