Zakup ramki elektronicznej – jaką wielkość ekranu wybrać?

Autor: Agnieszka

Niemal każdy z nas chętnie zachowuje zdjęcia uchwycone podczas wyjątkowych momentów. W obliczu coraz prężniej rozwijającej się fotografii cyfrowej, warto zainwestować w sprzęt, który pozwoli na zaprezentowanie całych albumów zdjęć. Takim gadżetem jest ramka cyfrowa na zdjęcia. Dzięki temu urządzeniu jesteśmy w stanie przechowywać w jednym miejscu tysiące fotografii, które w dziecinnie prosty sposób możemy w każdej chwili pokazać. Ramka multimedialna to świetny sprzęt, który ponadto może posiadać wiele funkcji dodatkowych – budzik, kalendarz, a nawet odtwarzacz muzyki!

Ramka cyfrowa, dookoła której leżą zdjęcia. Ujęcie na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego należy zwrócić szczególną uwagę na wielkość ekranu ramki cyfrowej
 2. jakim innym cechom ramek multimedialnych warto się przyjrzeć
 3. jakie modele ramek cyfrowych na zdjęcia polecamy

Ramka cyfrowa do zdjęć – zwróć uwagę na wielkość ekranu!

Ujęcie rodziny biegnącej po plaży zamknięte w ramce cyfrowej

Wiele osób fotografuje. Coraz częściej i chętniej gromadzimy zdjęcia uchwycone podczas wakacji czy ważnych momentów w życiu. Wraz z rozwojem fotografii cyfrowej, coraz rzadziej wywołujemy zdjęcia. Dużą popularnością cieszy się zaś alternatywa dla wkładania zdjęć w tradycyjne oprawy, a więc ramka cyfrowa. Zakup ramki multimedialnej wymaga jednak zwrócenia uwagi na kilka ważnych parametrów, związanych z samym ekranem urządzenia.

Wybierając ramkę elektroniczną, powinniśmy przede wszystkim skupić się na ekranie. Jest to fundamentalna część całego urządzenia. Na co dokładnie trzeba zwrócić uwagę?

 • Wielkość ekranu (przekątna) wyraża się ją w większości przypadków w calach. Jest to określenie odległości między dwoma najdalej położonymi punktami – a więc przekątnej. Zdecydowanie warto wziąć pod uwagę zakup ramki elektronicznej o jak największej przekątnej ekranu. Dzięki temu uzyskamy obraz w dobrej jakości, który będzie wyraźny.
 • Rozdzielczość – drugi niezwykle istotny parametr, zaraz po wielkości ekranu. Można też powiedzieć, że rozdzielczość razem z przekątną ekranu współgrają. Im większy ekran, tym automatycznie wyższą rozdzielczość będzie w stanie obsłużyć urządzenie. Wpływa to na jakość i wielkość wyświetlanych fotografii.
 • Format obrazu – wśród cyfrowych ramek na zdjęcia standardem jest format 4:3. Oznacza to, że ramka multimedialna potrafi wyświetlić większość fotografii wykonanych aparatem cyfrowym. Właśnie w takim formacie wszystkie popularne aparaty robią zdjęcia. Istnieje także format 16:9, który jest nieco rzadziej spotykany. Ten parametr jest uzależniony od możliwości sprzętu do wykonywania fotografii, który posiadamy. Jeżeli zakupimy ramkę o formacie 16:9, a mamy aparat robiący zdjęcia w 4:3, to ramka nienaturalnie rozciągnie fotografię lub automatycznie doda czarne paski po bokach zdjęcia.
 • Kąt widzenia – ta cecha odpowiada za to, pod jakim kątem należy patrzeć na ramkę, aby dostrzec fotografię w dobrej jakości oraz o odpowiednim kontraście. Wiele ramek multimedialnych ma niewielkie kąty widzenia. Dlatego też, jeżeli patrzymy na ramkę od boku, możemy zauważyć niemal zupełnie zniekształcone i lekko czarno-białe fotografie. Warto zatem zakupić ramkę, która będzie oferowała szeroki kąt widzenia. Dzięki temu będziemy mogli postawić ramkę w każdym miejscu – niezależnie od tego, pod jakim kątem będziemy na nią spoglądać, ujrzymy wyraźne i szczegółowe zdjęcia.
 • Kontrast i jasność – kupując foto ramkę cyfrową, powinniśmy także przyjrzeć się jej kontrastowi i jasności. Im większy kontrast, tym dużo wyraźniejsze kolory. Detale będą właściwie zarysowane. Jasność to kolejny ważny parametr. Dzięki odpowiednio jasnemu ekranowi możemy, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych, cieszyć się ulubionymi zdjęciami. Ciekawą funkcją, którą posiadają niektóre ramki, jest możliwość automatycznego dostosowania jasności do otaczających warunków.

Podsumowując, trzeba stwierdzić, że wielkość ekranu to pierwszy i zdecydowanie najważniejszy parametr, na który musimy zwrócić uwagę podczas zakupu ramki cyfrowej. Im większy ekran, tym lepsze pozostałe parametry.

Inne istotne cechy ramek multimedialnych

Dwie ramki cyfrowe przedstawiające zdjęcie gór, ustawione w pionie i poziomie. Ujęcie na białym tle

Ramki elektroniczne na zdjęcia, poza samym wyświetlaniem fotografii, oferują także wiele przydatnych funkcji dodatkowych. Kupując ramkę idealną, warto również przyjrzeć się innym możliwościom, które jest w stanie zaoferować ten gadżet. Są to:

 • zegarek i budzik,
 • kalendarz,
 • odtwarzanie muzyki,
 • pokaz slajdów,
 • czytniki pamięci,
 • funkcja obracania zdjęć.

Oczywiście każdy model ramki cyfrowej posiada inny zestaw funkcji pobocznych. Zdecydowanie polecamy wbudowany budzik oraz kalendarz. To podręczne rozwiązania, które na pewno znajdą zastosowanie w każdym domu. Ponadto warto zakupić ramkę z funkcją obracania zdjęć – dzięki temu będziemy mogli postawić czy powiesić ją poziomo lub pionowo. Bardzo istotne są także różnego rodzaju czytniki pamięci (MMC, SD, SDHC) oraz standardowe złącze USB.

Modele ramek cyfrowych na zdjęcia, które polecamy

W RTV EURO AGD znajdziemy bogaty wybór ramek multimedialnych, które zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Intenso 8" MediaArtist to sprzęt, który posiada ekran o wielkości 8" oraz rozdzielczości 800 x 600 pikseli. Do tego ma wbudowane tryby pokazu slajdów, zegar oraz kalendarz. Bardzo praktyczny jest sposób zarządzania ramką – sterujemy dołączonym do zestawu pilotem, który znacząco zwiększa komfort korzystania z urządzenia. Gadżetem godnym polecenia jest też Hama Steel Basic 8". To ramka, którą możemy zakupić w większych rozmiarach – 9,7" oraz 10" (Hama Steel Basic 10"). Wśród funkcji dodatkowych znalazły się: możliwość obracania zdjęć, podświetlenie LED, zegar oraz kalendarz. Kolejną ciekawą opcją jest Hama Slimline Basic 8". Podobnie jak w przypadku poprzedniczki, jest ona dostępna w 3 wielkościach: 7", wspomniane wcześniej 8" oraz 10" (Hama Slimline Basic 10"). Ten model ma nieco niższą rozdzielczość – 800 x 600 pikseli – jednak oferuje równie kontrastowe i szczegółowe wyświetlanie zdjęć. Posiada automatyczny timer czasu wyświetlania zdjęć, funkcję pokazu slajdów z efektami przejścia oraz obsługuje większość popularnych kart pamięci. Ostatnią propozycją jest Hama Steel Premium 9,7". Ten model zawiera wiele funkcji dodatkowych – budzik, odtwarzanie zdjęć z podkładem muzycznym, pokazy slajdów, zegar oraz kalendarz. Będzie to świetny wybór dla osób, które poza zdjęciami w wysokiej jakości chcą cieszyć się pełnym wachlarzem możliwości dodatkowych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link