Lampa pierścieniowa – co warto o niej wiedzieć?

Autor: Ola

Odpowiednie oświetlenie to bardzo ważny element każdej fotografii. Lampa pierścieniowa pozwoli Ci na znaczne poprawienie jakości wykonywanych przez Ciebie zdjęć. Przekonaj się, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, wybierając lampę ring.

Kobieta robiąca zdjęcie modelce wykorzystując lampę ring

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest lampa pierścieniowa;
  2. czym różnią się od siebie poszczególne modele lamp pierścieniowych;
  3. jak poprawnie używać lampy pierścieniowej.

Czym jest lampa pierścieniowa?

Kobieta nagrywająca vlog z użyciem lampy ring

Lampa pierścieniowa, czyli tzw. ,,lampa ring”, to wyjątkowy rodzaj lampy światła ciągłego. Ze względu na swój okrągły kształt równomiernie oświetla fotografowany obiekt i prawie całkowicie eliminuje zbędne cienie. Lampa ring świetnie odwzorowuje kolory oraz imituje światło dzienne. Dzięki tym wyjątkowym cechom dawniej była używana wyłącznie podczas profesjonalnych sesji fotograficznych. Obecnie, dostępne na rynku modele z powodzeniem można wykorzystywać w domu, robiąc zdjęcia portretowe czy kręcąc vlogi, a lampa pierścieniowa do makijażu to niezbędne narzędzie każdej szanującej się wizażystki. Dla makijażystek marzących o idealnym uwiecznieniu nawet najmniejszego szczegółu make-up’u na zdjęciu świetnie nada się lampa pierścieniowa LED Yongnuo YN-608. Jej diody imitują światło o temperaturze 5500 K, dzięki czemu kolory makijażu na fotografii będą perfekcyjnym odzwierciedleniem barw znajdujących się na twarzy modelki.

Dużą popularnością cieszy się także lampa pierścieniowa do selfie. Ten niepozorny gadżet umieszczony przy obiektywie aparatu w smartfonie w mgnieniu oka poprawi jakość robionych przez nas zdjęć. Lampa pierścieniowa do selfie może mieć też formę zwykłej lampy ring, ale wyposażonej w lustro i uchwyt na telefon. Yongnuo YN208 posiada obydwa te udogodnienia i jest niezastąpionym pomocnikiem w wykonaniu idealnego selfie.

Polecane lampy wideo
  • 559 zł
  • 579 zł
  • 759 zł
  • 229 zł
  • 1 049 zł

Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi modelami lamp pierścieniowych?

Kobieta wewnątrz lampy ring, obejmująca jej krawędzie

Na początek należy podkreślić, że wyróżniamy kilka rodzajów lamp ring. Każdy z nich posiada charakterystyczne dla siebie cechy, które wpływają na zastosowanie urządzenia. Podstawowe różnice w poszczególnych modelach lamp to np.: moc, średnica, rodzaj światła czy sposób montażu. Zacznijmy od rodzaju światła – lampy ring mogą być wyposażone w żarówki fluorescencyjne lub w żarówki LED. Niewątpliwą zaletą tych drugich jest fakt, iż żarówki LED dają więcej światła niż klasyczne żarówki o tej samej mocy, a także mają dłuższą żywotność. Przykładem lampy ring LED jest Yongnuo YN508. Ogromną korzyścią wynikającą z posiadania tego modelu jest to, że lampa została zbudowana z dwóch niezależnych paneli, które po rozłączeniu mogą służyć jako dwa oddzielne źródła światła.

Kolejną ważną cechą lampy pierścieniowej jest jej typ mocowania. Jednym z typów może być podstawka z elastycznym ramieniem lub mocowanie z przegubem. Takie rozwiązanie pozwala na stosunkowo dużą swobodę użytkowania ze względu na możliwość wykrzywienia lampy pod wieloma kątami. Lampa pierścieniowa może być również przytwierdzana bezpośrednio do obiektywu. Taką lampą jest np. Venus Optics. Stanowi ona świetne uzupełnienie obiektywu Laowa 25 mm f/2,8 Ultra Macro.

Jeżeli chodzi o średnicę lampy i jej moc, to te dwie cechy są ze sobą powiązane. Rozmiar i moc lampy pierścieniowej powinniśmy wybrać, biorąc pod uwagę wielkość fotografowanego obiektu oraz jego odległość od urządzenia. W sklepach znajdziemy lampy pierścieniowe zazwyczaj o mocy od 35 W do 65 W.

Oprócz podstawowych, powyższych parametrów warto sprawdzić, czy lampa pierścieniowa posiada regulację mocy światła oraz regulację temperatury barwowej światła. Na przykład model Yongnuo YN208S charakteryzuje się płynną regulacją temperatury barwowej światła dzięki zastosowaniu 192 diod LED, z których połowa emituje światło o temperaturze barwowej 3200 K, a druga połowa o temperaturze 5500 K.

Jak używać lampy pierścieniowej?

Aby obsłużyć lampę ring, nie musimy posiadać specjalistycznej wiedzy dotyczącej fotografii i oświetlenia. Lampa działa niemal sama z siebie. To, co zależy od nas, to jej ułożenie oraz ewentualna regulacja mocy.

Przed rozpoczęciem fotografowania należy ustawić lampę. Powinna być stabilna, nie kołysać się ani nie przesuwać. Niestety ze względu na swój kształt i ciężar nie nadaje się ona do trzymania w rękach podczas wykonywania zdjęcia. Po ustawieniu lampy aparat umieszczamy mniej więcej w środku okręgu, w ten sposób uzyskamy najbardziej charakterystyczne dla lampy pierścieniowej efekty, np. pojawiający się w oczach blik, czyli odbicie światła. Oczywiście możemy eksperymentować również z innymi ustawieniami lampy, wszystko zależy od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać na fotografii. Kiedy aparat znajduje się już w odpowiednim miejscu, to możemy wykonać zdjęcie. Jeśli chociaż raz skorzystamy z lampy ring, to już nigdy nie będziemy chcieli z niej zrezygnować. Fotografie wykonane z jej użyciem wyglądają bardzo profesjonalnie i mają wyjątkowy charakter.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link