Jaki sprzęt dla początkującego DJ’a wybrać?

Autor: Piotr

Wiele osób marzy o karierze muzycznej. Realizowanie swojej pasji to spełnienie marzenia o pasjonującym życiu. Podpowiadamy jak zostać DJ’em, jak wybrać dobre głośniki do muzyki oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze konsoli i słuchawek dla początkującego króla lub królowej klubowych scen. Dowiedz się jak koncertowo zacząć swoją didżejską przygodę!

Jak zostać DJ — od czego zacząć?

Trafienie w gusta publiczności nie jest łatwe. Na imprezach spotykają się ludzie o różnych upodobaniach. DJ powinien umieć dopasować się do preferencji publiczności. Obowiązkowa jest znajomość zarówno piosenek, które aktualnie są na topie, jak i kultowych kawałków z dawnych lat.

Dobór muzyki DJ powinien łączyć z umiejętnością płynnego przechodzenia między utworami. Granie piosenek bez przerwy, tak by publiczność mogła cały czas się bawić to jeden z elementów kultury klubowej. Niezbędna do tego jest wiedza o budowie utworów. W muzyce elektronicznej utwory złożone są zwykle z 64 fraz. Wyczucie, kiedy kończy się jedna, a zaczyna druga, jest kluczowe, by przejście między piosenkami było płynne. Równie ważne jest ustawienie punktu, od którego zacznie się następny utwór.

Żaden DJ nie zrobi kariery, nie mając do dyspozycji odpowiedniego sprzętu. Obowiązkowy zestaw didżeja składa się z konsoli (lub kontrolera), głośników i słuchawek.

Konsola DJ dla początkujących

Konsola to podstawowe narzędzie pracy DJ’a i centrum dowodzenia imprezą. Na rynku dostępne są dziesiątki modeli o różnym stopniu zaawansowania i cenie. Dla początkującego DJ’a najlepszy jest prosty zestaw. Pozwoli on zapoznać się z najważniejszymi funkcjami i nie przytłoczy ilością opcji.

Jedną z części konsoli jest mikser. Urządzenie to posiada określoną liczbę wejść i wyjść, do których podłącza się wiele źródeł sygnału (odtwarzacz płyt, gramofon, laptop, pendrive, smartfon). Wszystkie źródła trafiają następnie do jednego wyjścia. Manipulując suwakami na mikserze, można płynnie przechodzić między piosenkami.

Tańszą alternatywą jest kontroler. Nie wymaga on zewnętrznych odtwarzaczy. Laptop w połączeniu z właściwym programem może dać efekt taki jak korzystanie z konsoli. Wadą kontrolera jest ryzyko wystąpienia awarii. W razie ewentualnej usterki DJ nie ma na czym grać.

Konsola pozwala odtwarzać muzykę, ale by goście mogli się bawić, potrzebne są głośniki.

Dobre głośniki do muzyki

Rozpoczynając karierę, DJ powinien wyposażyć się w dobre głośniki do muzyki. Powinny one odtwarzać dźwięk wysokiej jakości. Ważna jest również ich mobilność, dzięki której przeniesienie ich z jednej zabawy na drugą nie będzie sprawiało problemu. Jaki głośnik bezprzewodowy kupić?

Dobrym pomysłem dla DJ’a stawiającego pierwsze kroki są modele głośników Panasonic takie jak SC - TMAX5 lub SC -TMAX10. Oba głośniki wytwarzają głębokie, niskie dźwięki, wzmocnione systemem Bass Reflex. Dzięki brakowi utraty rezonansu dźwięk wydobywający się z głośnika niskotonowego nie traci na jakości, generując potężny bas nadający utworom pożądanej głębi. Model SC -TMAX10 wyposażony jest dodatkowo w funkcję AIRQUAKE BASS, dodając niskim tonom jeszcze większej intensywności.

Impreza klubowa to nie tylko muzyka, ale także nadające klimatu światło. Kolumny Panasonica posiadają podświetlenie wokół membrany synchronizujące się z rytmem muzyki.

Głośniki te można połączyć z aplikacją Panasonic MAX Juke. Oferuje ona wiele opcji sterowania dźwiękiem i oświetleniem, m.in. zapisywanie sampli lub korzystanie z już dostępnych w aplikacji, tworzenie playlist i efektów karaoke.

Panasonic SC -TMAX10 jest wyposażony również w odtwarzacz płyt CD. Na pokładzie znajdują się również dwa wyjścia mikrofonowe pozwalające na rozkręcenie karaoke oraz kontakt z publicznością. Urządzenia można łączyć w zestawy głośnikowe, tworząc systemy wzmacniające muzyczne doznania.

Innym producentem, którego sprzęt warto polecić, jest Sony. Głośniki tej firmy również wyposażone są w wiele użytecznych funkcji. Kolumna Sony MHC-V11 posiada poprawiającą głębię niskich tonów funkcję Mega Bass, możliwość odtwarzania dźwięku z płyt CD i urządzeń USB, podświetlenie LED i aplikację Sony Music Center do sterowania piosenkami. Pamiętać jednak należy, że propozycja Sony jest droższa, niż Panasonica.

Słuchawki dla DJ

Niezbędnik didżeja składa się także ze słuchawek. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech.

Istotna jest budowa słuchawek. Profesjonalni muzycy nie korzystają ze słuchawek dousznych. Ze względu na swój niewielki rozmiar jakość brzmienia niskich częstotliwości jest niezadowalająca. Dobre słuchawki dla DJ’a to nauszne konstrukcje tłumiące dźwięki otoczenia. Dobrze, by były wyposażone w system Active Noise Cancelling (ANC) dodatkowo wyciszający hałasy.

Inne parametry, na które warto zwrócić uwagę to pasmo przenoszenia (im szersze, tym lepiej, najlepiej w przedziale 20 Hz - 20 kHz), impedancję (powinna być wysoka, w zakresie 32-65 ohm) oraz złącze słuchawkowe. Zawodowi didżeje preferują wtyk jack 6,3 mm.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link