Data publikacji: 21 grudnia 2018
Autor: Anna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Komputer dla gracza – wybieramy kartę dźwiękową

Poleć znajomemu Drukuj

Dobra jakość grafiki to nie wszystko. Podczas budowy komputera do gier zainwestuj również w dobrą kartę dźwiękową. Chcesz wiedzieć, jakimi parametrami powinna się cechować? Podpowiemy, jak wybrać dopasowaną do Twoich oczekiwań kartę dźwiękową.

Karta dźwiękowa do komputera dla gracza

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- dlaczego warto zainwestować w kartę dźwiękową do gier,

- na jakie cechy zwrócić uwagę w karcie do komputera do gier,

- które modele kart świetnie nadają się do gamingowego komputera.

Dlaczego warto zainwestować w kartę dźwiękową do gier?

Komputer dla gracza różni się od sprzętu, który ma być przeznaczony np. do pracy. Musi być wyposażony w wydajne podzespoły, które zapewnią płynność rozgrywki. Dla wielu osób istotny jest też wygląd tego typu komputera.

Podstawowe składowe każdego komputera, a w szczególności komputera dla gracza, to płyta główna, procesor, karta graficzna i pamięć RAM. Gry mają się szybko uruchamiać, stan zapisanej gry lub np. kolejne obszary mapy powinny się błyskawicznie wczytywać, a grafika ma działać na możliwe wysokich detalach.

Ważne jest jednak nie tylko to, jak dany tytuł będzie się prezentował na Twoim ekranie. Istotny jest również dźwięk. Tak samo jak w przypadku filmów, jakość audio ma wpływ na odbiór gry.

Inaczej odbiera się daną produkcję, gdy z głośników lub słuchawek dobiega czysty dźwięk silnika w grze wyścigowej. Jeśli grasz w tytuły FPP, dźwięk przestrzenny pozwoli Ci na szybsze zlokalizowanie rywala.

Karta dźwiękowa do gier sprawi, że Twoja rozgrywka stanie się przyjemniejsza. Co więcej, szereg urządzeń cechuje się wzornictwem, które świetnie komponuje się z designem komputerów gamingowych.

Na jakie cechy zwrócić uwagę w karcie do komputera do gier

Wewnętrzna karta dźwiękowa

Podczas wyboru karty dźwiękowej do CS:GO lub innego tytułu zwróć uwagę na podstawowe parametry techniczne. Należą do nich m.in. SNR (stosunek sygnału użytecznego do szumu), który powinien być jak najwyższy i przekraczać 95 dB.

Sprawdź także częstotliwość próbkowania. Powinna być ona jak najwyższa, aby zapewnić idealną jakość dźwięku, najbliższą pierwotnemu sygnałowi. W przypadku karty dźwiękowej do komputera do gier zalecana wartość to 192 kHz.

Dobierz kartę dźwiękową do sprzętu audio, jakim dysponujesz, lub zestawu, w który zamierzasz się zaopatrzyć. Im więcej kanałów obsługuje karta, tym więcej głośników będziesz mógł do niej podłączyć. Przykładowo: karta systemu 2.0 obsłuży dwa głośniki, a sprzęt 5.1 pięć głośników i subwoofer.

Jeśli dysponujesz naprawdę dobrej jakości sprzętem audio a dźwięk jest jednym z Twoich priorytetów, wybierz kartę dźwiękową z wyjściem i wejściem optycznym TOSLINK. Kabel optyczny przesyła dźwięk cyfrowo i zapewnia jego bardzo dobrą jakość.

Karty dźwiękowe do komputera dla gracza porównaj też pod kątem dodatkowych opcji. Do ważnych technologii z perspektywy gamingu należy m.in. wzmacniacz słuchawkowy. Przydatny będzie też oferowany w zestawie z kartą mikrofon czy regulator głośności.

Proponowane produkty:
ASUS Xonar U7 MKII <%– –%>
Creative Sound Blaster X-Fi HD <%– –%>
LogiLink UA0053 <%– –%>
Creative Sound Blaster X7 <%– –%>
Creative Sound Blaster E5 BT DAC <%– –%>

Które modele kart świetnie nadają się do komputera do gier?

W asortymencie kart dźwiękowych RTV Euro AGD znajdziesz szereg urządzeń przeznaczonych do gamingu. Jeśli szukasz zewnętrznej karty dźwiękowej do komputera, zwróć uwagę np. na ASUS Xonar U5.

Jest to kompaktowe urządzenie podłączane przez USB, oferujące dźwięk przestrzenny HD 5.1. Model ten ma współczynnik SNR na poziomie 104 dB, co zapewnia czysty dźwięk. ASUS Xonar U5 ma wzmacniacz słuchawkowy. Jest także wyposażony w kontroler głośności i niezależny mikrofon. Jakość audio poprawiają dodatkowo technologie Perfect Voice i Sonic Studio.

PORADA EKSPERTA

Zewnętrzną kartę sieciową możesz odłączyć od komputera, z którego korzystasz, i podpiąć do innego, np. do laptopa.

Karta dźwiękowa do gier Creative Sound Blaster ZxCreative Sound Blaster Zx to z kolei wewnętrzna karta dźwiękowa. Już sam jej wygląd, czyli czerwona obudowa, zdradza zastosowanie. Sprzęt jest wyposażony moduł kontrolny głośności słuchawek wraz z wbudowanym mikrofonem, a także gniazdami jack i minijack do podłączenia słuchawek i mikrofonu. Jest to tyle wygodne rozwiązanie, że nie musisz się gimnastykować celem podpięcia sprzętu audio z tyłu komputera i możesz szybko zmienić ustawienia pokrętłem. Liczba kanałów audio to 5.1. Creative Sound Blaster Zx ma bardzo dobre parametry: stosunek sygnału do szumu wynosi 116 dB, a częstotliwość próbkowania to 192 kHz. Do tego dochodzą wyjścia i wejścia optyczne oraz technologie Crystal Voice, Dolby Digital Live, DTS Connect i SBX Pro Studio.

Wybrałeś już kartę dźwiękową? Zobacz 10 najlepszych głośników Bluetooth do 400 zł.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Sprawdź, dlaczego warto kupić nawigację samochodową z TMC!
Zobacz więcej   
Sprawdź, jaką przekątną ekranu powinna mieć najlepsza nawigacja samochodowa!
Zobacz więcej   
Sprawdź, co lepiej sprawdzi się w trasie – GPS czy smartfon!
Zobacz więcej   

Znajdź nas