Jak odmierzyć 100 gramów mąki? Zobacz najdokładniejsze wagi kuchenne

Autor: Maria

Nowoczesne programy kulinarne zdają się stawiać sobie za punkt honoru unikanie dokładnych liczb. Dlatego zawsze widzimy młodego kucharza w modnym wnętrzu, barwnie opowiadającego i wrzucającego nieokreśloną ilość produktów do garnków, a nam pozostawiając mgliste pojęcie ile dokładnie tego jest. Na szczęście nie jesteśmy sami – z pomocą przychodzą przydatne przybory kuchenne.

 

Precyzja przede wszystkim

 

Najskuteczniejszym sposobem na dokładne odmierzenie niezbędnej ilości produktów będzie skorzystanie z wagi kuchennej. Nawet najbardziej podstawowe modele, takie jak Eldom WK240S pozwolą nam odsypać mąkę lub cukier z dużą precyzją. Jeśli nasze kuchenne przygody ograniczają się do podstawowych dań, wystarczy nam ona w zupełności, ponieważ 100 gram mąki odważy z dokładnością do 15 gramów. Nie jest to może dokładność aptekarska, ale w kuchni operujemy na skalę znacznie większą.

 

Nie zapomnijmy o górnej granicy. Większość wag policzy obciążenie do 3 kilogramów, jeśli jednak zdarza nam się przygotowywać większe dania, zainteresujmy się modelem zdolnym pomieścić 5 kg. Jeśli szykuje nam się taka uczta, skorzystajmy z bardzo estetycznej wagi Eldom WK270, ponieważ jej płaska konstrukcja pozwoli nam zważyć produkty dowolnych kształtów i bez problemu zmieścimy na niej drób, mięso lub duże owoce.

 

Sprawa najwyższej wagi

 

Przepisy mogą zawierać różne jednostki, dlatego warto przygotować się na kontakt z brytyjskim systemem miar. Podziałka w funtach czy uncjach (oz) przyda się do gotowania wedle anglosaskich tłumaczy i wyeliminuje potrzebę przeliczania jednostek. Taką funkcją dysponuje waga kuchenna Zelmer KS1400, która spełnia także funkcję kubka z miarką. W łatwy sposób odliczymy zarówno płyny jak i produkty sypkie, a odczepiany pojemnik posłuży nam do porcjowania, przesypywania lub nalewania. Dodatkowym plusem jest możliwość umycia kubka w zmywarce.

 

Utylitaryzm to kolejny trend w kuchni, który nie ominął wag. Połączenie ich z misami pozwala kontrolować gramaturę produktów, umożliwia również wygodne ich zmieszanie, co docenią wszyscy domorośli piekarze i cukiernicy. Taki model, sterowany wyłącznie za pomocą dotyku i dokładnie operujący za sprawą 4 punktów pomiaru, stworzyła firma Sencor. Jej SKS 4004YL to połączenie litrowej misy z odpornego na ścieranie materiału z dokładną wagą. Podobnie operuje KS1600 Zelmera, a pojemnik ze stali szlachetnej nie tylko przyda się przy pracy w kuchni, ale także ozdobi ją swoją chłodną elegancją.

 

Wagę możemy także traktować w ten sposób – jako dodatek do wystroju.  Nasze posiłki rozświetli barwna waga Sencor SKS 5026YL, a kwiatowe motywy zawarte na wadze Łucznik PT-852 na pewno umilą nam dzień. Można więc łączyć estetykę z użytecznością.


Zobacz pełną ofertę wag kuchennych w naszym sklepie!

Domowe sposoby

 

Jeśli potrzebujemy szybko odmierzyć pewną ilość produktu, a akurat nie mamy wagi pod ręką, możemy też zastosować kilka sztuczek. Najprostszym sposobem będzie odmierzanie pojemności za pomocą łyżek. Stosujemy do tego dwie miary – łyżeczkę (deserową, herbacianą) oraz łyżkę stołową. Ta pierwsza pomieści 5 ml a ta druga 15 ml i odnosi się to do tzw. płaskich łyżeczek. W przypadku produktów sypkich, takich jak cukier i mąka, używamy łyżeczek kopiastych, w takim wypadku mniejsza miara to 5 g, a większa 12 g.


Wybierz sztućce

Jeśli mierzymy większą ilość, możemy użyć szklanek. Zakładając, że przeciętna szklanka pomieści ćwierć litra płynu, przeliczymy to na 200 gram cukru lub mąki. Połowa takiego pojemnika powinna mieścić 100 gram mąki, niestety nie jest to precyzyjny sposób pomiaru. Jeśli chcemy być pewni ilości produktów, użyjmy wagi, zwłaszcza jeśli od dokładności zależy powodzenie naszego przepisu. Dla zaangażowanego kucharza nie jest to kwestia dyskusji – znajomość produktów to podstawa gotowania.

 

Polecane wagi kuchenne
  • 64,99 zł
  • 99,99 zł
  • 39,99 zł
  • 69,99 zł
  • 59,99 zł

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę