Jaką kartę dźwiękową do gier warto wybrać?

Autor: Anna

Karta dźwiękowa jest podzespołem odpowiedzialnym za jakość odtwarzanego dźwięku, co ma bardzo duże znaczenie w trakcie rozgrywki. Każdy gracz ma wybór, czy postawić na model zintegrowany z płytą główną, czy może zdecydować się na zakup odrębnego podzespołu. Jedno i drugie rozwiązanie ma wady i zalety. Co wiec warto wybrać? Z jakiego modelu będziemy bardziej zadowoleni?

Karta dźwiękowa do komputera dla gracza

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czy lepiej wybrać kartę dźwiękową zintegrowaną czy dedykowaną
  2. na co zwrócić uwagę przy wyborze karty dźwiękowej
  3. które karty dźwiękowe do gier warto wybrać

Karta dźwiękowa do gier – oddzielna czy zintegrowana?

Wewnętrzna karta dźwiękowa

Wszyscy miłośnicy gier komputerowych zdają sobie sprawę, jak ważną rzeczą w trakcie rozgrywki są efekty dźwiękowe. Wszelkiego rodzaju odgłosy, dialogi, różne dźwięki otoczenia – wszystko to sprawia, że gracz przenosi się jakby w nieco inny wymiar, tym samym czerpie z rozrywki jeszcze więcej przyjemności. W najpopularniejszych grach komputerowych linię muzyczną bardzo często komponują znani specjaliści, a za odczytywanie dialogów odpowiadają aktorzy lub znani lektorzy. Dlatego też, aby uzyskać pełny efekt, komputer musi mieć odpowiednią kartę dźwiękową, która poradzi sobie z wymaganiami stawianymi przez producentów gier. Stąd też, zanim dokonamy wyboru odpowiedniego modelu karty dźwiękowej, warto zastanowić się, czy lepiej postawić na kartę zintegrowaną czy oddzielną. Jeszcze do niedawna komputery ze zintegrowanymi kartami dźwiękowymi nie dawały zbyt dobrych wrażeń muzycznych. Były po prostu za słabe do gier. Jednakże od pewnego czasu producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, wyraźnie poprawili ten element. Obecnie karty dźwiękowe, które są zintegrowane z płytą główną, powinny spełnić oczekiwania graczy. To idealny wybór, jeśli nie mamy głośników o najwyższych parametrach i nie planujemy zakupu słuchawek dla graczy.

Jeśli jesteśmy wymagającymi graczami, dysponujemy mocnymi, idealnymi do gier głośnikami, oddającymi w bardzo dużym stopniu różnicę w jakości dźwięku, to wybór dedykowanej karty dźwiękowej jest optymalny. Taka karta to również bardzo dobry wybór dla osób lubiących słuchać muzyki, a nawet komponujących ją w programach komputerowych.

Polecane karty dźwiękowe
  • 89,99 zł
  • 48,99 zł
  • 19,99 zł
  • 69,99 zł
  • 129,99 zł

Dobra karta dźwiękowa do gier – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Karta dźwiękowa do gier Creative Sound Blaster Zx

Jeśli zastanawiamy się, jaka karta dźwiękowa do gier będzie najlepsza, przy wyborze warto uwzględnić kilka parametrów. Jedną z istotniejszych kwestii jest wybór między modelem zewnętrznym a wewnętrznym. Najlepszym wyborem będzie taki, który ma najbardziej konkurencyjne parametry. Karta wewnętrzna świetnie sprawdzi się do komputerów stacjonarnych. Modele zewnętrzne pasują nie tylko do nich, ale także do laptopów. Między innymi z tego powodu są częstym wyborem graczy. Równie ważnym kryterium jest stosunek szumu do sygnału, czyli tzw. parametr SNR. W modelach kart dźwiękowych dla graczy powinien on wynosić nie mniej niż 95 decybeli. Kupując karty dźwiękowe do gier, trzeba także zwrócić uwagę na pasmo przenoszenia. Powinno być jak najszersze. Zazwyczaj wynosi od 20 Hz do 20 kHz. Karta dźwiękowa powinna mieć zredukowany poziom szumów. To również ważne kryterium wyboru odpowiedniego modelu dla gracza. Dobre karty dźwiękowe mają poziom szumów w granicy 90 dBA. Ponadto decydując się na zakup, warto sprawdzić, jakie wejścia audio ma karta dźwiękowa i jak wygląda interfejs. Wiele osób sprawdza jeszcze system dźwięku karty. Oczywiście dla niektórych ważny jest producent sprzętu i przede wszystkim cena karty dźwiękowej.

Najlepsza karta dźwiękowa do gier – kilka propozycji

Na rynku dostępnych jest wiele dobrych zewnętrznych i wewnętrznych kart dźwiękowych. Przykładem jest Creative Sound BlasterX AE-5 7.1 – wewnętrzna karta dźwiękowa o interfejsie PCI-Express. Jest kompatybilna z różnymi wersjami systemu operacyjnego Windows, m.in. Windows 10, Windows 8 i Windows 8.1. Nieco bardziej budżetowym wyborem będzie zakup karty dźwiękowej Creative Sound Blaster Audigy Fx bulk PCI-E, dobrej do gier dla osób szukających modelu w niezbyt wygórowanej cenie. Jeśli wolimy kartę dźwiękową na USB, to ciekawym urządzeniem jest Hama 51620 Audio adapter – karta dźwiękowa 7.1. Ponadto poszukując zewnętrznej karty dźwiękowej, warto wybrać takie modele, jak Creative Sound Blaster Omni Surround 5.1 o liczbie kanałów audio na poziomie i stosunku sygnału do szumu wynoszącego 100 dB, Creative Sound BlasterX G1 (idealna nie tylko do komputerów stacjonarnych, ale i konsol PS4) czy Creative Sound Blaster Play 3.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link