Wtyki bananowe - zabezpieczenie przewodów głośnikowych przed zerwaniem

Autor: Grzegorz

Odpowiednie zabezpieczenie przewodów głośnikowych to podstawa, jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo całego podłączenia. Wtyki bananowe niwelują ryzyko powstania zwarcia, ułatwiają przenoszenie sprzętu, a także sprzątanie wokół głośników. Czym są popularne „bananki” i jak się je montuje?

Dwa wtyki bananowe proste

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym są wtyki bananowe i do czego służą
 2. w jaki sposób je zamontować
 3. jak wkładać wtyki bananowe

Czym są wtyki bananowe i do czego służą?

Rozkręcony wtyk bananowy

Dobre zestawy audio najczęściej są ze sobą połączone licznymi przewodami. To od jakości ich wykonania w dużej mierze zależy także jakość dźwięku. Plątanina kabli jest niestety nieestetyczna, a ponadto znacznie utrudnia sprzątanie. Wyobraź sobie sytuację, w której z kolumny głośnikowej zostaje wyrwany kabel i zamiast poprawnie działającego sprzętu otrzymujesz przewód, rozszczepiony na kilkanaście żył. Często zdarza się to podczas odkurzania lub zmieniania położenia kolumny. Jeśli chcesz zrobić to bezinwazyjnie, wcześniej powinieneś odpiąć kabel i wpiąć go ponownie - łącznie zajęłoby to co najmniej kilka, jak nie kilkanaście minut. Na ratunek przychodzą różnego rodzaju wtyki, złączki i gniazda. W omawianym przypadku najlepszym wyborem okażą się wtyki bananowe, które zapewniają szybkie oraz łatwe połączenie ze sobą systemów audio np. kolumn z amplitunerem. Odpowiednie zabezpieczenia producentów i sztywne mocowanie chronią kabel przed przypadkowym odpięciem. Inwestując we wtyki bananowe oszczędzasz czas, który przeznaczyłbyś na ponowne łączenie ze sobą żyłek. Odpinanie i podpinanie jest całkowicie bezpieczne, a cała czynność zajmuje co najwyżej kilkanaście sekund.

Wtyk bananowy Techlink 710973 WiresNX2 charakteryzuje się korpusem wykonanym z wysokiej jakości tworzywa oraz powierzchnią styku pokrytą 24-karatowym złotem. Takie połączenie gwarantuje wieloletnią wytrzymałość oraz krystalicznie czysty dźwięk, pozbawiony szumów i zakłóceń. Wtyki bananowe Techlink 710973 WiresNX2 nadają się do kabli o maksymalnym przekroju 4 mm. Do ich montażu wykorzystuje się jedynie dwie śrubki. Sprawdzają się podczas połączenia ze sobą konsoli do gier, stereofonicznych systemów audio oraz kina domowego. Zastosowane do ich produkcji 24-karatowe złoto chroni przed utlenianiem, a także dostarcza najwyższej jakości przekaz sygnału.

Do produkcji wtyków bananowych oprócz złota, wykorzystuje się także czystą miedź, srebro oraz rozwiązania hybrydowe. Wtyki bananowe można kupić w różnych kształtach - najpopularniejszy jest klasyczny, prosty, ale dostępne są także kątowe 45-90 stopni.

Jak zamontować wtyk bananowy?

Porządnie zamontowany wtyk bananowy wystarczy na lata użytkowania. Przed zakupem upewnij się jednak, jakie wtyki bananowe są potrzebne i kompatybilne z twoim sprzętem grającym. W tym celu sprawdź zastosowane w nim wejścia oraz wyjścia audio.

 1. Najpierw zdemontuj osłonkę kabla, a następnie usuń około 1,5-2 cm izolacji z każdej żyły: plusa i minusa. Pamiętaj, aby robić to delikatnie i nie uszkodzić samego przewodu!
 2. Następnie przygotuj wtyk bananowy pozbawiając go osłonki. Najczęściej wystarczy ją wykręcić.
 3. Wykręć z wtyku dwie śrubki. Do tego zadania będziesz potrzebował małego śrubokręta.
 4. Do wtyku bananowego włóż kabel głośnikowy bez izolacji i zakręć śrubki do oporu. Powinny one zacisnąć przewód.
 5. W ostatnim kroku nakręć osłonkę na wtyk bananowy.

Tych sześć prostych punktów w pełni wystarczy, abyś mógł cieszyć się przewodem głośnikowym zabezpieczonym przed zerwaniem i uszkodzeniem. Aby wydłużyć żywotność wtyków, możesz dodatkowo ochronić je koszulką termokurczliwą.

 • 15,99 zł
 • 19,99 zł
 • 4,99 zł
 • 9,99 zł
 • 6,99 zł

Jak wkładać wtyki bananowe?

Zdjęcie kilkunastu głośnikowych

Aby wtyki bananowe posłużyły jak najdłużej, powinieneś zawsze wtykać je „na wprost”. Jeśli ilość miejsca nie pozwala ci na tego rodzaju wpięcie bądź chciałbyś to zrobić inaczej ze względów estetycznych, skorzystaj z wtyku bananowego skręcanego kątowo. Taki model spełni swoje zadanie o wiele lepiej niż domowo wykonana przeróbka.

Porada eksperta: Jeśli wtyk bananowy stawia opór podczas wkładania, nie używaj siły. Spróbuj delikatnie go wkręcić. W ten sposób nie uszkodzisz gniazda, a cała operacja, mimo że potrwa dłużej, nie będzie wymagała wysiłku.

W niektórych zestawach audio znajdują się zaślepki uniemożliwiające zainstalowanie wtyku bananowego. Wówczas najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest delikatne usunięcie ich z gniazd, a następnie ponowne podjęcie próby instalacji wtyków.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link