Do czego służy lampa błyskowa i jak ją wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:ogólnych informacji o lampach błyskowych jakie są podstawowe cechy lampy błyskowej podstaw o czasie ładowania lampy błyskowej
Autor: Stanisław

Wiele osób chce wiedzieć, jak używać lampy błyskowej. Przy okazji warto podkreślić fakt, że mimo iż większość aparatów fotograficznych – zarówno kompaktowych, jak i lustrzanek – wyposażona jest we wbudowaną lampę błyskową, to rynek oferuje też mnóstwo zewnętrznych lamp błyskowych.

Zobacz także: Najlepsze lampy błyskowe – poznaj opinie naszych klientów

Lampa błyskowa – ogólne informacje

Zanim przystąpimy do profesjonalnego fotografowania, warto wiedzieć, jak używać lampy błyskowej. Jej podstawową zaletą (w porównaniu do lampy wbudowanej) jest większa siła błysku, dzięki czemu można wykonywać zdjęcia z dalszej odległości. Na tym jednak nie koniec. Zewnętrzne lampy błyskowe mają często dodatkowe funkcje niedostępne dla lamp wbudowanych, które pozwalają za ich pomocą uzyskać wiele ciekawych efektów fotograficznych.

Kwestia tego, jak używać lampy błyskowej, to jedno, lecz kupno zewnętrznej lampy błyskowej to nie taka prosta sprawa. Przede wszystkim, nowoczesna lampa błyskowa przeznaczona jest do współpracy z aparatami jednego producenta, a często z jedną tylko ich grupą, np. z lustrzankami cyfrowymi. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić, jest system błysku, drugą natomiast – moc lampy, a w zasadzie moc błysku.

Na początek przyda się wiedza o tym, jak korzystać z lampy błyskowej. Proste lampy mają stały kąt rozsyłu światła, ustalony dla obiektywu szerokokątnego 28 mm. Bardziej zaawansowane posiadają funkcję zoom i dostosowują ją do ogniskowej obiektywu.

Obsługa lampy błyskowej to skomplikowany temat. Zaawansowane modele lamp błyskowych umożliwiają regulowanie siły błysku w dużym zakresie. Udostępniają też wiele funkcji specjalnych, które pozwalają uzyskać na zdjęciach ciekawe efekty wizualne.

Podstawowe cechy lampy błyskowej

Współczesna lampa błyskowa wymienia z aparatem informacje niezbędne do uzyskania prawidłowo naświetlonego zdjęcia (tzw. pomiar TTL). Lampom dostępnym dla danego systemu fotograficznego warto przyjrzeć się już na etapie wyboru aparatu. Oprócz sterowania siłą błysku poprzez system TTL, niektóre lampy mają również wbudowaną własną automatykę (zwaną niekiedy automatyką tyrystorową). Używanie lampy błyskowej ma wiele etapów. Abyśmy mogli podłączyć lampę błyskową do aparatu fotograficznego, musi on być zaopatrzony w odpowiedni uchwyt, zwany sankami.

System światła błyskowego

Kupując lampę błyskową, upewnijmy się, że współpracuje ona z naszym modelem aparatu. Różne systemy światła błyskowego mają swoje odzwierciedlenie w odmiennych stopkach mocujących je do aparatu. Każdy, kto zastanawia się, jak używać lampy błyskowej, powinien o tym pamiętać.

Niezależni wytwórcy lamp błyskowych produkują osobne wersje swoich fleszy, dostosowane do specyfiki aparatów różnych producentów. Dużą pomysłowością wykazał się tutaj niemiecki Metz, który większość swoich lamp z serii Mecablitz wyposażył w wymienne stopki. Dysponując odpowiednimi adapterami, możemy taką lampę podłączać do aparatów różnych producentów.

Polecane lampy błyskowe
 • 359 zł
 • 1 869 zł
 • 429 zł
 • 1 249 zł
 • 1 049 zł
 • 759 zł
 • 2 129 zł
 • 599 zł
 • 579 zł
 • 809 zł

Moc lampy błyskowej i liczba przewodnia

Im więcej światła daje lampa błyskowa, tym bardziej jest użyteczna, gdyż może skutecznie oświetlić obiekty położone dalej od aparatu. Dla wszystkich przenośnych lamp błyskowych ich producenci podają parametr zwany liczbą przewodnią (Guide Number). Określa on, z jakiej maksymalnie odległości (w metrach) lampa naświetli poprawnie obiekt przy czułości matrycy 100 ISO i otworze przysłony równym f/1.

Jak silna powinna być lampa błyskowa? Lampa błyskowa o liczbie przewodniej 40 pozwoli nam oświetlić światłem „na wprost” osoby w odległości 5–6 metrów, przy wykorzystaniu otworu przysłony f/8. Jeśli jednak chcemy skorzystać z odbicia światła lampy od sufitu (co znacznie poprawia efekt wizualny na zdjęciu), droga światła od lampy do oświetlanego obiektu znacznie się wydłuży.

Modelowanie światła

Skierowanie światła lampy na sufit lub białą ścianę zdecydowanie poprawia estetykę zdjęcia. Jednak aby móc skorzystać z tej sztuczki, musimy dysponować lampą, w której możemy zmieniać położenie głowicy zawierającej palnik (źródło światła). Najtańsze lampy nie posiadają tej cechy.

Najprostsze lampy błyskowe mają palnik osadzony na stałe wewnątrz głowicy, co daje stały kąt rozsyłu światła, zwykle odpowiadający szerokokątnemu obiektywowi o ogniskowej 28 mm. Przy korzystaniu z dłuższych ogniskowych skutkuje to mało efektywnym gospodarowaniem energią, gdyż błysk lampy oświetla również duży obszar poza kadrem. Z tego powodu droższe modele lamp są wyposażone w funkcję zoom, dostosowującą kąt rozsyłu światła do aktualnej ogniskowej obiektywu.

Niektóre lampy wyposażone są ponadto w tzw. sztuczny sufit, czyli wysuwaną z głowicy lampy białą płaszczyznę odbijającą, która także pozwala poprawić wygląd zdjęcia w sytuacji, gdy sufit znajduje się zbyt wysoko bądź fotografujemy na wolnym powietrzu.

Zasilanie lampy

Większość zewnętrznych lamp błyskowych zasilana jest ogniwami typu AA, czyli popularnymi “paluszkami”. Lampy o mniejszej liczbie przewodniej często zadowalają się dwoma ogniwami, aczkolwiek bardziej wydajne modele wymagają zasilania 4 ogniwami. Najczęściej mogą to być ogniwa dowolnego typu, jednak przy korzystaniu ze zwykłych baterii lampa będzie się ładowała bardzo powoli. Dlatego wskazane jest korzystanie z wydajnych baterii alkalicznych, litowych bądź akumulatorków. Te ostatnie są godne polecenia ze względów ekonomicznych, gdyż lampa błyskowa jest urządzeniem o dużym zapotrzebowaniu na energię.

 • 3 799 zł
 • 11 999 zł
 • 2 699 zł
 • 4 289 zł
 • 5 299 zł
 • 1 999 zł
 • 6 199 zł
 • 8 699 zł
 • 3 749 zł
 • 2 239 zł

Czas ładowania

Dobra obsługa lampy błyskowej to także wiedza o tym, że jednym z parametrów lampy, na który warto zwrócić uwagę, jest czas ładowania. Określa on, jak dużo czasu musi upłynąć pomiędzy dwoma kolejnymi zdjęciami wykonanymi przy wykorzystaniu pełnej mocy błysku. Im ten czas będzie krótszy, tym lepiej.

Producenci zaawansowanych lamp o dużej liczbie przewodniej często stosują rozwiązania skracające czas ładowania. Są to zwykle zewnętrzne zasilacze bateryjne lub sieciowe o dużej wydajności, podłączane do lampy za pomocą specjalnego przewodu.

Obsługa lampy

W prostych modelach lamp błyskowych sterowanie jej działaniem odbywa się wyłącznie z poziomu aparatu, a na jej obudowie znajduje się jedynie wyłącznik. Bardziej rozbudowane modele lamp błyskowych wyposażone są w szereg funkcji, które ułatwiają korzystanie z nich, bądź też pozwalają na uzyskanie na zdjęciach ciekawych lub nietypowych efektów.

W nowoczesnych lampach występują wyświetlacze LCD, pokazujące aktualne parametry pracy. W prostszych modelach ich rolę przejmują lampki sygnalizujące status poszczególnych funkcji. Rozwiązanie z ekranem LCD jest oczywiście wygodniejsze i pozwala przekazać więcej informacji.

Zachęcamy również do zapoznania się z innymi wpisami:

Podsumowanie

Wybierając lampę błyskową, powinniśmy zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, czyli pamiętać, że poszczególne modele lamp błyskowych mogą się bardzo różnić oferowanymi możliwościami. Niezależnie, czy wybierzemy sprzęt dla profesjonalistów, czy dla amatorów, dobrze będzie wiedzieć, jak używać lampy błyskowej, aby cieszyć się wysoką jakością zdjęć.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link