Jaki alkomat kupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Autor: Joanna

Zastanawiasz się jaki alkomat kupić? Dokonując wyboru, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na dokładność prezentowanego wyniku, zakres pomiaru i możliwość kalibracji. Urządzenie o dobrych parametrach gwarantuje łatwy i szybki pomiar zawartości alkoholu w organizmie.

Alkomat jaki użyto podczas kontroli policyjnej u blondwłosej młodej kobiety

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym powinien się charakteryzować dobry alkomat
  2. jakie dodatkowe funkcje może posiadać alkomat
  3. na czym polega proces kalibracji alkomatu

Jaki alkomat – z ustnikiem lub bez

Model alkomatu w jakim nie używa się ustnika. Pasywny pomiar alkoholu u mężczyzny

Dopuszczalna w Polsce zawartość alkoholu u kierowcy nie może przekraczać 0,2‰. Większe wartości wiążą się z zatrzymaniem prawa jazdy. Dlatego dla bezpiecznego podróżowania warto zaopatrzyć się w alkomat. Urządzenia te można nabyć zarówno w internetowych, jak i stacjonarnych sklepach RTV EURO AGD. Najtańsze kosztują niewiele ponad 100 zł, najdroższe – nawet kilka tysięcy zł. Jedną z głównych cech, jaką mogą się różnić, jest konieczność użycia ustnika. Alkomat bezustnikowy jest tańszy w eksploatacji (nie wymaga kupowania ustników) i łatwiejszy w użyciu. Wystarczy zbliżenie alkomatu do ust badanego. To tzw. pasywny tryb pracy. Niestety uzyskany przy jego użyciu wynik może okazać się nieco mniej dokładny w porównaniu do alkomatu z ustnikiem. Ten drugi wymaga dokupowania ustników, które mogą być jednorazowego lub wielokrotnego użytku.

Jaki alkomat wybrać – dokładność wyniku i zakres pomiaru

Na jaki alkomat się zdecydować? Najważniejszymi czynnikami determinującymi wybór alkomatu są zakres pomiaru i dokładność wyniku. Pierwszy parametr określa zakres, w jakim podawany jest wynik pomiaru. Im jest on większy, tym większą liczbę promili może zmierzyć urządzenie. W większości modeli zakres pomiaru wynosi 0–4‰. Niektóre sprzęty poszczycić mogą się górną granicą rzędu 5‰, jak np. Promiler iBlow. Są to już alkomaty profesjonalne. Korzysta z nich np. policja podczas kontroli drogowych. Używa się ich także w ramach imprez masowych – pozwalają na przebadanie nawet do 750 osób na godzinę. W przypadku dokładności pomiaru, to im mniejsza jest wartość, tym dokładniej urządzenie przeprowadza badanie. Jednymi z lepszych modeli pod tym względem są m.in. Alcosense Alkomat Ultra czy Alcosense Alkomat Pro, o dokładności wyniku na poziomie 0,001‰.

Polecane alkomaty
  • 24,99 zł
  • 249 zł
  • 189,99 zł
  • 269 zł
  • 979 zł

Jaki kupić alkomat – proces kalibracji

Jaki kupić alkomat? Najlepiej z dużym czytelnym wyświetlaczem

Jaki alkomat najlepiej kupić? W dużym stopniu decyduje o tym możliwość przeprowadzenia kalibracji. Proces polega na skonfigurowaniu oprogramowania urządzenia. Alkomat poddaje się testom i wyznaczeniu sprawności na specjalnych symulatorach. Jeżeli wyniki różnią się od rzeczywistości, przeprowadza się reset oprogramowania, po czym ustawia początkowe wartości nominalne. To gwarancja prawidłowości wskazywanej wartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Kalibracja powinna być wykonywana 1–2 razy do roku. Częstotliwość jej przeprowadzenia zależy od wielu czynników, np. wieku urządzenia, warunków przechowywania, rodzaju alkomatu, intensywności użytkowania. Zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu. Niestety wiąże się to z pewnymi kosztami. Z uwagi na różne okresy między kalibracjami, pierwotnie tańszy alkomat może okazać się droższy w użytkowaniu niż ten, za który przy zakupie zapłaci się nieco więcej. Idąc naprzeciw kupującym, producenci wyposażyli niektóre modele w wymienne czujniki. Nie ma wówczas konieczność korzystania z usług fachowców. Wystarczy nabyć prekalibrowany moduł i samodzielnie go wymienić. Funkcję tę posiadają m.in.: Alcovisor Mark X+, BACscan F-60, Alco Force AF400E.

Jakie funkcje dodatkowe powinien posiadać dobry alkomat?

Jaki alkomat kupić? Poleca się sprzęt z dużym podświetlanym wyświetlaczem, który ułatwi przeprowadzenie badania po zmroku, jak np. Meteo MTX200PRO. Urządzenie powinno posiadać pamięć ilości przeprowadzonych pomiarów, co pozwala porównać szybkość spadania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu oraz dokładniej określić, czy urządzenie wymaga kalibracji. Funkcję taką posiadają m.in. Promiler AL-6200 i Alcosense Exel.

Godny polecenia alkomat to taki, który kontroluje przepływ powietrza, jak np. Promiler AF400. Funkcja ta informuje o zbyt małej ilości wydychanego powietrza, co wiąże się z powtórzeniem badania, żeby było wiarygodne. Kolejną istotną kwestią jest technologia HSPT (z ang. Heat Shield Protection Technology). Dzięki niej sprzęt jest dokładniejszy i wzrasta odporność sensora na uszkodzenia wywołane przez opary o wysokich stężeniach alkoholu. Wybierając sprzęt, należy zwrócić uwagę na automatyczne wyłączanie – wtedy kilka minut po zakończeniu pracy samoczynnie odłącza się zasilanie.

Jaki wybrać alkomat? Dobry alkomat powinien na bieżąco monitorować poziom baterii. Opcję tę posiada m.in. Promiler AL-9000Lite. Dzięki niej bateria zostanie wymieniona na czas i urządzenie będzie zawsze gotowe do działania. Niektóre modele, jak np. Alcosense Alkomat Pro, wyposażone są w dodatkowe funkcje typu kalendarz, termometr, zegar. Sprzęty mogą mieć nawet możliwość podłączenia do drukarki, jak np. Alco Force Cobra + drukarka, co umożliwi dokumentację wszystkich przeprowadzonych pomiarów. Kolejnym interesującym dodatkiem jest wbudowana baza danych z listą krajów i dopuszczalnymi limitami zawartości alkoholu w organizmie w nich obowiązującymi. Wyposażono w nią m.in. Alcosense Alkomat Ultra.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link